Zavrieť

Porady

Daň z motorových vozidiel - zaradenie ťahača

Dobrý deň,

obraciam sa na Vás s otázkou ohľadom určenia správnej skupiny sadzby dane z motorových vozidiel.

Firma nakúpila len samostatné ťahače. Návesy, ktoré ťahajú, sú vo vlastníctve druhej firmy a my im fakturujeme službu - ťahanie návesov.
Použije sa pri určení sadzby dane ustanovenie § 88, ods. 2, pís.c - vozidlo používané v rámci návesovej jazdnej súpravy / ťahač a náves /.... sa zaradí do najbližšej nižšej daňovej skupiny, než do akej by patrilo podľa celkovej hmotnosti uvedenej v dokladoch vozidla?
Má niekto skúsenosti s týmto problémom, prípadne vyjadrenie DU k nemu?

Ešte jedna vec, v ktorej sa chcem uistiť.
Ak je v technickom preukaze celková hmotnosť 18 000 kg, a hmotnosti pripadajúce na jednotlivé nápravy sú: 1.nápr. 7 100 kg, 2.nápr. 11 900 kg - takže celková hmotnosť podľa náprav je 19 000 kg, berie sa pre určenie sadzby dane z motorových vozidiel hmotnosť 19 000 kg a vozidlo sa zaradí do skupiny "nad 18 t do 20 t vrátane".

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ako tak pozerám do sadzobníka cestnej dane tak sadzbu dane mám v rozpätí od 18 do 20 t pri 1-2 nápravy, alebo 17- 19 t pri 3 nápravách.
    Ale tiež by ma zaujímalo či sa hmotsnoť rozrátava na nápravy alebo sa berie celková hmotnosť ťahača a celková hmotnosť prívesu a potom sa zaradia do najbližšej nižšej sazby dane.
    Odpovedia nám skúsenejší?
    Díky

    Janku je offline (nepripojený) Janku

    Janku
    Ďakujem za Vaše ohlasy, ale zatiaľ mi veľmi nepomohli. Ak ide o zaradenie ťahača a návesu spolu je mi to jasné. Čo mi nie je jasné je to, ak prihlasujem k DzMV len ťahače, návesy firma vobec nemá, či možem dať najbižšiu nižšiu sadzbu dane ako je tá, ktorá vychádza podľa hmotnosti vozidla a či použiť celkovú hmotnosť alebo súčet hmotností pripadajúcich na nápravy.

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ja si myslím, že pokiaľ to nie je kupované spolu ako jazdná súprava mala by sa sadzba dane uplatňovať riadne podľa súčtu hmotností náprav.
    Nejde o jazdnú súpravu, kedže druhá firma vám faktúruje služby.

    Janku je offline (nepripojený) Janku

    Janku
    Ďakujem, aj ja si to myslím, ale ešte si to pre istotu chcem overiť na DU. Lenže v piatok všetci ešte sviatkovali, tak skúsim v pondelok.

    Daň z motorových vozidiel - zaradenie ťahača

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.