Zavrieť

Porady

pracovný úraz pri brigáde - dohode o vykonaní práce

Dobrý deň,
prosím o informáciu:
môj syn, študent SŠ utrpel pracovný úraz pri práci vykonávanej brigádnicky na dohodu o vykonaní práce s predpokladanou dĺžkou PN asi 8 dní. Má nárok na nejakú náhradu mzdy či odškodnenie úrazu. Ak áno od koho - zamestnávateľa či SP?
Ďakujem
Peter
persy@atlas.sk
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Pri DVP nie je nárok na náhradu príjmu pri PN, ani na úrazový príplatok. Mohol by byť iba nárok na úrazovú rentu alebo jednorazové vyrovnanie, to je ale iba v prípade trvalých následkov.

    Persy je offline (nepripojený) Persy

    Persy
    Tak neviem - 2 odpovede ktoré si navzájom asi odporujú. Čo som pozeral ja na www inde ako laik tak sa mi zdá pravdeúpodobnejšia odpoveď druhá - čo vy na to odborníci?
    Ale potom má tá naša legislatíva ešte asi dosť dier.

    Kolenčík je offline (nepripojený) Kolenčík

    Kolenčík
    Túto problematiku by som riešil v súvislostí so Zákonom 124/2006, ktorý v § 3 vymedzuje pojem fyzickej osoby, ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu, alebo v obdobnom pracovnom vzťahu a vykonáva pre zamestnávateľa prácu, to je určené aj ZP. Z uvedeného vyplýva, že študent pracujúci na dohodu je v obdobnom vzťahu k zamestnávateľovi ako účastník pracovného procesu a preto by mal mať všetký nároky ako riadny zamestnanec.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zákon 124/2006 nehovorí o finančných nárokoch zamestnanca, resp. dohodára. V §3 sú vymedzené pojmy pre tento zákon. 124/2006 hovorí všeobecne o bezpečnosti pri práci - povinnosti, práva, evidencia, hlásenie pracovného úrazu. Nárok na dávky rieši Zákon o sociálnom poistení, § ako napísal Endrju. Endrjuova odpoveď nie je v rozpore s mojou - iba on uviedol §, ja som uviedla zhruba obsah. Ak si prečítate uvedené §, zistíte to.

    Persy je offline (nepripojený) Persy

    Persy
    V poriadku, náhrada mzdy zrejme neprichádza do úvahy, ale čo konkrétne treba podniknúť, keď zamestnávateľ napr. nechce prevziať ani dať svoju pečiatku na PN-ku (tam je i okienko - prac. úraz), ani inak komunikovať. Tie paragrafy príslušného zákona sú na mňa príliš všeobecné - zrejme existuje nejaký vykonávací predpis, návod na postup, tlačivá o prac. úraze a pod. Ak Vás to moc nezaťažuje poraďte prosím, čo robiť, resp. kde možno nájsť potrebné detaily.
    Peter

    pracovný úraz pri brigáde - dohode o vykonaní práce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.