Zavrieť

Porady

valutova pokladna

Ahojte poradaci,
nakúpili sme CZK s kurzom zo súkromenj zmenárne napr. 10000,- CZK.
Kupovali sme tovar (mám bločky s rôznymi dátumami) ako to mám všetko zaúčtovať?

nákup 11.700,- Sk 10.000,-CZK kurz 1,17
zauctujem 261/211xx 211xx/261

nakup tovaru 7850,- CZK
zauctujem 131/211xx


čo s tým kurzom? musím prepočítať každý bloček zvlášť, alebo ako?

porsím poraďte mi ešte som to nikdy nerobila, ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    Tweety Pozri príspevok
    Všetky bločky prepočítaš kurzom nákupu valút.
    súhlasím ale môže použiť aj kurz NBS...na konci roka prepočíta kurzové rozdiely k 31.12.

    Zdenka29 je offline (nepripojený) Zdenka29

    Zdenka29
    ste hrozne milí, ale ja už som si tu prešla príspevky iných a už som z toho taká domotaná, že neviem čo mám jak zaúčtovať. Vediem PÚ a DPH je za dverami.
    Ja neviem či mám účtovať vo valutovej pokladni v CZK alebo v Skk.

    Urobím PPD na 10.000,- CZK a bločky zaúčtujem VPD už prepočítané na Skk alebo v CZK? Problém mám ešte v tom, že v priebehu mesiaca sme nakupovali CZK viackrát, to znamená, že keď som 1.krát nakúpila 10.000,- a minula z toho 8.000,- CZK- tieto bloky prepočítam kurzom jakým som nakúpila? Pri ďalšom nákupe bol už kurz iný, takže bloky prepočítam týmto novým kurzom? A čo s DPH, sú to bloky za nákup tovaru, ako uplatním DPH.
    Prosím poraďte,majte strpenie, fakt som z toho domotaná a nerada by som urobila niečo zle.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Ahoj Zdenka. Si pomýlená z kurzov preto lebo skoro v každom inom príspevku je písané o inom postupe prepočítavania kurzov. Máš možnosť sa rozhodnúť pre 3 druhy používania kurzov. Ten, ktorý si vyberieš by si mala uviesť aj vo svojej internej smernici.

    - kurzom NBS,
    - FIFO metódou (Výdaj sa prepočíta kurzom ktorým bol prepočítaný najstarší príjem valút ktoré sú ešte v pokladni),
    - váženým aritmetickým priemerom.

    Ja osobne používam kurz NBS a v tvojom prípade ako ty píšeš by som tiež použila kurz NBS pretože ste v priebehu mesiaca nakupovali viac krát CZK.

    Vo valutovej pokladni budeš evidovať príjem, výdaj, zostatok valút, ktorý ti musí aj fyzicky sedieť. Do účtovníctva ich prepočítaš vybraným kurzom a zaúčtuješ v SKK. Urobíš PPD na 10000 CZK kurzom nákupu valút. Ak sa rozhodneš pre kurz NBS, tak bločky za tovar prepočítaš kurzom NBS a naúčtuješ. Zaplatená DPH z bločkov ti bude vstupovať do ceny obstarania alebo nákladov , podľa toho kde budeš o tovare účtovať. Nemáš nárok na odpočet a ani "nesamozdaňuješ", pretože tovar ti bol predaný s českou dph a tú si zaplatila v ČR. Možno ma ešte niekto v niečom doplní.

    Zdenka29 je offline (nepripojený) Zdenka29

    Zdenka29
    Ahojte, prepáčte že zasa otravujem, ale ešte sa chcem spýtať, v akej mene preplatím zamestnancom tie diety keď pracovali v ČR? Zálohu dostali tiež v CZK. ďakujem

    Zdenka29 je offline (nepripojený) Zdenka29

    Zdenka29
    pre Tweety:
    zamestnanci budú vyplácaní v SKK a kurz použijem NBS ku dňu vyplácania diet, je to tak?ďakujem za odpoveď a trpezlivosť

    Zdenka29 je offline (nepripojený) Zdenka29

    Zdenka29
    Ešte by som sa chcela opýtať či som zaúčtovala správne:

    príjem valút 10.000,- CZK 211xx/261 pri kurze 1,21
    ubytovanie 8000,- CZK 335/211xx
    po prepočte na SKK 8.000,- x 1,21 kurz som použila ako pri nákupe valút
    9680,- Skk 512/335 a ten rozdiel zaúčtujem ako, pomôžete mi ešte prosím?

    liba2 je offline (nepripojený) liba2

    liba2
    Dostala si informáciu, že môžeš použiť 3 spôsoby používania a účtovania o kurzoch. Nevieme pre ktorý si sa rozhodla.
    Ja tiež používam kurz NBS. Tak podľa toho som ti urobila malý príklad:

    1.nákup 10.000 Kč nákup zo zmenárne – kurz 1,17 = 11.700 Sk zaúčt. 211kč/261 a 261/211sk; teda účtuješ v Sk.
    2.nákup 10.000 Kč zo zmenárne – kurz 1,15 = 11.500 Sk zaúčt. 211/kč/261 a 261/211sk;

    Výdaj zamestnancovi záloha na PC 8.000 Kč – tu použiješ kurz NBS zo dňa výdaja z pokladne , vypočítaš sumu Sk – a zaúčtuješ: 335/211kč;
    Zamestnanec sa vráti a vyúčtuje PC; treba mu ešte doplatiť 3.000 Kč ; vyplatíš mu z korunovej pokladne sumu Sk prepočítanú kurzom NBS dňa, kedy urobíš výdaj z pokladne, a zaúčtuješ: 512/211sk.
    Vo valutovej pokladni ti vznikajú kurzové rozdiely, o ktorých sa účtuje na konci roka ku dňu zostavenia účtovnej závierky – 31.12. – zostatok Kč v pokladni prepočítaš kurzom NBS a rozdiel zaúčtuješ ako kurzový zisk alebo stratu, ale až na konci roka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.