Zavrieť

Porady

Tranzit tovaru

Ahojte,

chcela by som Vas poprosit o pomoc pri hladani odpovedi na niektore otazky, v ktorych nemam celkom jasno...
Planujem dovazat tovar z Polska do Anglicka. Slovensko by teda malo byt len tranzitnou krajinou, kde sa tento dovezeny tovar nebude predavat. Tovar bude odosielany prostrednictvom kurierskej sluzby. V tejto suvislosti by som potrebovala vediet:
1. Musim sa zaregistrovat ako platitel dane na Slovensku, resp. inde?
2. Ked budem prijimat polske faktury, bude na nich uplatnovana polska DPH? Ak ano, co je potrebne urobit pre to, aby som ich mohla prijimat s 0% DPH?
3. Pri vystavovani faktur do Anglicka ich mozem vystavovat v eurach alebo v librach? Ktora mena je pre mna vyhodnejsia?
4. Pri vystavovani faktur do Anglicka budem povinna uplatnovat DPH alebo je mozne predavat tovar tak, ako som ho nadobudla - bez DPH?
5. Ake registracie su pre mna potrebne?
6. Kedze tovar budem odosielat kurierskou sluzbou, ake doklady som povinna odovzdat prepravcovi? Vyplyvaju mi z toho nejake povinnosti?
7. Kde je pre mna vyhodnejsie prijimat tovar - na Slovensku alebo v Polsku?

Budem Vam vdacna za akukolvek pomoc pri rieseni tychto otazok...
Za Vasu ochotu Vam vopred dakujem!

Jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    ak by tovar išiel priamo z poľska do anglicka, pričom aj firma v anglicku a v poľsku sú vo svojich krajinách registrované na účely dph a vy sa registrujete v SR za platiteľa dph tým pádom ide o trojstranný obchod a vy prijímate faktúru z poľska bez dph a aj vystavujete do anglicka bez dph...v prípade že prijímate tovar ešte na slovensko takisto odporučam sa registrovať pretože inak vám to firma z poľska bude vystavovať s poľskou dph, ak sa registrujete bude to takisto bez dph par. 11, no a vy vyveziete do anglicka a vystavite faktúru bez dph s tým že tam dáte odvolávku na par. 43 za predpokladu že je firma platiteľom dph v anglicku...ak nie potom vystavujete so slovenskou dph.

    ešte som chcel doplniť že pri uplatnení oslobodenia podľa par. 43 musíte dokladovať že tovar bol prepravený k odberateľovi...či už ich osobným prevzatím prepravným dokladom atď...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.