Zavrieť

Porady

Ošetrovné pri DNP - zrušiť poistenie, alebo nie?

Dobry den,
od 30. 5. 2007 som DNPO, nie som momentalne zamestnany. Na pobocke soc. poistovne som si uplatnil narok na osetrovne, a to v case od 6. do 16. 6. 2007. Chcem zrusit dobrovolne poistenie, a neviem ci ci je to spravne, ci mi tym nezanikne narok na osetrovne, resp. ako dlho potrebujem byt dobrovolne poisteny. Kto moze a vie,pls, poradte. Vdaka
Usporiadat
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

ajobs Pozri príspevok
Počkaj na rozhodnutie, a potom napíš, ako si dopadla. Samozrejme pri ošetrovnom žiadnych 270 dní nie je potrebné splniť.
Včera mi tel. pani vedúca zo SP, že som mala pravdu, že podmienka
270 dní pri ošetrovnom neplatí.Aby som rozhodnutie neprebrala, že sa im vráti späť a ošetrovné doplatia. Ale ani slovko na ospravedlnenie.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Antonia1 Pozri príspevok
Včera mi tel. pani vedúca zo SP, že som mala pravdu, že podmienka
270 dní pri ošetrovnom neplatí.Aby som rozhodnutie neprebrala, že sa im vráti späť a ošetrovné doplatia. Ale ani slovko na ospravedlnenie.
Kdeže by sa oni koťuhy ospravedlnili - ale dôležitý je výsledný efekt, že ti ošetrovné doplatia. Vidíš, oplatí sa ozvať a nesúhlasiť so všetkým, čo všemocná SP prezentuje.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

ajobs Pozri príspevok
Kdeže by sa oni koťuhy ospravedlnili - ale dôležitý je výsledný efekt, že ti ošetrovné doplatia. Vidíš, oplatí sa ozvať a nesúhlasiť so všetkým, čo všemocná SP prezentuje.
ale je to náramne smutné, že takéto "sociálne nevzdelané" pracovníčky svojim konaním nevedomky spôsobujú iným, t.j. svojim poistencom, finančné ujmy. Ak sa pomýlim ja ako účtovníčka, tak mi to kontrolný úrad (ak mi na môj omyl prídu) príslušne spočíta a cvakám, ak som ŠR pripravila o nejaký ten peniaz. Myslím, že v tomto smere sme ako občania značne diskriminovaní.
Tiež sa mi stalo, že som poslala známu (vďaka múdrym radám p. Mihála), ktorá je na rodič. príspevku, aby sa išla prihlásiť ako DNP osoba, že ak bude jej dieťatko choré, bude mať nárok na ošetrovné. Mala tú smolu, že sa žienky pri okienku spýtala, či je to skutočne tak a táto fundovaná pracovníčka jej jednoznačne a s nekompromisnou istotou odpovedala, že nárok na ošetrovné bude mať až po 270 dňoch, a nie inak.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

ajobs Pozri príspevok
... Vidíš, oplatí sa ozvať a nesúhlasiť so všetkým, čo všemocná SP prezentuje.
... a na margo tohto ešte dodávam, že skutočne nie vždy musí mať štátna inštitúcia pravdu, pretože môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti, keď som sa s nim ťahala viac ako pol roka o nárok na priznanie materského, až som podala žalobu na súd, že až potom svoje pochybenie v ich názore na započítavanie dôb poistenia a ochranných lehôt uznali a celá záležitosť bola vysporiadaná k mojej spokojnosti; dokonca asi 3 dni pred súdnym pojednávaním. A potom sa "pohli ľady" a SP vyplácala materské spätne aj matkám, ktorým ich nároky neuznali a dokonca sa svojich práv ani oficiálne nedomáhali. Touto cestou ešte raz ďakujem p. Mihálovi za jeho neoceniteľné rady a názory, ktoré mi vtedy vďaka jemu a DNP priniesli maximálne materské.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ďakujem...teší ma, že moja práca má zmysel.
0 0
petovsan petovsan

petovsan je offline (nepripojený) petovsan

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ďakujem...teší ma, že moja práca má zmysel.
... MÁ !!! A VEĽKÝÝÝ !!!
0 0
Antonia1 Antonia1

Antonia1 je offline (nepripojený) Antonia1

Jozef Mihál Pozri príspevok
Ďakujem...teší ma, že moja práca má zmysel.
Má a veľký ako napísala Petovsan. A ja sa musím poďakovať vďaka Vám som dostala odvahu ísť to reklamovať do SP. Aj vďaka drakovi som múdrejšia a veľa vecí som rýchlejšie pochopila. Ešte raz vďaka.
0 0
MAGAMA MAGAMA

MAGAMA je offline (nepripojený) MAGAMA

Otváram túto ročnú tému.lebo moja otázka súvisí s tu predebatnvanym...ako je možné že aj mne pracovníčka na sociálke povedala. že ošetrovne mojej dcery museli dať preveriť revíznej lekárke, nakoľko je to vraj tá istá diagnóza. podotýkam že prvé ošetrove bolo v aprili,uplatnila som si ho len z DNP-podala som odvolanie voči rozhodnutiu o vyske a v piatok mi prišlo rozhodnutie v ktorom mi formou autoremedury vyhoveli. druhe osetrovne bolo 4 týždne po prvom. je nejaký nástroj ako ich posurit?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
MAGAMA Pozri príspevok
Otváram túto ročnú tému.lebo moja otázka súvisí s tu predebatnvanym...ako je možné že aj mne pracovníčka na sociálke povedala. že ošetrovne mojej dcery museli dať preveriť revíznej lekárke, nakoľko je to vraj tá istá diagnóza. podotýkam že prvé ošetrove bolo v aprili,uplatnila som si ho len z DNP-podala som odvolanie voči rozhodnutiu o vyske a v piatok mi prišlo rozhodnutie v ktorom mi formou autoremedury vyhoveli. druhe osetrovne bolo 4 týždne po prvom. je nejaký nástroj ako ich posurit?
Nie, nástroj na "posúrenie" nie je, SP má síce zákonné lehoty, ale nie vždy ich dodržiava.... Ale ak ti vyhoveli v prvom prípade autoremedúrou, potom druhý prípad je jasný.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ja by som potrebovala poradiť v tomto. Brat je od minulého roku poistený popri zamestnaní aj DNP. Na budúci rok očakávajú prírastok. Počas obdobia, kedy bude matka ročného bábätka v pôrodnici patrí jej manželovi počas doby, kedy sa bude starať o syna ošetrovné? Ak by teraz DNP zrušil a opätovne sa prihlásil na DNP pred odchodom manželky do pôrodnice, patrilo by mu ošetrovné aj z DNP, z max. čiastky? Podľa vyššie uvedeného pri ošetrovnom z DNP nie je podmienka splnenia 270 dní poistenia.
Platí ochranná lehota 42 dní po skončení poistenia aj pri DNP? Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

milagros208 Pozri príspevok
Ja by som potrebovala poradiť v tomto. Brat je od minulého roku poistený popri zamestnaní aj DNP. Na budúci rok očakávajú prírastok. Počas obdobia, kedy bude matka ročného bábätka v pôrodnici patrí jej manželovi počas doby, kedy sa bude starať o syna ošetrovné? ak nebude syn chorý, tak nárok na nem.dávku nemá na ošetrovné má podla zákona o sociálnom poistení § 39 ods.1 písm.b) bod 3. (vid oprava od Janky Motyčkovej). Má podla mna len
- nárok na neplatené volno počas doby, kedy osoba, ktorá sa o neho obvykle stará sa starať nemôže (zákonník práce § 141 ods.1),

- resp. na prac.volno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdr.zariadenia a späť ( Zákonník práce § 141 ods.2 písm.b). Ak by teraz DNP zrušil a opätovne sa prihlásil na DNP pred odchodom manželky do pôrodnice, patrilo by mu ošetrovné aj z DNP, z max. čiastky? Podľa vyššie uvedeného pri ošetrovnom z DNP nie je podmienka splnenia 270 dní poistenia.
Platí ochranná lehota 42 dní po skončení poistenia aj pri DNP? aj ked sa ho to týkať asi nebude, ochranná doba podla praxe v SP neplynie, ak má iné nem.poistenie Ďakujem.
.
Naposledy upravil brčko : 04.09.08 at 07:40 Dôvod: oprava po nesúhlase Janky Motyčkovej
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

brčko Pozri príspevok
ak nebude syn chorý, tak nárok na nem.dávku nemá
S túmto nesúhlasím, viď §39 ods.1 písm. b) bod 3.
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
....
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

K otázke zrušenia a opätovného prihlásenia na DNP z maxima - v takom prípade ak OČR vznikne počas prvých 26 týždňov od nového DNP, tak dávka sa vypočíta z pravdepodobného DVZ, ktorý sa určuje z minimálnej mzdy.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jana Motyčková Pozri príspevok
S túmto nesúhlasím, viď §39 ods.1 písm. b) bod 3.
(1) Poistenec má nárok na ošetrovné, ak

b) sa stará o dieťa do desiatich rokov veku, ak
....
3. fyzická osoba, ktorá sa inak o dieťa stará, ochorela, bolo jej nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 50) alebo bola prijatá do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia, a preto sa nemôže o dieťa starať.

K otázke zrušenia a opätovného prihlásenia na DNP z maxima - v takom prípade ak OČR vznikne počas prvých 26 týždňov od nového DNP, tak dávka sa vypočíta z pravdepodobného DVZ, ktorý sa určuje z minimálnej mzdy.
Dakujem Janka za opravu, súhlasím.
Pozabudla som súvislosti: že ošetrovné nevypláca zamestnávatel, takže nárok naň upravuje zákon o sociálnom poistení a nie zákonník práce. Ten naň len odkazume v § 141 ods.1 slovným spojením "ak osobitný predpis neustanovuje inak" (pre nie skúsených užívatelov zákona neoblúbeným a príliž často používaným)

Ešte by ma zaujímalo, kto vystavuje v tomto prípade "žiadosť o ošetrovné"? Detská lekárka nepredpokladám, alebo áno
Naposledy upravil brčko : 04.09.08 at 06:36
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Pýtala som sa u "detskej" a vraj detský lekár.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jana Motyčková Pozri príspevok
Pýtala som sa u "detskej" a vraj detský lekár.
Dakujem za info. Zaujímavé
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem pekne za odpovede. Skúsim to zhrnúť. Pri nároku na nemocenské, príp. materské platí podmienka 270 dní trvania poistenia DNP /prip. + iného ukončeného poistenia, napr. zo zamestnania, SZČO/. Pri ošetrovnom táto podmienka nie je. Stačí byť poistený aj jeden deň DNP a nárok na ošetrovné vzniká.
Vym. základ sa však počíta až zo skutočne zaplateného poistného až po trvaní DNP, ktoré trvá min. 26 týždňov. To platí pri nemocenskom, materskom aj ošetrovnom. V opačnom prípade je to z min. vymeriavacieho základu.
Zhrniem. V mojom prípade je potom lepšie DNP zrušiť, pretože tento rok sa platí z min. vymeriavacieho základu, z ktorého sa budú počítať dávky budúci rok. Z toho istého vym. základu sa bude vyplácať dávka aj budúci rok, aj keď poistenie bude trvať napr. len jeden deň. Tiež len z minima. Ďakujem.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

milagros208 Pozri príspevok
Ďakujem pekne za odpovede. Skúsim to zhrnúť. Pri nároku na nemocenské, príp. materské platí podmienka 270 dní trvania poistenia DNP /prip. + iného ukončeného poistenia, napr. zo zamestnania, SZČO/. Pri ošetrovnom táto podmienka nie je. Stačí byť poistený aj jeden deň DNP a nárok na ošetrovné vzniká.
Vym. základ sa však počíta až zo skutočne zaplateného poistného až po trvaní DNP, ktoré trvá min. 26 týždňov. To platí pri nemocenskom, materskom aj ošetrovnom. V opačnom prípade je to z min. vymeriavacieho základu.
Zhrniem. V mojom prípade je potom lepšie DNP zrušiť, pretože tento rok sa platí z min. vymeriavacieho základu, z ktorého sa budú počítať dávky budúci rok. Z toho istého vym. základu sa bude vyplácať dávka aj budúci rok, aj keď poistenie bude trvať napr. len jeden deň. Tiež len z minima. Ďakujem.
Chápem to správne? Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

milagros208 Pozri príspevok
Ďakujem pekne za odpovede. Skúsim to zhrnúť. Pri nároku na nemocenské, príp. materské platí podmienka 270 dní trvania poistenia DNP /prip. + iného ukončeného poistenia, napr. zo zamestnania, SZČO/. Pri ošetrovnom táto podmienka nie je. Stačí byť poistený aj jeden deň DNP a nárok na ošetrovné vzniká.
Vym. základ sa však počíta až zo skutočne zaplateného poistného až po trvaní DNP, ktoré trvá min. 26 týždňov. To platí pri nemocenskom, materskom aj ošetrovnom. V opačnom prípade je to z min. vymeriavacieho základu = minim.mzdy, ktorá platí ku dnu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nem.dávky .
Zhrniem. V mojom prípade je potom lepšie DNP zrušiť, pretože tento rok sa platí z min. vymeriavacieho základu, z ktorého sa budú počítať dávky budúci rok. Z toho istého vym. základu sa bude vyplácať dávka aj budúci rok, aj keď poistenie bude trvať napr. len jeden deň (potom v prípade, že nemáš splnených 26týždnov bude rátaná dávka z minim.mzdy platnej v r.2009, čo by už "malo byť" cca 8900,-Sk, takže dávka bude v prípade odhlásenia ešte o niečo vyššia, ako v prípade dávky pri nároku zo skutočného VZ v r.2008 z VZ 8100,-. Tiež len z minima. Ďakujem.
v podstate máš pravdu, pre neho, ak ide o očr v r.2009 (nepíšeš, či má nárok tento rok na dávky z vyššieho VZ z DNP), je výhodnejšie sa odhlásiť.
0 0
milagros208 milagros208

milagros208 je offline (nepripojený) milagros208

Ďakujem za odpoveď. Potom je preňho výhodnejšie sa odhlásiť, pretože DNP trvá od minulého roku, kedy bol max. vymeriavací základ a tento rok platí z minima. Takže tento rok mu vychádza max. vymeriavací základ, ale na budúci rok to bude len z minima.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať