Zavrieť

Porady

Ošetrovné pri DNP - zrušiť poistenie, alebo nie?

Dobry den,
od 30. 5. 2007 som DNPO, nie som momentalne zamestnany. Na pobocke soc. poistovne som si uplatnil narok na osetrovne, a to v case od 6. do 16. 6. 2007. Chcem zrusit dobrovolne poistenie, a neviem ci ci je to spravne, ci mi tym nezanikne narok na osetrovne, resp. ako dlho potrebujem byt dobrovolne poisteny. Kto moze a vie,pls, poradte. Vdaka
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nárok na ošetrovné je od 1.dňa DNP ak potreba ošetrovania vznikla v čase, kedy si bol DNP alebo v ochrannej lehote po skončení DNP. Zrušením DNP už vzniknutý nárok nezaniká.
0 0
svacko svacko

svacko je offline (nepripojený) svacko

Vďaka za odpoved. Ohľadom ošetrovného mám ešte zopar otazok. Ak by si nárok na ošetrovné na tú istú diagnózu uplatnil iný člen rodiny(napr. manželka ošetrovaného, ktorá je už na dôchodku, ale je DNPO), bude mu uznaný? Alebo na jednu diagnózu môže byť len jedno ošetrovné, resp. na jednu osobu?
0 0
Stina Stina

Stina je teraz online Stina

Na jednu diagnózu môže byť len jedno ošetrovné.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Stina Pozri príspevok
Na jednu diagnózu môže byť len jedno ošetrovné.
Ja by som to poopravil - ošetrovné môže byť iba jedno na jednu osobu - čiže jedna osoba je ošetrované dieťa (ale aj iný člen rodiny, u ktorého je ošetrovanie podľa lekára nutné) a jedna osoba, ktorá ošetruje. Diagnóza s tým nesúvisí. To znamená, že po ukončení 10.dňa ošetrovania môže byť tá istá osoba ošetrujúcou a to isté dieťa ošetrovaným, a to či už s rovnakou alebo inou diagnózou.
Naposledy upravil ajobs : 24.06.07 at 19:31
0 0
svacko svacko

svacko je offline (nepripojený) svacko

K poslednému príspevku: rozumiem, ze naraz nie je možné poberať dve alebo viac ošetrovných na jednu, či viac osôb, ale čo sa týka diagnózy, tak konkrétne v mojom pripade, mi pracovníčka na sociálnom prizvukovala, ze na danú diagnózu môjho otca (C20) mám nárok na ošetrovné len raz. (tu neviem či raz v roku, alebo celkovo len jedenkrát) Dokonca, keby o ošetrovné požiadala manželka, teda moja matka, nedostane ošetrovné na tú istú diagnózu.(viackrát je to vraj možné, len ak by šlo o starostlivosť o dieťa...)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
svacko Pozri príspevok
K poslednému príspevku: rozumiem, ze naraz nie je možné poberať dve alebo viac ošetrovných na jednu, či viac osôb, ale čo sa týka diagnózy, tak konkrétne v mojom pripade, mi pracovníčka na sociálnom prizvukovala, ze na danú diagnózu môjho otca (C20) mám nárok na ošetrovné len raz. (tu neviem či raz v roku, alebo celkovo len jedenkrát) Dokonca, keby o ošetrovné požiadala manželka, teda moja matka, nedostane ošetrovné na tú istú diagnózu.(viackrát je to vraj možné, len ak by šlo o starostlivosť o dieťa...)

To, čo tvrdí zamestnankyňa SP je holý nezmysel - mohol si sa jej opýtať, na základe akého zákona to chce uplatniť. Ak aj SP vydala nejaké vlastné usmernenie, je to jej výmysel nad rámec zákona, a teda právne irelevantný. Nedaj sa odradiť, a ak otec potrebuje ošetrovať na základe rozhodnutia lekára opakovane, kľudne to využi.

Tu máš citáciu zo zákona č.461/2003 Z.z. o tom kedy má poistenec nárok na ošetrovné - teba sa týka hrubo vyznačený text:

§ 39
Podmienky nároku na ošetrovné


(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

a) ošetruje choré dieťa, chorého manžela, chorú manželku, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), ktorého zdravotný stav podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou, alebo
b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
1. dieťaťu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, 50)
2. predškolské zariadenie alebo zariadenie sociálnych služieb, v ktorých sa poskytuje dieťaťu starostlivosť, alebo škola, ktorú dieťa navštevuje, boli rozhodnutím príslušných orgánov uzavreté alebo v nich bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu50) alebo v súvislosti s pôrodom bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.


Čiže vidíš, že neexistuje rozdiel medzi ošetrovaním chorého dieťaťa a chorého rodiča.
Naposledy upravil ajobs : 24.06.07 at 19:49
0 0
svacko svacko

svacko je offline (nepripojený) svacko

Takže som sa nechal zlákať nádejou, že je možne mať viac ošetrovných. Škoda, že som si dôsledne neprečítal, čo sa píše v zákone. Pre tých teda, čo by si chceli uplatniť nárok na viac ošetrovných pre ten istý prípad (ošetrovanie tej istej osoby), malý úsek zo zákona o sociálnom poistení:

§ 42

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.

(Ono by bolo zaujímave rozobrať, čo je ten istý prípad,ale koniec koncov to sociálna poisťovňa po prešetrení žiadosti o ošetrovné vyrieši tak, že každú ďalšiu zamietne-tento odstavec už nie je zo zákona)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
svacko Pozri príspevok
Takže som sa nechal zlákať nádejou, že je možne mať viac ošetrovných. Škoda, že som si dôsledne neprečítal, čo sa píše v zákone. Pre tých teda, čo by si chceli uplatniť nárok na viac ošetrovných pre ten istý prípad (ošetrovanie tej istej osoby), malý úsek zo zákona o sociálnom poistení:

§ 42

(1) Poistencovi vzniká nárok na ošetrovné od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) a zaniká dňom skončenia potreby ošetrovania alebo starostlivosti, najneskôr uplynutím desiateho dňa.

(2) Ošetrovné patrí v tom istom prípade len raz a len jednému poistencovi.

(Ono by bolo zaujímave rozobrať, čo je ten istý prípad,ale koniec koncov to sociálna poisťovňa po prešetrení žiadosti o ošetrovné vyrieši tak, že každú ďalšiu zamietne-tento odstavec už nie je zo zákona)
To čo tu píšeš asi nechápeš v celkom správnom kontexte. To, že ošetrovné patrí iba raz a iba jednému poistencovi vysvetlím na prípade: ochorie dieťa, ktorého bude ošetrovať matka, ktorá je napr. na rodičovskej dovolenke, aj otec, ktorý je práve doma, lebo nemá zmenu v práci. Ale nárok na ošetrovné má iba jeden z nich (matka za predpokladu, že je nemocensky poistená), a iba raz. To však neznamená, že ak má napr. otec niekoľko nemocenských poistení (má 2 zamestnania a ešte aj DNP), nemôže zo všetkých týchto poistení poberať 3 x ošetrovné - ak má samozrejme "vhodne" rozvrhnuté RO. Pozri § 58, ods. 1 zákona o sociálnom poistení.
Naposledy upravil ajobs : 07.07.07 at 15:33
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Mám otázočku, čo sa týka ošetrovného. Do koľkých dní treba podať na SP žiadosť o ošetrovné - začiatok, a do koľkých dní potom ukončenie. Nie je to nikde napísané. Ďakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Terezap Pozri príspevok
Mám otázočku, čo sa týka ošetrovného. Do koľkých dní treba podať na SP žiadosť o ošetrovné - začiatok, a do koľkých dní potom ukončenie. Nie je to nikde napísané. Ďakujem
Oba diely stačí odovzdať po 10-tom dni ošetrovania.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Terezap Pozri príspevok
...Do koľkých dní treba podať na SP žiadosť o ošetrovné - začiatok, a do koľkých dní potom ukončenie. Nie je to nikde napísané...
Presne tak, nie je to v zákone nikde napísané. Čiže zákon neurčuje lehotu, dokedy najneskôr sa musí podať v SP žiadosť o ošetrovné.
0 0
svacko svacko

svacko je offline (nepripojený) svacko

ajobs: Tie priklady vec vysvetluju, ale ta moja sa netyka starostlivosti o dieta . Z toho co ste mi odpisali este v predoslom, som pochopil, ze mozem poziadat o osetrovne v pripade mojho dlhodobo choreho otca viackrat. Pat dni po tom ako mi skoncilo jedno osetrovne, som poziadal socialku o druhe (obe minuly mesiac). Peniaze z jedneho mi uz dosli na ucet, ale to druhe osetrovne mi zrejme zamietli. Pracovnicka, ktora to mala na starosti mi telefonicky oznamila, pricom sa odvolala prave na paragraf 42 zakona, ktory som uviedol minule v prispevku, ze ostrovne v tom istom pripade patri len raz a len jednemu poistencovi. Kto ma teda pravdu? Nejak v tom zacinam mat viac nejasno ako na zaciatku. A ak mam ozaj narok aj na dalsie osetrovne na mojho otca, to ho mam vymahat od socialnej poistovne? (na to nemam ozaj chut). Vopred vdaka za odpoved.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pri jednom ochorení otca máte nárok len na jedno ošetrovné v trvaní 10 dní.

Nárok na ďalšie ošetrovné by vám vznikol len v prípade, že by šlo o ďalšiu - novú nemoc otca.

Ak je otec dlhodobo chorý, máte nárok naozaj len na jedno ošetrovné v trvaní 10 dní.
0 0
svacko svacko

svacko je offline (nepripojený) svacko

Pan Mihal: Zabudol som uviest, ze to druhe osetrovne bolo poziadane na inu nemoc, nie tu istu. Kedze v ziadosti nie je miesto, kolonka na napisanie nemoci (comu sa dost cudujem, kedze zalezi aj na diagnoze), tak to lekarka dopisala k terminu dna zacatia osetrovania na prednu stranu, v jednom aj v druhom pripade. Takze potom aj na to druhe osetrovne mam narok, ako pisete. Zial socialna poistovna si mysli nieco ine .
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

SZČO povinne nemocenský poistená od 1.7.2002 VZ 7600,- a doborovoľne nem. poistená od 28.12.2006 VZ 18 311,- od. 1.1. 2007 zmena VZ 7600,- ošetrovala svokru od 13.6.2007 do 22.6.2007. Požiadala SP o ošetrovné z obidvoch poistení. SP vyplatila len z pov. poistenia ošetrovné vo výške
1280,- Sk. Podľa mňa má nárok aj z dobr. poistenia. Podmienka zaplatenia poistenia je splnená. Prosím má nárok na ošetrovné aj dobr. poistenia?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno, má nárok na ošetrovné aj z dobrovoľného nem. poistenia.

Podmienka trvania 270 dní DNP pri ošetrovnom nie je.
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Ďakujem za odpoveď. Chcela som si byť istá. Pôjdem osobne do SP reklamovať. Potom sa ozvem ako som dopadla.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
svacko Pozri príspevok
ajobs:...... ale to druhe osetrovne mi zrejme zamietli. Pracovnicka, ktora to mala na starosti mi telefonicky oznamila, pricom sa odvolala prave na paragraf 42 zakona, ktory som uviedol minule v prispevku, ze ostrovne v tom istom pripade patri len raz a len jednemu poistencovi.......
Dôležité je písomné rozhodnutie SP o skutočnosti, prečo nepriznala ošetrovné v druhom prípade. To, že nejaká pracovníčka čosi telefonicky oznámila nemá žiadnu právnu relevanciu. SP musí vydať písomné rozhodnutie, a ak je v rozpore so zákonom, potom je potrebné sa odvolať.
Tvrdím, že ošetrovné nie je viazané na žiadnu konkrétnu diagnózu, ale iba na skutočnosť, či je daného človeka (či dieťa alebo rodiča) podľa vyjadrenia lekára nutné ošetrovať inou fyzickou osobou-poistencom.
Naposledy upravil ajobs : 17.07.07 at 20:37
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Jozef Mihál Pozri príspevok
Áno, má nárok na ošetrovné aj z dobrovoľného nem. poistenia.

Podmienka trvania 270 dní DNP pri ošetrovnom nie je.
Podľa pani v SP nie je nárok z DNP, pretože nie je splnená podmienka
270 dní DNP. Keď som jej povedala, že pri ošetrovnom podľa zákona
nemusí byť splnená táto podmienka,tak potom povedala, že to musí prekonzultovať s vedúcou ale momentálne tu nie je. Vypýtala si č. tel.,
že sa mi potom ozve.
Počkám na rozhodnutie, nakoľko som ho ešte neobdržala a potom pošlem odvolanie.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Antonia1 Pozri príspevok
Podľa pani v SP nie je nárok z DNP, pretože nie je splnená podmienka
270 dní DNP. Keď som jej povedala, že pri ošetrovnom podľa zákona
nemusí byť splnená táto podmienka,tak potom povedala, že to musí prekonzultovať s vedúcou ale momentálne tu nie je. Vypýtala si č. tel.,
že sa mi potom ozve.
Počkám na rozhodnutie, nakoľko som ho ešte neobdržala a potom pošlem odvolanie.
Počkaj na rozhodnutie, a potom napíš, ako si dopadla. Samozrejme pri ošetrovnom žiadnych 270 dní nie je potrebné splniť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať