Zavrieť

Porady

prijmy neoplyvnujuce vysku odvodov do SP

ahojte,

SZCO vykonava ako jednu z cinnosti aj programatorske prace/sluzby. Niekto ma vehementne presviedcal, ze programovanie je dusevna cinnost a prijem z nej sa nezahrna do zakladu pre vypocet odvodov do socialnej poistovne. Je to pravda?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    yaro Pozri príspevok
    ahojte,

    SZCO vykonava ako jednu z cinnosti aj programatorske prace/sluzby. Niekto ma vehementne presviedcal, ze programovanie je dusevna cinnost a prijem z nej sa nezahrna do zakladu pre vypocet odvodov do socialnej poistovne. Je to pravda?
    To určite nie je duševná činnosť , iba že by aj vedenie účtovníctva bola duševnou činnosťou - tiež je to služba, a riadne to žerie nervy a uberá duševné zdravie . To by bolo super, neplatiť aspoň nejaké odvody, ale obávam sa, že to tak nie je. No budem rada, ak sa ozvú ďalší poraďáci, možno to potvrdia......

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pri výpočte VZ SZČO do SP sa berie do úvahy len časť základu dane dosiahnutá z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti z činností SZČO podľa § 5 zákona 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení.

    Preto sa pri výpočte VZ vylúči tá časť základu dane, ktorá vyplýva z príjmov z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva - viď riadok 05 vo výpise z DP, ktoré sa predkladalo do SP k 30.6.

    Čiže yaro, je to pravda.
    Lion Topoľčany
    A čo grafické štúdio ? Ak vyprodukuje za mesiac "výtvory" za 100.000,-Sk,
    je to porovnateľné so situáciou "yaro" ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Zdá sa že áno, otázku treba položiť tak, či ide o autorské dielo chránené autorským zákonom.

    yaro je offline (nepripojený) yaro

    yaro
    Dakujem p. Mihal.
    este by som chcel poprosit o radu v nasledovnej suvisiacej otazke?

    da sa cinnost, ktoru som spominal (programatorske prace), zaroven klasifikovat ako sluzba? pytam sa z nasledovneho dovodu. vykonavam takuto cinnost pre zahranicnu spolocnost so sidlom v zahranici a prijmy by mi mohli presiahnut 1,5 mil rocne. preto ked sa chcem vyhnut registracii a plateniu DPH, fakturujem to ako sluzbu, a takyto prijem sa nezahrna do obratu pre registraciu a platenie DPH.

    prijmy neoplyvnujuce vysku odvodov do SP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.