Zavrieť

Porady

Počítač do majetku

Ahojte,

Chcem sa opýať ako sa dá urobiť nasledujúca vec:

Mam počítač (resp. akykoľvek majetok) v osobnom užívaní mimo živnosti. Tento majetok používam aj v živnosti na podnikanie. V prípade počítača - tlačím prostredníctvom neho faktúry, účtujem, mam na ňom naištalovaný účtovnícky software, prijímam objednávky atď.
Je to v poridaku keď takýto majetok nebudem mať zaradený v účtovníctve a používať ho v živnosti na podnikanie?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    Nemusíš ho mať zaradený, akurát, že si potom nemôžeš dávať do výdavkov veci s ním spojené - opravy, údržba.

    White Dog je offline (nepripojený) White Dog

    White Dog
    A keď na takomto počítači, ktorý nemám v živnosti vediem účtovníctvo je to v pohode?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    White Dog Pozri príspevok
    Ahojte,

    Chcem sa opýať ako sa dá urobiť nasledujúca vec:

    Mam počítač (resp. akykoľvek majetok) v osobnom užívaní mimo živnosti. Tento majetok používam aj v živnosti na podnikanie. V prípade počítača - tlačím prostredníctvom neho faktúry, účtujem, mam na ňom naištalovaný účtovnícky software, prijímam objednávky atď.
    Je to v poridaku keď takýto majetok nebudem mať zaradený v účtovníctve a používať ho v živnosti na podnikanie?

    Ďakujem
    Môžeš si ho zaradiť do obchodného majetku... Aj v nulovej hodnote.

    White Dog je offline (nepripojený) White Dog

    White Dog
    V prípade že ho nezaradím a budem ho používať aj v živnosti (účtovať na ňom) bude v poriadku voči daňovému úradu. Samozrejme že si výdavky s tým spojené nebudem mat v živnosti

    Leila2006 je offline (nepripojený) Leila2006

    optimistka Leila2006
    White Dog Pozri príspevok
    A keď na takomto počítači, ktorý nemám v živnosti vediem účtovníctvo je to v pohode?
    Je to v pohode. Len si nedáš do nákladov softvér. Ale ako už bolo povedané, môžeš ho zaradiť v nulovej hodnote a všetky spojené výdavky môžeš uplatňovať.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    ahojte, trošku oneskorene k téme, takže ak si počítač, ktorý bol kúpený 2 roky pred začatím podnikania SZČO, zaradím s nulovou hodnotou, môžem si uplatňovať náklady na opravu a spotrebu, príp.modernizáciu, zakúpiť učt.softvér a uplatniť si aj DPH? znie to ideálne....díky

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak je ten PC len 2 roky starý, je škoda ho zaradiť v nulovej hodnote. Zaraď ho v pôvodnej, vypočítaj odpisy - rovnomerné, a odpisy za 3. a o rok aj za 4. rok si uplatni v prevádzkovej réžii ako výdavok na zabezpečenie príjmu.
    Samozrejme musíš mať doklad o kúpe - na preukázanie nadobúdacej ceny.

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    JM1968 Pozri príspevok
    ahojte, trošku oneskorene k téme, takže ak si počítač, ktorý bol kúpený 2 roky pred začatím podnikania SZČO, zaradím s nulovou hodnotou, môžem si uplatňovať náklady na opravu a spotrebu, príp.modernizáciu, zakúpiť učt.softvér a uplatniť si aj DPH? znie to ideálne....díky
    Nemáš doklad o nadobudnutí že ho chceš zaradiť s nulovou hodnotou? Ešte ho môžeš doodpisovať 2 roky. Pozor na technické zhodnotenie. To sa nedáva priamo do výdavkov, ale až vo forme odpisov. DPH si môžeš uplatniť.

    Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

    Muž...zatiaľ :-) Infarkt
    ekopo Pozri príspevok
    Nemáš doklad o nadobudnutí že ho chceš zaradiť s nulovou hodnotou? Ešte ho môžeš doodpisovať 2 roky. Pozor na technické zhodnotenie. To sa nedáva priamo do výdavkov, ale až vo forme odpisov. DPH si môžeš uplatniť.
    Chcem si niečo uzrejmiť...

    Keďže nemám doklad o nadobudnutí PC, zaradím ho do majetku v nulovej hodnote...Odpisovanie odpadá...to mi je jasné Ale po zaradení do majetku potom môžem všetky náklady súvisiace s údržbou, opravou, prípadne kúpou SW dať do nákladov ? Môžem si aj uplatňovať DPH ? Som SZČO, učtujem v JU...som platca DPH.

    Díky.

    JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

    JM1968
    díky za ozaj rýchle odpovede...veru doklad o zaplatení nemám...že nie sú odpisy nevadí, to ostatné poteší...pekný večer

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Infarkt Pozri príspevok
    Chcem si niečo uzrejmiť...

    Keďže nemám doklad o nadobudnutí PC, zaradím ho do majetku v nulovej hodnote...Odpisovanie odpadá...to mi je jasné Ale po zaradení do majetku potom môžem všetky náklady súvisiace s údržbou, opravou, prípadne kúpou SW dať do nákladov ? Môžem si aj uplatňovať DPH ? Som SZČO, učtujem v JU...som platca DPH.

    Díky.
    Áno budeš môcť uplatniť si DPH z tých nákladov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.