Zavrieť

Porady

Odpis

Kupil som sedacku do firmy v hodnote 37.550,-Sk aj s DPH. Nie som platcom DPH a uctujem v JU MRP. Na kolko rokov sa to dáva do opisov, na 4 alebo 5?
Ako to mam neuctovat aby to bolo spravne, aky mam dat kod zapisu na sumu aby som spravila vydaj z pokladne a nasledny odpis? Dakujem
Naposledy upravil Damián : 27.07.07 at 07:26 Dôvod: Odpis
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Damián Pozri príspevok
    Kupil som sedacku do firmy v hodnote 37.550,-Sk aj s DPH. Nie som platcom DPH a uctujem v JU MRP. Na kolko rokov sa to dáva do opisov, na 4 alebo 5? Dakujem
    Nábytok a príslušenstvo patrí do II.odpisovej skupiny - takže 8 rokov - jasné, že 6 rokov, písala som to na rýchlo - už som ako z doby ľadovej.
    Naposledy upravil Orsz : 27.07.07 at 14:07

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Orsz Pozri príspevok
    Nábytok a príslušenstvo patrí do II.odpisovej skupiny - takže 8 rokov.
    II. odpisová skupina - 6 rokov

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Pozri ZoDP:
    § 26
    Postup pri odpisovaní hmotného majetku
    Na začiatok

    (1) V prvom roku odpisovania zaradí daňovník hmotný majetok v triedení podľa Klasifikácie produkcie a klasifikácie stavieb120) do odpisových skupín uvedených v prílohe. Doba odpisovania je:

    Odpisová skupina Doba odpisovania

    1 4 roky
    2 6 rokov
    3 12 rokov
    4 20 rokov.

    Damián je offline (nepripojený) Damián

    Damián
    Dakujem pekne a neviete nahodou ako to mam nauctovat aby to bolo spravne, aky mam dat kod zapisu na sumu aby som spravila vydaj z pokladne a nasledny odpis? Uctujem v JU MRP. Dakujem

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ja mám MRP DOS a tam je to P31, neviem či vo WIN je také isté kódovanie. Tam dáš teraz celú sumu 37.550.- Sk. Odpis budeš dávať až na konci roka v uzávierkových operáciách a tam to bude X25 a čiastka 6.259.- Sk. ( nepeňažná operácia - prevádzková réžia)

    Ak si budeš viesť evidenciu majetku v pomocných knihách a na konci roka dáš v kolónke kód zápisu písmeno O ( odpisy) samé ti vyráta výšku odpisov z evidovaného majetku. Potom už X25 samozrejme nedávaš.
    Naposledy upravil abel : 27.07.07 at 07:51

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    Neúčtujem v MRP. Škoda, že si otázku nezaradila medzi účtovné softvéry. Možno by Ti skôr poradili, ale skús pozrieť sem:http://www.porada.sk/t17105-odpisy.html
    Monika Kováčová
    Damián Pozri príspevok
    Dakujem pekne a neviete nahodou ako to mam nauctovat aby to bolo spravne, aky mam dat kod zapisu na sumu aby som spravila vydaj z pokladne a nasledny odpis? Uctujem v JU MRP. Dakujem

    Druh pohybu: 31 nákup IM.
    Poklaňa/banka výdaj.

    Odpis na konci roka tam, kde zadávaš POKL alebo Ucet vyberieš ODPIS.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    ermon Pozri príspevok
    Druh pohybu: 31 nákup IM.
    Poklaňa/banka výdaj.

    Odpis na konci roka tam, kde zadávaš POKL alebo Ucet vyberieš ODPIS.
    Ale veď na konci roka už to nie je peňažný výdavok - ani z pokladne, ani z účtu.

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    abel Pozri príspevok
    Ale veď na konci roka už to nie je peňažný výdavok - ani z pokladne, ani z účtu.
    Už len cez interný doklad

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Nie.
    Postup: peňažný denník - funkcie - ročný prevod. Ponúkne ot: zaradiť odpisy? Kliknutím sa do PD za posledný zápis doplnia odpisy.

    PS: Pravda - predpokladom je, že je majetok zaevidovaný
    Naposledy upravil STRELEC : 27.07.07 at 12:19 Dôvod: PS
    Monika Kováčová
    abel Pozri príspevok
    Ale veď na konci roka už to nie je peňažný výdavok - ani z pokladne, ani z účtu.
    abel, ja som nenapísala, že je to výdaj z účtu alebo z pokladne. Prečítaj si môj príspevok ešte raz a možno uvidíš, že som radila, aby v okienku, kde bežne vyberá Pokl, alebo Ucet, vyberie typ Odpis. Nič viac. Radila som správne.

    K Strelcovi: uvedenú funkciu môže použiť naozaj iba v prípade, že používa pomocnú knihu HNDM. Nakoľko zadávateľ neuvádza, že pracuje s pomocnou evidenciou, predpokladala som, že nebude robiť odpisy cez ročný prevod...
    Monika Kováčová
    Manual Pozri príspevok
    Už len cez interný doklad
    V MRP Win sa odpisy účtujú nie cez Nepen ale cez ODPIS. Nezadáva sa pohyb Prevádzková réžia. Program automaticky ODPIS zaradí do výkazu o PaV ku Prevádzkovej réžii.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.