Zavrieť

Porady

Predaj PC

Ahojte poradaci,
som zivnostník a pred dvoma týždnami som si kupil PC za 22 tis. Sk, nie som platitel DPH. Zistil som vsak, že som sa unahlil a viac by mi vyhovoval notebook, kvoli mobilite. Môžem ten PC predat (kupil by ho moj kamos - nepodnikatel). AKo je to zhladiska zákona? Poradí mi nejaká dobra dusa?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    funes Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,
    som zivnostník a pred dvoma týždnami som si kupil PC za 22 tis. Sk, nie som platitel DPH. Zistil som vsak, že som sa unahlil a viac by mi vyhovoval notebook, kvoli mobilite. Môžem ten PC predat (kupil by ho moj kamos - nepodnikatel). AKo je to zhladiska zákona? Poradí mi nejaká dobra dusa?
    Ja by som si nedala do nákladov ani faktúru o nadobudnutí. Prípadne ak ho predáš za rovnakú cenu, máš to úplne bez problémov - príjmy a výdaje sa znulujú.

    irma1 je offline (nepripojený) irma1

    irma1
    funes Pozri príspevok
    A to tak možem, že si nedam fakturu-danový doklad vobec do učtovnictva?
    Môžeš. Neviem o tom, že by niekde bolo napísané, že si výdavok (aj daňový) uplatniť musíš. Iba, že môžeš.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Podľa môjho skromného názoru , ak si PC kupoval na ičo so zámerom využiť ho na podnikateľké zámery, tak by si mal účtovať o kúpe a neskoršom predaji do peňažného denníka. Okrem toho by si mal zároveň viesť aj evidenciu krátkodobého majetku, v ktorej by sa zaznamenali všetky pohyby s nakúpeným PC.

    funes je offline (nepripojený) funes

    funes
    Sučastou mojej živnosti je aj obchodovanie -velkoobchod a maloobchod. PC som chcel využivat na podnik. učely. NO kedže mi nevyhovuje, tak by som ho chcel predat, a tým padom by už pre mna PC nebol majetok ale tovar. Možem teda tento PC chapat ako tovar a nie majetok?

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    funes Pozri príspevok
    Sučastou mojej živnosti je aj obchodovanie -velkoobchod a maloobchod. PC som chcel využivat na podnik. učely. NO kedže mi nevyhovuje, tak by som ho chcel predat, a tým padom by už pre mna PC nebol majetok ale tovar. Možem teda tento PC chapat ako tovar a nie majetok?
    Veľkoobchod-maloobchod v akom obore?
    PC bol už v používaní?

    funes je offline (nepripojený) funes

    funes
    Ide o nakup a predaj tovaru v rozsahu volnej živnosti. PC je uplne nový, nepouživaný.

    tinaM je offline (nepripojený) tinaM

    tinaM
    Ak si ho pri nákupe účtoval ako tovar, a evidoval si ho na sklad. karte, tak ho môžeš aj predať ako tovar.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    funes Pozri príspevok
    Sučastou mojej živnosti je aj obchodovanie -velkoobchod a maloobchod. PC som chcel využivat na podnik. učely. NO kedže mi nevyhovuje, tak by som ho chcel predat, a tým padom by už pre mna PC nebol majetok ale tovar. Možem teda tento PC chapat ako tovar a nie majetok?

    Pokiaľ PC sa u teba považuje za tovar ...a tovarom sa považuje ,( podľa § 7 ods.8 postupy účtovania v JÚ), všetko, čo sa obstaráva za účelom predaja, pričom obstaraný tovar sa zachováva v nezmenenej podobe, nepoužíva sa, neprenajíma a nevykonáva sa na na ňom technické zhodnotenie.

    Ak sú splnené podmienky, tak PC by sa môhol považovať za tovar.

    PS: nič na tom nieje že PC kúpiš, chvíľu používaš a zasa ho predáš. Veď to sa môže.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.