Zavrieť

Porady

Zálohová faktúra do zahraničia v JÚ

Poraďte prosím. Platca DPH - štvrťročný účtujúci v JÚ prevádza službu pre českého odberateľa na území SR. Faktúry na základe dohody budú vystavené v CZK, úhrada príde na účet v SKK. Vystavím zálohovú FA na sumu 50000,- CZK. Ako ju mám zaúčtovať pri prijatí platby (kurz dňom?) a ako mám postupovať pri vystavení riadnej faktúry po ukončení prác?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Prijatá platba v cudzej mene sa účtuje kurzom NBS platným v deň prijatia platby. Na základe prijatej platby sa vystavuje "daňový doklad". Po ukončení prác sa vystavuje faktúra, na ktorej je uvedená celková čiastka, odpočítaná záloha a uvedený rozdiel. Ak bolo dojednané vystavenie FA v CZK, tak sa vystaví v CZK. Opäť sa použije v účtovníctve kurz platný pri vystavení FA.

    monspa je offline (nepripojený) monspa

    monspa
    Je potrebné na zálohovej faktúre uviesť dátum splatnosti? Ak môžete, poraďte mi, ako ju zaúčtujem, keď mi príde na účet v banke napr. 57500,- Sk, prepočet kurzom NBS v deň prijatia platby bude napr.60000,- Sk. A ďalej, keď vystavím riadnu faktúru po ukončení prác na sumu 150000,- Kč, odpočítam 50000,- Kč zálohu, ako z toho vypočítam DPH? Asi som to už celé domotala, ak môžete, napíšte mi polopate celý postup pri vystavovaní a účtovaní tejto faktúry.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Ano, je vhodné uviesť dátum splatnosti.
    V prvom príspevku som písal o prijatej platbe v cudzej mene. Tu už vidím, že platba príde na SK účet. Tu sa nič kurzom NBS neprepočítáva. Platí suma uvedená V Sk. Vystaví sa daňový doklad pre účely DPH na celkovú sumu 57.500,-. Pri konečnej fa sa uvedie suma v CZK a aj v SK (kurz podľa NBS) odpočíta sa záloha (CZK aj SK) a odvedie sa rozdiel na DPH. Pri konečnom zúčtovaní vznikne v knihe pohľadávok KR, ktorý sa upraví len tu pomocou ID.

    Zálohová faktúra do zahraničia v JÚ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.