Zavrieť

Porady

§134 Občiansky zákonník

§134 Občianskeho zákonníka odsek 1
Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju
nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide
o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
Otázka:
Čo sa považuje za držbu? Stačí ak bude niekto obrábať môj pozemok po dobu 10 rokov a môže ho získať?
Vopred ďakujem za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    občan Pozri príspevok
    §134 Občianskeho zákonníka odsek 1
    Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju
    nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide
    o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
    Otázka:
    Čo sa považuje za držbu? Stačí ak bude niekto obrábať môj pozemok po dobu 10 rokov a môže ho získať? Len obrábanie nestačí. K tomu je treba splniť nasledovné :
    Vopred ďakujem za odpoveď
    1. musí ísť o spôsobilý predmet vydržania - teda musí sa jednať o vec, ktorá môže byť predmetom vlastníctva, môže to byť aj ideálny spoluvlastnícky podiel.
    2. držba musí byť oprávnená. Držiteľom je ten, kto s vecou nakladá ako s vlastnou alebo kto vykonáva právo pre seba. Držba môže byť oprávnená alebo neoprávnená. Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí je držiteľom oprávneným. Oprávnená držba je teda faktické ovládanie vecí späté s vôľou nakladať s nimi ako so svojimi, v dobrej viere.
    3. držba musí byť nepretržitá počas celej zákonom stanovenej doby.

    vlado_k je offline (nepripojený) vlado_k

    vlado_k
    Chcem sa spýtať ako to je konkrétne s pozemkom.
    Ak je pozemok vlastnícky nevysporiadaný a nemá založený list vlastníctva.
    Ak má takýto pozemok v nájme osoba, ktorá má v katastri vedený evidenčný list (právne slabšie ako list vlastníctva - určuje len užíveteľa), može ho takýto nájomca. resp. užívateľ po 10 rokoch dostať do vlastníctva ?
    Pozemok je nevysporiadaný ale mesto by si ho mohlo vysporiadať.

    helas je offline (nepripojený) helas

    helas
    Dobrý deň, poradí mi niekto ako na to.
    Moja mama chce svoj dom prepísať na mňa ako na dcéru.Vždy mi tvrdila, že všetko je v poriadku a dom jej patrí, narodila sa v ňom, my sme tam žili, opravovali ho, jej súrodonci svoje čiastky prepísali na ňu, ale teraz sme išli na prepis a v dome je zapísaný ešte jeden majiteľ, mama vlastní len polovicu.Spolumajiteľa poznáme a v podstate je možné, že naši praotcovia to takto urobili ale čo teraz. V dome nikdy nebýval, nikdy sa oň nestaral. My zase máme polovicu v jeho záhrade, o ktorú nestojíme, ak by súhlasil, tak by sme vymenili, lenže s ním je ťažká reč, neviem či sa dohodnú. A ak by sa nedohodli, čo môžeme urobiť, vzťahuje sa aj na toto držba?
    Prosím, aspoň ma nasmerujte, kde to mám hľadať.Ďakujem

    §134 Občiansky zákonník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.