Zavrieť

Porady

Prijatý hnuteľný majetok ako dar

S.r.o. na základe Zmluvy o prevode vlastníckeho práva k hnuteľnému majetku prijala bezodplatne majetok v hodnote do 30 000 Sk, a nad 30 000 Sk, všetko položkovite rozpísané. Prosím Vás účtujem správne nasledovne?:
1. Majetok nad 30 000 Sk:
042/384 - na základe zmluvy
022/042 - interný doklad
551/082 - účtovné odpisy
384/648 - suma rovnajúca sa účtovným odpisom

2. Majetok do 30 000 Sk: neviem zaúčtovať, ale zaúčtovala by som ho takto: buď ho len zapíšem do knihy krátkodobého majetku na základe zmluvy, alebo ho zaúčtujem 501/384, 551/082 a 384/648 a zapíšem do knihy krátkodobého majetku.

3. V zmluve sa napr. nachádza sieť WIFI a GSM brána v hodnote do 30 000. Poradíte ako to správne zaúčtovať?

Veľmi pekne ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Odpisovaný hnuteľný majetok (podľa rozhodnutia účtovnej jednotky to môže byť aj majetok s dobou použiteľnosti dlhšou ako 1 rok a cenou nižšou ako 30 tis. Sk) sa v zmysle § 33 ods. 4 Postupov PÚ účtuje tak, ako si uviedla.
    Darované zásoby, krátkodobý majetok a tovar sa účtujú v zmysle § 78 ods. 4 Postupov PÚ na vecne príslušné majetkové účty so súvzťažným zápisom na účet 648:
    materiál 112/648
    tovar 132/648
    darovaný krátkodobý majetok:
    1. Príjem na základe zmluvy: 112/648
    2. Zaradenie do používania: 501/112
    Ten tretí bod:
    GSM brána má charakter drobného hmotného majetku, účtoval by som ju ako 112/648 alebo ako súbor s nejakým PC. WiFi sieť - ak ide o nejaké technické zariadenie materiálneho charakteru - by som asi priradil ako TZ k nejakému PC resp. k súboru PC. Ale závisí to aj od technického riešenia a hodnoty...
    S.r.o. na základe Zmluvy o prevode vlastníckeho práva k hnuteľnému majetku prijala bezodplatne majetok
    Ak šlo náhodou o majetok, ktorý s.r.o. získala v súvislosti so zabezpečovacím prevodom práva, nejde o bezodplatné nadobudnutie (darovanie) majetku a účtovanie je samozrejme odlišné.
    Naposledy upravil andrej_rv : 15.07.07 at 21:06

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Andrej, tak teraz si ma úplne zmiatol. Mám pred sebou Zmluvu o prevode vlastníckeho práva k hnuteľnému majetku uzatvorenú podľa !269 odst. 2 Obchodného zákonníka medzi dvoma s.r.o. Prevod súboru hnuteľného majetku je v zmluve dohodnutý bezodplatne. Tak prosím ako to správne zaúčtovať? Účtujem spôsobom B. Veľmi pekne ďakujem.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    ormika Pozri príspevok
    Andrej, tak teraz si ma úplne zmiatol. Mám pred sebou Zmluvu o prevode vlastníckeho práva k hnuteľnému majetku uzatvorenú podľa !269 odst. 2 Obchodného zákonníka medzi dvoma s.r.o. Prevod súboru hnuteľného majetku je v zmluve dohodnutý bezodplatne. Účtujem spôsobom B.
    Nechcel som Ťa zamotať, len som chcel vylúčiť možnosť, že ide o prevod vlastníctva v súvislosti s realizáciou zabezpečovacieho prevodu práva (aby sa nezamotal niekto iný) .
    Pri prevode vlastnícva podľa §269 odst. 2 Obchodného zákonníka ide naozaj o bezodplatné nadobudnutie majetku. Účtovanie odpisovaného majetku máš teda predkontované dobre.
    Pri účtovaní zásob spôsobom B sú v náväznosti na § 43 ods. 4 Postupov PÚ vecne príslušnými účtami (§ 78 ods. 4 PPÚ) účty 501 a 504.
    Z toho vyplýva účtovanie bezodplatne nadobudnutého:
    materiálu 501/648
    drobného majetku 501/648
    tovaru 504/648

    hellin je offline (nepripojený) hellin

    hellin
    A ako by ste prosím zaúčtovali vyradenie takéhoto M, ak by jeho hodnota bola nad 30000?

    martinius je offline (nepripojený) martinius

    martinius
    Prosím vás o pomoc. Chcem zaradiť do majetku centrálu na výrobu el.energie, ale mám tento problém: Je lepšie vyhotoviť kúpnu zmluvu alebo darovaciu?
    V prípade kúpnej zmluvy by som hneď vedela určiť cenu, ale zas musím danú sumu zdaniť(predávajúci), takže by mi viac vyhovovala darovacia zmluva, ale v tom prípade mám ako určiť hodnotu darovanej centrály(stačí, ak uvediem cenu v darovacej zmluve)? A čo je horšie, ako to mám zaúčtovať, ak hodnota je určite pod 30tis. a účtujem zásoby spôsobom B? Hm?

    Krtko je offline (nepripojený) Krtko

    Krtko
    Darovacia zmluva resp. podpisy na nej musia byť overené notárom alebo nie?
    Tiež máme prípad darovania hnuteľného majetku do 30 000,- Sk(996 €).

    Polly404 je offline (nepripojený) Polly404

    Polly404
    Ahojte, prosím Vás, ak S.r.o. na základe Zmluvy o prevode vlastníckeho práva k hnuteľnému majetku prijala bezodplatne majetok, ktorý ešte nie je doodpisovaný, môže SRO pokračovať v odpisovaní? A ešte otázočka - neplatí sa z toho prevodu žiadna daň, ani ten kto prevádza a ani ten, komu je majetok prevádzaný?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.