Zavrieť

Porady

tretie štáty, § 15ods.7,8

Prosím, čo sa vlastne rozumie pod pojmom tretie štáty?
Ja som si myslela, že sú to všetky ostatné štáty okrem štátov, ktoré sú v EÚ. Vraj je to colnica...(ak vlastne ide o tovar)
vraj, ak mám došlú faktúru z USA - služby elektronické - podľa §15 ods. 7,8, vraj sa nemá robiť samozdanenie.
A ja som doteraz stále robila.. Zdá sa mi, že som to aj v literatúre čítala. Ale v tomto momente si neviem s určitosťou spomenúť.
ale teraz mi povedal známy, že tu sa samozdanenie nerobí.
Prosím, poraďte mi, potrebujem to čo najskôr spraviť a ešte som z toho v strese ..
Ďakujem vám
Usporiadat
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

Tiež akurat riešim ten istý prípad, podľa zákona o DPH by mi vychádzalo že sa má robiť samozdanenie a to podľa par 15/8, 51/1b, 49/2b a 69/3, ale nie som si istá, ak niekto vie, prosím poradte
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Toto je odpoveď zo stránky drsr.sk na Vašu otázku (aspoň myslím, že postačuje):

„Dodávateľ z tretej krajiny pre slovenskú obchodnú spoločnosť, platiteľa DPH, vykonal službu o ekonomickej situácii spoločnosti z tretej krajiny ( audit) na účely vytvorenia spoločného podniku. Je povinnosť vykazovať túto službu v daňovom priznaní ( povinnosť aj odpočet - t.z. vykazovanie samozdanenia) ?

Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu /§ 69 ods.3 citovaného zákona/. V prípade, ak platiteľ dane prijal službu / § 15 ods.8 citovaného zákona/ od zahraničného podnikateľa z tretieho štátu má povinnosť samozdaniť túto službu. Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení podmienok vymedzených v ustanovení § 49 - 51 citovaného zákona.“
0 0
Mickya Mickya

Mickya je offline (nepripojený) Mickya

bea Pozri príspevok
Toto je odpoveď zo stránky drsr.sk na Vašu otázku (aspoň myslím, že postačuje):

„Dodávateľ z tretej krajiny pre slovenskú obchodnú spoločnosť, platiteľa DPH, vykonal službu o ekonomickej situácii spoločnosti z tretej krajiny ( audit) na účely vytvorenia spoločného podniku. Je povinnosť vykazovať túto službu v daňovom priznaní ( povinnosť aj odpočet - t.z. vykazovanie samozdanenia) ?

Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu /§ 69 ods.3 citovaného zákona/. V prípade, ak platiteľ dane prijal službu / § 15 ods.8 citovaného zákona/ od zahraničného podnikateľa z tretieho štátu má povinnosť samozdaniť túto službu. Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení podmienok vymedzených v ustanovení § 49 - 51 citovaného zákona.“
Ďakujeme Ti veľmi pekne, veľmi si mi pomohla
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
bea Pozri príspevok
Toto je odpoveď zo stránky drsr.sk na Vašu otázku (aspoň myslím, že postačuje):

„Dodávateľ z tretej krajiny pre slovenskú obchodnú spoločnosť, platiteľa DPH, vykonal službu o ekonomickej situácii spoločnosti z tretej krajiny ( audit) na účely vytvorenia spoločného podniku. Je povinnosť vykazovať túto službu v daňovom priznaní ( povinnosť aj odpočet - t.z. vykazovanie samozdanenia) ?

Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods.8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu /§ 69 ods.3 citovaného zákona/. V prípade, ak platiteľ dane prijal službu / § 15 ods.8 citovaného zákona/ od zahraničného podnikateľa z tretieho štátu má povinnosť samozdaniť túto službu. Platiteľ dane má nárok na odpočítanie dane po splnení podmienok vymedzených v ustanovení § 49 - 51 citovaného zákona.“
z toho logicky vyplýva ak je táto služba poskytnutá od neplatiteľa nie je možné si uplatniť dph na vstupe ak to správne chápem...
0 0
silviaproch silviaproch

silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

ano, dakujem velmi pekne
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Prosím o vyjasnenie tejto problematiky-ak prijmem ja ako platca DPH elektronickú službu z tretieho štátu od platcu DPH, prebieha samozdanenie /nemusím nič platiť/, ak však dodavateľ z tretieho štátu neuviedol svoje IČ DPH, ja na Slovensku mám povinnosť odviesť DPH /nedôjde k samozdaneniu-nemôžem si v r. 19 DP nič odčítať, len mám povinnosť -DP r. 9,10/?
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
lynn Pozri príspevok
Prosím o vyjasnenie tejto problematiky-ak prijmem ja ako platca DPH elektronickú službu z tretieho štátu od platcu DPH, prebieha samozdanenie /nemusím nič platiť/, ak však dodavateľ z tretieho štátu neuviedol svoje IČ DPH, ja na Slovensku mám povinnosť odviesť DPH /nedôjde k samozdaneniu-nemôžem si v r. 19 DP nič odčítať, len mám povinnosť -DP r. 9,10/?

§69
(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.


§ 5
(1)Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň a ktorá podniká v zahraničí (ďalej len „zahraničná osoba“), ......


§15
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,
c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,
d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,
e) pridelenie zamestnancov,
f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov, železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov
g) telekomunikačné služby,
h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,
i) elektronicky dodávané služby,
j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,
k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.


§49
(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.



§51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.


Nie je podmienkou, aby zahraničná osoba bola identifikovaná pre DPH ( nie vo všetkých krajinách existuje DPH alebo obdobná daň ) . Miestom dodania služby je SR, daňová povinnosť sa prenáša na odberateľa, nárok na odpočet vzniká v zmysle §49/2b; a uplatniť tento nárok môže v období v zmysle §51/1b; .
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

lynn Pozri príspevok
Prosím o vyjasnenie tejto problematiky-ak prijmem ja ako platca DPH elektronickú službu z tretieho štátu od platcu DPH, prebieha samozdanenie /nemusím nič platiť/, ak však dodavateľ z tretieho štátu neuviedol svoje IČ DPH, ja na Slovensku mám povinnosť odviesť DPH /nedôjde k samozdaneniu-nemôžem si v r. 19 DP nič odčítať, len mám povinnosť -DP r. 9,10/?
V prípade, že pri službách uvedených v § 15 ods. 8 zákona č. 222/2004 Z. z. dodaných zahraničným dodávateľom (z členských štátov EÚ alebo z tretích štátov) slovenskému odberateľovi, sa miesto dodania nachádza v SR, dochádza k prenosu daňovej povinnosti na odberateľa – zdaniteľnú osobu, vyplýva to z ustanovenia § 69 ods. 3 zákona o DPH. Podmienkou prenosu daňovej povinnosti nie je, že zahraničný dodávateľ musí byť platiteľom DPH vo svojom štáte.
§ 49, ods. 2)
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7 a 9,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.


Z uvedeného vyplýva, že službu "samozdaníš" a máš nárok aj na odpočet dane, ak pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70.



0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

No, a máš to potvrdené súčasne z dvoch rôznych zdrojov
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Veľmi pekne vám obidvom ďakujem, pomohli ste mi super rýchlo.
0 0
lynn lynn

lynn je offline (nepripojený) lynn

Pre doplnenie tejto problematiky by ma zaujímala situácia na opačnej strane t.j. ak ja ako dodávateľ fakturujem službu podľa § 15 ods.8-napr. elektronickú službu- do štátov EU alebo tretích štátov, vystavím faktúru bez DPH. Zobrazí sa hodnota tejto fa v niektorom riadku DP DPH /r. 13/?, alebo vôbec nejde do DP?
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
nie tento typ služby nemá v DP dph riadok, vedie sa len v záznamoch dph
0 0
Torhorc Torhorc

Torhorc je offline (nepripojený) Torhorc

Tiež sa už niekolko týždňov venujem študiu tejto témy ale stále nemám jasno v niektorých kombináciach dodavatel-odberatel. Moj klient nie je plátca DPH v SR a bude dodávať elektronicke sluzby (§15/12). Poprosil by som niekoho kto má aspon teoreticku predstavu ako postupovat v nižšie uvedených kombináciách. Či je faktura s DPH alebo bez, či sa prenáša danova povinnost na odberateľa, či je potrebné sa registrovať v krajne spotreby podla odberatela:

Neplátca v SR dodá el.službu nezdanitelnej osobe v EU = ???
Neplátca v SR dodá el.službu zdanitelnej osobe neplátcovi v EU = ???
Neplátca v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe plátcovi v EU= ???
Neplátca v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe z tretej krajiny = ???

Platitel DPH v SR dodá el.službu nezdanitelnej osobe v EU = ???
Platitel DPH v SR dodá el.službu zdanitelnej osobe neplátcovi v EU = ???
Platitel DPH v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe plátcovi v EU= ???
Platitel DPH v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe z tretej krajiny = ???
0 0
racing racing

racing je offline (nepripojený) racing

Torhorc Pozri príspevok
Tiež sa už niekolko týždňov venujem študiu tejto témy ale stále nemám jasno v niektorých kombináciach dodavatel-odberatel. Moj klient nie je plátca DPH v SR a bude dodávať elektronicke sluzby (§15/12). Poprosil by som niekoho kto má aspon teoreticku predstavu ako postupovat v nižšie uvedených kombináciách. Či je faktura s DPH alebo bez, či sa prenáša danova povinnost na odberateľa, či je potrebné sa registrovať v krajne spotreby podla odberatela:

Neplátca v SR dodá el.službu nezdanitelnej osobe v EU = neplatca nemôže vystaviť FA s DPH
Neplátca v SR dodá el.službu zdanitelnej osobe neplátcovi v EU = detto
Neplátca v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe plátcovi v EU= detto
Neplátca v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe z tretej krajiny = detto

Platitel DPH v SR dodá el.službu nezdanitelnej osobe v EU = s dph
Platitel DPH v SR dodá el.službu zdanitelnej osobe neplátcovi v EU = s dph
Platitel DPH v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe plátcovi v EU= bez dph
Platitel DPH v SR dodá el. službu zdanitelnej osobe z tretej krajiny = bez dph
Odpovede v texte, ale aj tak by bolo vhodné vyjadrenie iných.
0 0
Torhorc Torhorc

Torhorc je offline (nepripojený) Torhorc

Hmm, to by bolo fajn. Len by to naozaj chcelo vyjadrenie niekoho kto s tým má živú skúsenosť. Najmä k otázke povinosti registrovat sa v krajine odberatela.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Chcem poprosiť o radu. Prijali sme zálohu na účet z Vatikánu, poslali nám ič dph - a to pri overení bolo platné. Ostrá faktúra bude na dodanie tovaru s montážou ale pravdepodobne do Ríma, len tú zálohu nám poslali z Vatikánu. Ako mám postupovať? Mám urobiť faktúru na prijatú zálohu bez dph ako pre členské štáty a uviesť už aj do nového súhrnného výkazu, alebo nejako inak?
0 0
Mipolka Mipolka

Mipolka je offline (nepripojený) Mipolka

Dodanie tovaru s montazou a instalaciou sa o SV neuvadza. Pri prijati platby ste povinny vystavit odberatovi doklad o prijatej platbe v zmysle §73.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Dodanie tovaru s montážou a inštaláciou sa od 1.1.2010 v SV uvádza. A viem, že je povinnosť vystaviť faktúru pri prijatí platby. Ja sa pýtam to, ako mám urobiť tú faktúru, keďže ide o Vatikán a ten zrejme nie je členským štátom EU, ale asi tretím štátom - od nich sme prijali platbu. Ale dielo sa bude zhotovovať v Ríme takže zvyšná časť platby príde určite z iného čísla účtu. Neviem ako to mám urobiť tak, aby to bolo aspoň ako tak správne. Lebo platbu Vatikánu určite nebudeme posielať teraz späť. Prosím o akékoľvek nápady a stanoviská...
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

Dodanie tovaru s montážou a inštaláciou sa od 1.1.2010 v SV uvádza. A viem, že je povinnosť vystaviť faktúru pri prijatí platby. Ja sa pýtam to, ako mám urobiť tú faktúru, keďže ide o Vatikán a ten zrejme nie je členským štátom EU, ale asi tretím štátom - od nich sme prijali platbu. Ale dielo sa bude zhotovovať v Ríme takže zvyšná časť platby príde určite z iného čísla účtu. Neviem ako to mám urobiť tak, aby to bolo aspoň ako tak správne. Lebo platbu Vatikánu určite nebudeme posielať teraz späť. Prosím o akékoľvek nápady a stanoviská...

posúvam
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Predovšetkým zisti, komu sa bude fakturovať, či má pridelené IČ DPH v Taliansku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať