Zavrieť

Porady

ELDP - dôchodca - prepočet dôchodku

Mám novú skúsenosť s ELDP a neviem, čo si mám o tom myslieť.
Moja mama je starobná dôchodkyňa a zároveň je zamestnaná. Ako každý rok, tak aj za rok 2006 som sa informovala na Sociálnej poisťovni priamo na ústredí v Bratislave, ako postupovať, keď chceme, aby jej bol prepočítaný dôchodok, lebo viem, že od 1.8.2006 sa menil zákon o sociálnom poistení. Pekne v liste mi odpísali, že treba poslať žiadosť o prepočet dôchodku za obdobie od 1.1.2006 do 31.7.2006 a priložiť ELDP podpísaný pobočkou našej Sociálky. Tak aj ELDP bol vypísaný na dva riadky - od 1.1.2006 do 31.7.2006 a od 1.8.2006 do 31.12.2006. Lenže na pobočke SP mi ho nechceli potvrdiť, lebo pracovný pomer naďalej trvá a oni podpisujú ELDP len pri skončení pracovného pomeru. Darmo som sa odvolávala na list z ústredia SP z BA, že tam to tak požadujú, nepochodila som. Tak som takto pobočkou SP nepodpísaný ELDP spolu so žiadosťou o prepočet dôchodku poslala na ústredie do BA. Všetko bolo OK. Dôchodok mame prepočítali s účinnosťou od 1.1.2007.
Avšak asi pred týždňom nám prišiel domov list z BA, že na našu pobočku SP posielajú ELDP, aby ho potvrdili.
Na dôchodkovom na pobočke SP robí moja známa a tá ma svätosväte presviedča, že nemôže potvrdiť ELDP, lebo pracovný pomer trvá. Tak reku to nie je môj problém, nech si zavolá do BA a nech si to tam vykonzultuje. Pekne som jej vysvetlila, že mám list z BA ako postupovať, ale neuspela som. Ohradila sa na mňa, že v BA robia mladé baby, že oni nevedia čo a ako a bla bla. Tak ľudkovia, kde je pravda? Čo vy na to? Je v tej "našej" sociálke bordel???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Ja mám informáciu, že ľudia, ktorým bol priznaný starobný dôchodok podľa starého zákona majú nárok na prepočet dôchodku každý rok a zamestnanci, ktorým bol priznaný dôchodok podľa terajšieho zákona majú nárok na prepočet až pri skončení pracovného pomeru.

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Túto informáciu mám aj ja. Mame bol priznaný dôchodok v roku 2001.
    Tu nejde ani tak o priznanie dôchodku, skôr o to ich potvrdenie ELDP.

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Ja som tiež mala zamestnanca ktorý si žiadal o prepočet dôchodku a neposielala som ELDP ale len také potvrdenie o vylúč.dobách. Nič viac nechceli ale pokiaľ viem tak ELDP sa dáva pri ukončení PP.

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Ja som davala po skončení roka na SP riadne vyplnený ELDP, pritom pracovný pomer trvá a všetko bolo v poriadku. Ústne som jej povedala že ide o starobnú dôchodkyňu a nemala žiadne námietky. Potvrdila a OK. Doteraz žiadna odozva nebola. Asi v každom meste robia inak. Ako všetky úrady....

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Jara Pozri príspevok
    Ja som davala po skončení roka na SP riadne vyplnený ELDP, pritom pracovný pomer trvá a všetko bolo v poriadku. Ústne som jej povedala že ide o starobnú dôchodkyňu a nemala žiadne námietky. Potvrdila a OK. Doteraz žiadna odozva nebola. Asi v každom meste robia inak. Ako všetky úrady....
    V každom meste inak a pritom je to jedná a tá istá inštitúcia - bordel.

    ELDP - dôchodca - prepočet dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.