Zavrieť

Porady

Kurz EUR pri predpise na ID

Prosím, aký dátum kurzu NBS mám na internom doklade uviesť pri predpise úroku z pôžičky od zahraničnej firmy? Nemám splátkový kalndár!
V tejto firme to funguje tak, že vystaví nemeckej firme fa v EUR za služby. Táto uhradí fa v EUR na korunový účet slov. firme a súčasne si "strhne" úroky zo splat. pôžičky. Prvýkrát si strhli 14. 05.2007 (kurzom komerčnej banky). Takže by som si mala predpísať úroky v ID 30. 04. 2007? Kurzové rozdiely budem riešiť k 31. 12. 2007?!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    babenko1 je offline (nepripojený) babenko1

    Renata :-) babenko1
    A čo hovorí zmluva? K akému dátumu sa majú vyčísliť tie úroky? Tak s takým dátumom by som urobila predpis.

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Toto účto som prebrala a nemám žiadne zmluvy a ešte k tomu aj konateľ je nový a ten o tom vie menej ako ja!Našla som len také hárky, kde je uvedené, kedy a koľko boli splátky úveru. Boli tam mesačne pripisované úroky a na konci roka sa spočítali. Teraz sa už úver splatil a začíname splácať úroky. Bola by veľká chyba dať na predpis dátum strhnutia úrokov z účtu?

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Treba si vyžiadať "kópiu Zmluvy", v PÚ musíte dozadu overiť, či bol účtovaný predpis úrokov /podľa inventarizácie z predošlých rokov/.
    V PÚ náklady a výnosy účtujeme do obdobia kam patria, teda zdá sa mi
    nesprávne, aby som úhrady úrokov dávala na aú 662 alebo teda 562 v r.2007, ak to mali byť výnosy resp. náklady napr. r.2005.
    To, že firma platí úroky oneskorene nemá nič spoločné s výnosmi, resp. nákladmi ,ktoré musia byť zaúčtované v triede 6 resp. 5 do obdobia, ktorého sa týkajú. Vo Vašom prípade ide o nákl. úroky 562.

    Uvediem laický príklad:
    Slov. PO A požičia v r. 2007 peniaze-CM PO B do konca r. 2009, pričom úroky budú vo výške 8% p.a. a budú splatené ku dňu splatnosti tejto pôžičky teda 31.12.2009 .
    PO A si musí vypočítať ku dňu zostavenia účt. závierky za r. 2007 úroky
    od dátumu pôžičky až do 31.12. a zaúčtovať ako MD 385/ DAL 662 kurzom NBS 31.12.2007
    V r. 2008 od 1.1-31.12.2008 ďaľšie úroky, ktoré zaúčtuje MD 385/ DAL 662 kurzom NBS 31.12.2008
    V r. 2009 od 1.1.-31.12.2009 ku dńu splatnosti pôžičky MD 385/ DAL 662
    kurzom NBS 31.12.2009.
    A ak budú tieto úroky uhradené 31.12.2009, tak PO A zúčtuje úhradu
    ako MD 221/DAL 385.
    Naposledy upravil Lila : 27.06.07 at 11:46

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Konečne sa mi podarilo "vydolovať " od majiteľov kópiu zmluvy ako mi radila Lila. Je v nej: "Pôžička je 6 % ročne následne úročená. Úroky sú splatné 31. 12. v roku." - takto mi to preložil konateľ. Pôžička bola poskytnutá v roku 2004. Prezrela som účtovníctvo minulých rokov, ale nikde som nenašla ani zmienku o úrokoch, boli účtované iba splátky pôžičky. Čo s tými minulými rokmi, čo sa týka predpisu úrokov? Viete mi niekto poradiť? Ďakujem!

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    V zadaní prvotnej otázky sa spájajú dve veci: vyšlá faktúra a úhrada úrokov...., no a aby to bolo "málo zamotané" tak ešte k tomu aj úhrada
    EUR, ale na bank. účet v Skk mene. Len dúfam, že si to dobre započítate... .

    Keďže ste v PÚ nenašli účt. predpisy nákladových úrokov z tejto pôžičky, musíte si ich dodatočne vypočítať za jednotlivé roky a použiť kurzy NBS, ktoré platili v tom období.
    T.j. v roku 2007 si spravte účt. int. doklad s prílohou výpočtu nákl. úrokov
    Napr.
    r.2004 nákl. úroky 500 EUR x NBS k 31.12.04
    r.2005 nákl. úroky 600 EUR x NBS k 31.12.05
    r.2006 nákl. úroky 600 EUR x NBS k 31.12.06
    a zaúčtujte to ako MD 562aú /DAL 479aú
    ide o náklady minulých účt. období-teda o NEDAŇOVÝ náklad roka 2007
    Keďže predpokladám, že už máte uzatvorený r. 2006, val. zhromaždením aj schválenú ÚZ a zaslané výkazy aj na obch. register do zb. listín, tak už nemôžte vstupovať do PÚ rokov 2004,2005,2006.
    Významné opravy chýb minulých účt. období sa účtujú na účtoch 428,429.

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    V r. 2004 bola strata a v r. 2005 a 2006 bol zisk. Ako to je prosím Ťa cez tie účty 428 al. 429?

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Trošku som "pobruslila" na podobných témach, ale aj tak som z toho jeleň! Je mi jasné, že nákl.úroky minulých rokov budú nedaňové. Ale neviem skombinovať 428 (429) s inými účtami - významné opravy chýb minulých účt. období. Chyba bola, že sa úroky nedosatali do nákladov. Takže ak v roku 2004 bola strata, tak sa prehĺbi a v r. 2005 a 2006 bol zisk, ten sa zníži. Dúfam, že doteraz som v obraze... Takže r. 2004 by som dala 429aú/562aú a roky 2005 a 2006 by som dala 428aú/562aú. No tuším som napísala blbosť...! A potom ma mätie , že sa mi dvakrát opakuje 562 (raz ako nedaňový pri predpise úrokov za minu.roky a druhýkrát pri oprave chýb min.účt.období). Síce na opačných stranách, takže... Poradí mi niekto ako sa z toho vymotať? Prosím o vaše názory a skúsenosti... Veľké Ď!!!

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Yvonne Pozri príspevok
    Trošku som "pobruslila" na podobných témach, ale aj tak som z toho jeleň! Je mi jasné, že nákl.úroky minulých rokov budú nedaňové. Ale neviem skombinovať 428 (429) s inými účtami - významné opravy chýb minulých účt. období. Chyba bola, že sa úroky nedosatali do nákladov. Takže ak v roku 2004 bola strata, tak sa prehĺbi a v r. 2005 a 2006 bol zisk, ten sa zníži. Dúfam, že doteraz som v obraze... Takže r. 2004 by som dala 429aú/562aú a roky 2005 a 2006 by som dala 428aú/562aú. No tuším som napísala blbosť...! A potom ma mätie , že sa mi dvakrát opakuje 562 (raz ako nedaňový pri predpise úrokov za minu.roky a druhýkrát pri oprave chýb min.účt.období). Síce na opačných stranách, takže... Poradí mi niekto ako sa z toho vymotať? Prosím o vaše názory a skúsenosti... Veľké Ď!!!
    Vo svojej úvahe ideš logicky na to správne, iba nevieš použiť účty 428 a 429.
    Predpis úrokov za minulé roky je tvoj náklad a súčasne záväzok voči veriteľovi. Teda namiesto nákladového účtu na MD použiješ účet 429 oproti záväzkovému účtu.
    Úhradu úrokov zaúčtuješ: MD záväzkový účet oproti 211, 221.
    Pri rozdeľovaní výsledku hospodárenia za rok 2007 treba pamätať na úhradu straty ktorá vznikne doúčtovaním úrokov za min. roky, t.j. prerokuje to aj VZ a zaúčtuje sa 431/429. O túto sumu sa vlastne zníži suma na rozdelenie za r.2007 (pri dosiahnutí zisku); ak sa za r. 2007 dosiahne strata, potom táto strata sa zvýši o doúčtované úroky: 429/431.

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Takže "preskočím" 562aú/479 a zaúčtujem rovno 429aú/479... A kde mám pripočítateľnú položku k ZD r. 2007? Máte to so mnou ťažké...

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Yvonne Pozri príspevok
    Takže "preskočím" 562aú/479 a zaúčtujem rovno 429aú/479... A kde mám pripočítateľnú položku k ZD r. 2007? Máte to so mnou ťažké...
    Yvonne, nikde , nemôžeš mať keď si neúčtovala na účet Tr. 5.

    Yvonne je offline (nepripojený) Yvonne

    Yvonne
    Však jasné, Liba2, len som sa vrátila k odpovedi č, 7 od Lily... Ale výsledok je rovnaký. Ďakujem Ti veľmi pekne za odpovede, veľmi si mi pomohla. Idem to dať na poriadok. Prajem Ti pekný deň!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.