Zavrieť

Porady

paušálne výdavky a dotácia

dobrý deň,

prosím o radu v súvislosti s využitím paušálnych výdavkov.
SZČO za rok 2006 podáva DP a rozhodne sa pre využitie paušálu 40% z príjmu, do výdavkov. V roku 2006 je poskytnutá dotácia na samozamestnanie, je z nej čerpaná určitá čiastka. Môj názor je zahrnúť do príjmov dotáciu v takej výške, v akej bola v r.2006 čerpaná. No, napadá ma aj taká alternatíva, že zahrnúť celú čiastku dotácie do príjmov r.2006.
Neviem posúdiť, ktorá alternatíva je správna. O zahrnutí tej výšky dotácie, ktorá bola skutočne použitá, sa hovorí v súvislosti: podnikateľ účtujúci v sústave JÚ. Poraďte, ako pri využití paušálu.
Ďakujem,

Mária
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak sa v roku 2006 rozhodol uplatňovať paušálne výdavky, mal do príjmov zahrnúť celú výšku dotácie, bez ohľadu na to, koľko z nej bolo vyčerpané

    --------
    Veronika

    money je offline (nepripojený) money

    money
    ked v r.06 pouzil pausal a zaroven aj v tomto roku prijal dotaciu, tak to bude v roku 06 plny prijem, bez ohladu na to ci dotaciu pouzije az v nasledujucom roku, ako urcity navod ti moze posluzit pokyn z DRSR, dufam ze sa mi ho podari sem pripnut a snad pomoze

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    mariab Pozri príspevok
    dobrý deň,

    prosím o radu v súvislosti s využitím paušálnych výdavkov.
    SZČO za rok 2006 podáva DP a rozhodne sa pre využitie paušálu 40% z príjmu, do výdavkov. V roku 2006 je poskytnutá dotácia na samozamestnanie, je z nej čerpaná určitá čiastka. Môj názor je zahrnúť do príjmov dotáciu v takej výške, v akej bola v r.2006 čerpaná.
    Toto platí pre účtovné jednotky. SZČO, kt. si uplatňuje paušálne výdaje nie je účtovnou jednotkou.

    No, napadá ma aj taká alternatíva, že zahrnúť celú čiastku dotácie do príjmov r.2006.
    Jednoznačne tento postup.

    Neviem posúdiť, ktorá alternatíva je správna. O zahrnutí tej výšky dotácie, ktorá bola skutočne použitá, sa hovorí v súvislosti: podnikateľ účtujúci v sústave JÚ. Poraďte, ako pri využití paušálu.
    Ďakujem,

    Mária
    zvýraznené v texte

    mariab je offline (nepripojený) mariab

    mariab
    veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za odpovede
    ešte by mi veľmi pomohli skúsenosti účtovníkov ohľadne ich klientov, ktorí sú sprostredkovateľmi dôch.poistenia. totižto mňa požiadal klient o vypracovanie DP za r.2006 včera a ja som s takým druhom činnosti ešte nemala možnosť pracovať.
    aj paušálom mu vychádza vysoká daň z príjmov. Keby mal uzavreté zmluvy o vyhľadávaní klientov, asi by mal viesť účtovníctvo a prípadné provízie uplatniť v nákladoch? No, podľa mojich výpočtov mu príde výhodnejšie uplatniť výdavky paušálom. Nechcem mu zle poradiť, tak ja prosím o radu Vás.

    Mária

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mariab Pozri príspevok
    veľmi pekne Vám všetkým ďakujem za odpovede
    ešte by mi veľmi pomohli skúsenosti účtovníkov ohľadne ich klientov, ktorí sú sprostredkovateľmi dôch.poistenia. totižto mňa požiadal klient o vypracovanie DP za r.2006 včera a ja som s takým druhom činnosti ešte nemala možnosť pracovať.
    aj paušálom mu vychádza vysoká daň z príjmov. Keby mal uzavreté zmluvy o vyhľadávaní klientov, asi by mal viesť účtovníctvo a prípadné provízie uplatniť v nákladoch? No, podľa mojich výpočtov mu príde výhodnejšie uplatniť výdavky paušálom. Nechcem mu zle poradiť, tak ja prosím o radu Vás.

    Mária
    Robila som za r.2006 niekoľko DP sprostredkovatelom DP. Príjmy v niektorých prípadoch boli naozaj vysoké. Tí čo mysleli na daň dopredu si podali daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, zaplatili daň a uplatňovali s náhradu za využívanie súkr.mot. vozidla 6,20 sk/km+priemerná spotreba PHM. Ostatným som dávala paušál.
    Ak by to bolo pre tvojho klienta výhodné, tá náhrada za auto by sa dal uplatniť ešte aj teraz, s tým, že podá DP z mot. vozidiel, zaplatí daň za dobu používania a urobí si knihu jázd.Musí však rátať s pokutou 2000 sk za neskoré podanie, príp. aj penále za neskorú úhradu, ak bude viac ako 500,- sk /výšku penále zistíš na kalkulačke na stránke www.drsr.sk/

    ----------
    Veronika

    bambino87 je offline (nepripojený) bambino87

    bambino87
    k tej dotacii sa chcem este spytat, od augusta dostanem dotaciu od EU na zacatie podnikania. Musim tuto ciastku zdokladovat? Do kedy? cim vsetkym to mozem zdokladovat? dakujem za pomoc

    paušálne výdavky a dotácia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.