Zavrieť

Porady

Daňové priznanie

Mám skromnú otázočku na Richarda. Mohli by sme mať špeciálny kýblik napr. v "Daň z príjmu", kde by sme si mohli radiť pri vyplňovaní daňových priznaní a ich výkazov a príloh? Tento kýblik by bol na večné veky využívaný, kým bude existovať daňový úrad ako taký. Vyhľadávanie by bolo na 1.krok uľahčené.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    Prosím poraďte,
    pracovník zamestnaný na HPP robí popri zamestnaní aj zmluvy na poisťovanie os. áut a životné poistky. S poisťovňou pre ktorú to robí má zmluvu, na základe ktorej ho podľa počtu uzatvorených zmlúv vyplácajú. Nemá živnosť, nemá nič. Netreba túto činnosť nahlásiť na DU ? Aký typ DP vyplní ? A, alebo B a do ktorých riadkov napíše príjem. Je možné pri tomto príjme dať aj nejaké náklady ? Napr. na auto, telefón, školenie atď... Ďakujem za názory.
    Pekný deň želám...
    Naposledy upravil Manual : 13.02.05 at 11:20

    Sefcikova je offline (nepripojený) Sefcikova

    Sefcikova
    Zaujímave že nemá živnostenský list, podľa mňa by mal mať.
    Má s nimi zmluvu a nie dohodu o vykonaní práce.

    Postup :
    Od zamestnávateľa si vypýta Potvrdenie o zdaniteľnej mzde (§5) a zrazených preddavkoch - čiastkový zákl. dane 1

    Podá si Daňové priznanie FO B

    kde uvedie príjmy zo závisl. činnosti, odvody do poisťovní

    do tab. č. 1 - príjmy zo živnosti, podľa mňa to čo robil je podnikanie (lebo mu nikto nestrhával daň z príjmu a nemal ani dohodu)
    výdaje si uplatní vo výške 25% príjmov (ak platil zo živnosti odvody, priráta ich k výdavkom)
    Prijmy - výdaje - čiastkový základ dane 2

    ČZD 1+2 = X
    X - 80832 = Y, daň 19 = z Y
    - úhrada preddavkov od zamestnávateľa = daň na úhradu

    treba pozrieť či mal priznaný a vyplatený daňový bonus ak má deti

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    v ZoDP v roku 2003 bol paragraf, kde sa uvádzali práve príjmy "poisťovákov", či už stavebného sporenia alebo iného druhu (par.7 ods 2 b/) - čiže to boli príjmy z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a na školení organizovanom DÚ som si dopísala: jedná sa napr. aj o poisť.agentov, asistenstké služby. Dnes je to par.6 ods 2 písm b/ a vychádza mi to tak, že je to úplne totožné. Je k tomu možnosť uplatniť si paušálne výdavky 25%. Nie je teda nutnosť byť živnostníkom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.