Zavrieť

Porady

Oceňovanie

Dobrý deň, sme výrobná sro, ktorá účtuje spôsobom B, avšak od budúceho roka budeme mať povinnosť účtovať spôsobom A. Mám problém s oceňovaním zásob, s vytvorením nejakej smernice na spotrebu napr skrutiek a iných halierových materiálov.... Neviete mi poradiť či existuje nejaký kurz konkrétne na toto, alebo niekto komu zaplatím aby mi s týmto pomohol, alebo daňový poradca? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    O oceňovaní pojednáva § 24-28 zákona o účtovníctve. Dobrá téma na Porade je aj tu http://www.porada.sk/t35456-ocenovan...at-manual.html
    mohla by pomôcť, sú tam nejaké linky...
    človiečik Vladimír Ozimý
    ja len stručná otázka:

    ak ja si zvolím oceňovanie váženým aritmetickým priemerom potom na konci roka keď preúčtovavávam na sklad (učtujeme spôsobom B) ocením stav zásob touto cenou...neupravujem nijakým spôsobom zásoby podľa nákupných cien lebo napr. tovar ocenení váž. aritm priemerom ma hodnotu 500 tis a tovar ocenený nakupnými cenami má hodntou 600 tis...keďže mám zvolenú formu priemeru tak vychádzam z ceny 500 tis ktorú zúčtujem 132/504 a ten rozdiel nikde nezohľdňujem. Uvažujem správne...netereba robiť opravnú položku alebo tak...

    JankaV je offline (nepripojený) JankaV

    JankaV
    Ja nevidím dôvod, kde vzniká rozdiel. Ak účtuješ spôsobom B, tak celý rok zásoby idú priamo do spotreby. O zásobách na účtoch tr1 neúčtuješ. Na konci roka urobíš inventarizáciu a výsledok inventarizácie sa preúčtuje z 504 na 112 alebo 132. A potom zas 1.1. preúčtuješ zo 132 rovno do spotreby. Ja si myslím, že priemerovanie sa týka len účtovania zásob v A, pretože sa priemeruje skladová zásoba. A pri B nie je žiadna skladová zásoba.
    Možno sa mýlim, ale tak tomu rozumiem ja.
    Skôr nerozumiem, kedy FIFO a kedy vážený aritmetický priemer.
    Pekný deň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.