Zavrieť

Porady

obchodovanie a spolupráca s firmou v ČR a DPH

V tomto roku som začal spolupracovať s českou firmou. Som plátcom DPH a aj česká firma je plátcom DPH. Ja nakupujem tovar z ČR a na fa je suma vyčíslená bez DPH...ako takéto faktúry zaúčtujem z hľadiska DPH. A naopak, raz do mesiaca vystavujem fa českej firme za služby, ktoré pre nich robím na základe mandátnej zmluvy a fakturujem pre nich tiež bez DPH...ako takúto fa spracujem z hľadiska DPH. Účtujem v jednoduchom účtovníctve: ALFA...ďakujem za radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    jupa Pozri príspevok
    V tomto roku som začal spolupracovať s českou firmou. Som plátcom DPH a aj česká firma je plátcom DPH. Ja nakupujem tovar z ČR a na fa je suma vyčíslená bez DPH...ako takéto faktúry zaúčtujem z hľadiska DPH. A naopak, raz do mesiaca vystavujem fa českej firme za služby, ktoré pre nich robím na základe mandátnej zmluvy a fakturujem pre nich tiež bez DPH...ako takúto fa spracujem z hľadiska DPH. Účtujem v jednoduchom účtovníctve: ALFA...ďakujem za radu
    Tovar, ktorý Ti fakturuje česká firma bez DPH, musíš samozdaniť, to znamená, že faktúru prepočítaš na Sk kurzom NBS platným v deň vzniku daňovej povinnosti, ktorý zistíš podľa §20 zákona o DPH, a z tohto základu vypočítaš DPH, ktoré si uplatníš na výstupe, riadok č.2 daň.priz.(základ dane uvedieš na r.01 a r.04), aj na vstupe, riadok č.16. Výsledný efekt je 0.
    Čo sa týka dodávania služieb - uveď presne o aké služby sa jedná.

    jupa je offline (nepripojený) jupa

    jupa
    česká firma mi fakturuje v slovenskych korunach,takze mi odpada prepocet...sluzby: obchodne zastupenie, vyhladavanie potencionalnych zakaznikov,priprava a podpisovanie obchodnych zmluv, registracia na webline...

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    jupa Pozri príspevok
    česká firma mi fakturuje v slovenskych korunach,takze mi odpada prepocet...sluzby: obchodne zastupenie, vyhladavanie potencionalnych zakaznikov,priprava a podpisovanie obchodnych zmluv, registracia na webline...
    Tak tu sa v podstate jedná o služby podľa §15 ods.8 zák.o DPH /pozri si, čo tam všetko spadá/ - ide o oslobodené dodanie do ČR, ale je dôležité túto odvolávku na § napísať do faktúry. V tlačive DP na DPH sa toto dodanie nikde neuvádza, ale musí sa evidovať.

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    jupa Pozri príspevok
    Este prosim, kde evidovat...odoslane faktury?
    Ja účtujem v programe MRP Win, tam to dávam pod kód 19 ako neovplyvňujúce DPH, a v exceli mám tabulku, kde si to evidujem ako služby dodané podľa §15 ods.8. To si potom vytlačím a priložím k dokladom - na DPH
    Naposledy upravil Orsz : 15.07.07 at 08:43

    obchodovanie a spolupráca s firmou v ČR a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.