Zavrieť

Porady

Prenájom automobilu a odpočet DPH...

Prosím o radu:
1. Firemný automobil bol na servisnej prehliadke a na to obdobie bolo prenajaté od servisu náhradné vozidlo...servis nám vystavil zvlášt faktúru na prenájom vozidla spolu so Zmluvou o prenájme...podľa zákona o DPH §49 ods.7 písm.a/ DPH nemôžem odpočítať a podľa Zákona o dani z príjmu §19 odsek 3, písm K bod 2.je DPH daňovým výdavkom - "ak na jej odpočítanie platiteľ dane z pridanej hodnoty nemá nárok, alebo pomerná časť dane z pridanej hodnoty, ..." prosím Vás uvažujem správne?

2. Ešte jedna skutočnosť, tá faktúra bola uhradená platobnou kartou.
Zaujímalo by ma teda aj účtovanie:
prenájom vozidla 518AE/261 alebo 321?
DPH 548daňový/261 al.321
Prosím poraďte...vďaka
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

AK je to prenájom OA( KAT. m1) tak nárok na odpočet podľa §49 nevzniká, to znamená, že nákladom na prenájom bude celá hodnota na faktúre.
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ďakujem pekne Tweety, jasnačka teda na 518AE môžem dať všetko aj s DPH a čo sa týka bodu č. 2? 321 al.261?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Fa 518/321
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

A nie lepšie 261 keď potom v bankovom výpise je že nákup PK Auto s.r.o.? keďže ide o peniaze na ceste?...či je to skoro jedno?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Kedže máš faktúru za prenájom, vznikol ti závazok, ktorý zaúčuješ cez 321. Platba kartou je len úhradou záväzku.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Aisha Pozri príspevok
A nie lepšie 261 keď potom v bankovom výpise je že nákup PK Auto s.r.o.? keďže ide o peniaze na ceste?...či je to skoro jedno?
no pokiaľ neobdržím faktúru a mám už výpis o úhrade účtujeme to normálne ako pohľadávku voči zamestnancom
0 0
Aisha Aisha

Aisha je offline (nepripojený) Aisha

Ešte ma napadá otázka, bolo čerpané aj PHM do toho prenajatého auta len za 135Sk, platba kartou na benzínke...aj to do N v pohode? DPH odpočítať?
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

PHM je tu normálny daňový náklad, už aj s možnosťou odpočtu DPH.
Naposledy upravil DušanČ : 14.07.07 at 04:29
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

To fakt, ak sme si prenajali osobné auto, tak si nemôžeme odpočítať DPH?Ale dáva sa celá suma aj s DPH do výdajov?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ivti Pozri príspevok
To fakt, ak sme si prenajali osobné auto, tak si nemôžeme odpočítať DPH?Ale dáva sa celá suma aj s DPH do výdajov?
ano pokiaľ mate auto zaradené v M1 tak si nemôžete dph s nájmu uplatniť ale dáte si to rovno celé do nákladov ako nenarokovateľnú dph...
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Prosím poraďte mi.
Autá zaradené do majetku prenajme matka synovi na 6 mesiacov.
1. Môžu sa dohodnúť na cene nájmu 1000,-Sk ? ak ide o 4 ks áut a jeden príves.? Môže mať DÚ výhrady k nízkej cene nájmu?
2. Nákladné autá bude prenajímať s DPH a OA bez DPH?
3. Príjem z prenájmu OA sa uvedie do DP DPH? Ak áno v ktorom riadku?
Ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
nesúvisí to priamo s týmto ale súvisí to z prenájmom vozidla...Minulý rok mal klient prenajaté vozidlo od rodiny pre nich to bola priležitostná činnosť keďže to netrvalo celý rok...lenže teraz nastáva problém...pretože ja tvrdím že tento rok už keby sme spísali takú zmluvu nešlo by podľa mňa o príležitosný príjem...a uteká mu dph z PHM a celkovo náklady na používanie vozidla...ako by ste to riešili?
0 0
ivti ivti

ivti je offline (nepripojený) ivti

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
ano pokiaľ mate auto zaradené v M1 tak si nemôžete dph s nájmu uplatniť ale dáte si to rovno celé do nákladov ako nenarokovateľnú dph...
Prosím Vás a uvádza sa tento prenájom os.auta bez nároku na odpočet DPH aj v daňovom priznaní k DPH?Ďakujem.
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

ivti Pozri príspevok
Prosím Vás a uvádza sa tento prenájom os.auta bez nároku na odpočet DPH aj v daňovom priznaní k DPH?Ďakujem.
Áno ja som ho uvádzala v r.14, ale v r.18 už nie.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Orsz Pozri príspevok
Áno ja som ho uvádzala v r.14, ale v r.18 už nie.

no neviem mne sa neukazuje nikde...pretože ho zúčtujem ako

518 - prenajom+DPH...tým pádom sa mi nemá ako ukázať v priznaní...pretože o ňom neučtujem na 343
0 0
Orsz Orsz

Orsz je offline (nepripojený) Orsz

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
no neviem mne sa neukazuje nikde...pretože ho zúčtujem ako

518 - prenajom+DPH...tým pádom sa mi nemá ako ukázať v priznaní...pretože o ňom neučtujem na 343
Neúčtovala som o ňom cez 343, ale samostatne na 548 na samostatnej analytike - DPH bez nároku na odpočet. Audítorka to schválila - ale do DP som to dala ako bez nároku na odpočet.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Mám za to, že z daňového hľadiska to robíte správne, máte to v daňovej evidencii aj v DP DPH.

Z účtovného hľadiska ak mi nevzniká nárok na odpočet DPH, tak DPH účtujem na ťarchu vecne príslušného účtu nákladov, t.j. ak je to služba, tak 518, ak je to repre tak 513 a pod. Ale to je môj názor.
0 0
JankaV JankaV

JankaV je offline (nepripojený) JankaV

Fi plátca DPH kúpila osobné auto za účelom ďalšieho predaja. Ale sa nedarí, tak ho prenajíma. Teraz neviem, či to auto mám zaradiť do majetku a za prenájom vystavovať faktúru s DPH alebo bez DPH.
Robila som to tak, že auto nemám v majetku a fa vystavujem s DPH a aj ho odvádzam.
Ďakujem
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
Orsz Pozri príspevok
Neúčtovala som o ňom cez 343, ale samostatne na 548 na samostatnej analytike - DPH bez nároku na odpočet. Audítorka to schválila - ale do DP som to dala ako bez nároku na odpočet.

na 548 sa účtovala dph do 31.12.2006 teraz od 1.1. podľa postupov účtovania sa účtuje analyticky na účte s ktorým vecne súvisí...čo sa týka tej dph ...je to uhol pohľadu... vplyv na daň to nemá
0 0
tamik tamik

tamik je offline (nepripojený) tamik

Ozimný má pravdu neučtujem o DPH tak ho nemôžem ani vykázať.Poviem príklad Ja účtujem DPH koeficientom a keby som dala auto s DPH skreslí si na konci roku prepočet,to by sa muselo vykazovať aj repre s DPH čo nie je prada.Mala som audit tiež a auditorka mi presne toto vytkla,auto prenajaté účtovať celé na 518 bez dph
0 0
Načítať ďalšie