Zavrieť

Porady

PN a výpoveď v skúšobnej dobe

Potrebovala by som si overiť, či sa skutočne predlžuje skúšobná doba, pokiaľ je zamestnanec počas SD na PN. Čo ak ide zamestnanec po 1 mesiaci na PN a bude tam pol roka? Po nástupe do práce má mať ešte 2 mesačnú skúšobnú dobu. Excistuej nejaký zákon, keď je žena tehotná, že nemôže byť prepustená počas SD?
Usporiadat
kona kona

kona je offline (nepripojený) kona

Podla mojho nazoru sa predlzuje skusobna doba o dni, ktore je zamestnanec PN. A kym je na PN nemozes mu dat vypoved...
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Skúšobná doba


(1) V pracovnej zmluve možno dohodnúť skúšobnú dobu, ktorá je najviac tri mesiace. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.

(2) Skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca.
(3) Skúšobná doba sa musí dohodnúť písomne, inak je neplatná.
1 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

ale môže dostať výpoveĎ, aj keď je v skúšobnej dobe však?. Pokiaľ viem je tam ochranná lehota, takže počas SD sa dáva výpoveď normálne
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
bbtina Pozri príspevok
ale môže dostať výpoveĎ, aj keď je v skúšobnej dobe však?. Pokiaľ viem je tam ochranná lehota, takže počas SD sa dáva výpoveď normálne
Počas skúšobnej doby je možné ukončiť PP bez udania dôvodu či zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa.
Naposledy upravil mysimis : 14.08.07 at 06:38
0 0
kona kona

kona je offline (nepripojený) kona

Prave pocas skusobnej doby je mozne dat/obdrzat vypoved bez udania dovodu a pracovny pomer sa konci dnom uvedenym v oznameni, pripadne dnom dorucenia.

Písomné oznámenie zamestnávateľa, či zamestnanca o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe by sa mal doručiť druhej zmluvnej strane aspoň tri dni pred dňom, kedy sa má pracovný pomer (pripadne skusobna doba) skončiť.

Skončenie možno uplatniť z akéhokoľvek dôvodu, ale i bez uvedenia dôvodu (v zmysle § 72 Zákonníka práce), no len počas skúšobnej doby.
Písomná forma skončenia nie je podmienkou platnosti, doručenie druhej zmluvnej strane je však nevyhnutné.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

mysimis Pozri príspevok
Počas skúšobnej doby je možné dať výpoveď bez udania dôvodu či zo strany zamestnanca alebo zamestnávateľa.
Počas SD neide o výpoveď, ale o skončenie PP v Skúšobnej dobe, to je možné aj počas PN.
1 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

No len sa stala taká vec. Výpoveďe niet, ani prevziatie ani nič čo by svedčilo o tom, že bol ukončený pracovný pomer. Zamestnanec nastúpil 7.5.2007 od 3.6.2007 mu trvá PN. Ukončenie malo byť k 9.7.2007 ale teda bohužiaľ niet ho. Čo teraz. Môžme ukončiť napríklad k akému dôvodu, keďže sa mu predlžuje skúšobná, či až po ukončení PN??
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pokial viem, výpoved v skúšobnej dobe môže dostať aj tehotná. Ak si na začiatku tehotenstva, si na PN a hrozí ti výpoved, skús PN potiahnuť aspon do 10týždna tehotenstva. Podla mojich výpočtov, ak by si dostala tú výpoved, mala by si byť ešte v ochrannej lehote 6mesiacov ku dňu nároku na materské, t.j 6týždnou pred predpokladaným pôrodom. Len by si nemala porodiť pred týmto dnom.
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

Mne isde o to, že keď teraz nie je doklad o výpovedi, ako môžme a k akému dátumu ukončiť pracovnú zmluvu keď teda nástup bol 7.5 a PN je od 3.7.2007. Načo sa odvolať
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

Prosím poradte mi ešte ohľadom tohto, že kedy môžme a ako dať výpoveď?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brčko Pozri príspevok
Pokial viem, výpoved v skúšobnej dobe môže dostať aj tehotná. Ak si na začiatku tehotenstva, si na PN a hrozí ti výpoved, skús PN potiahnuť aspon do 10týždna tehotenstva. Podla mojich výpočtov, ak by si dostala tú výpoved, mala by si byť ešte v ochrannej lehote 6mesiacov ku dňu nároku na materské, t.j 6týždnou pred predpokladaným pôrodom. Len by si nemala porodiť pred týmto dnom.
brčko, nejak to tu motáš, ale riadne. Už tweety jasne napísala, že v prípade skúšobnej doby neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe - § 72. Tam žiadne ochrané doby neplatia. Môže byť aj na PN, jednoduche keď si zametnávateľ zmyslí, tak s ňou skončí PP.

Neviem, odkiaľ si vzal tých 6 mesiacov nároku na materské, na materský príspevok má nárok, ak v posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Materské môže dostávať zo soc. poisťovne od toho 6 týždňa pred predpokladaným dňom pôrodu (určuje ho lekár, mamička sa nemusí ponáhľať, aby stihla do tých 6 týždňov porodiť).
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bbtina Pozri príspevok
Mne isde o to, že keď teraz nie je doklad o výpovedi, ako môžme a k akému dátumu ukončiť pracovnú zmluvu keď teda nástup bol 7.5 a PN je od 3.7.2007. Načo sa odvolať
Pokiaľ je ešte v skúšobnej dobe, tak kedykoľvek počas tejto doby. Doručte mu oznámenie aspoň 3 dni vopred a máte to.
0 0
kona kona

kona je offline (nepripojený) kona

suhlasim s Chobot-om. Iba stale neviem ci ten dotycny je este stale na PN od toho 3.7.

Lebo podla spravnosti by sa mala predlzovat SD o dni ktore bol zamestnanec na PN. Teda ak spravne uvazujem, tak ak je uz vyse mesiaca na PN a pride ti do prace zajtra, tak by mal teoreticky mat SD este 2 mesiace, kedze odpracoval 'zdravy' len mesiac.

Toto zaujima aj mna, pretoze nepredpokladam ze sa dana osoba do prace este vrati, predpokladam ze uz pracuje niekde inde a chcela ako poistena osoba preklenut obdobie medzi odchodom od vas k novemu zamestnavatelovi.

Budem zvedava na odpoved, ked niekto vie dokedy teda drzat osobu na PN-ke ked sa nam neozyva...
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

Chápem, ale vlastne klasická skúšobná doba skončila 7.8.2007 ak rátame nástup 7.5.2007. Zamestnanec išiel na PN od 3.7. a stále je na PN. Ja proste nechápem ako si mám vysvetliť to predľženie skúšobnej doby počas tých prekážok. Môžme dať výpoveď keď ukončí PN alebo už teraz. Ak dáme teraz, tak ako sa mám odovlávať že je stále v SD? Či ku klasickej 3 mesačnej SD pripočítať počet dní PN a tak vznikne vlastne nová SD. (ale ešte stále je na PN)
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

Ono hlavna pointa je v tom, že teraz neviem ako jej mame ukončiť pracovný pomer, bude dlhodobo na PN a tym, že dochadzalo k personalnym zmenam nikde nie je u zamestnávateľa zaevidované doručenie výpoveďe v SD aj keď je už riadne odhlásená. Teraz ide o to, že kedy a s odvolaním na aký paragraf sa to dá. Je stále na PN a minimálne rok bude
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bbtina Pozri príspevok
Chápem, ale vlastne klasická skúšobná doba skončila 7.8.2007 ak rátame nástup 7.5.2007. Zamestnanec išiel na PN od 3.7. a stále je na PN. Ja proste nechápem ako si mám vysvetliť to predľženie skúšobnej doby počas tých prekážok. Môžme dať výpoveď keď ukončí PN alebo už teraz. Ak dáme teraz, tak ako sa mám odovlávať že je stále v SD? Či ku klasickej 3 mesačnej SD pripočítať počet dní PN a tak vznikne vlastne nová SD. (ale ešte stále je na PN)
Vysvetlím ti to jednoducho. Ide najmä o ochranu zamestnanca, aby mohol zistiť počas SD, ako to vo firme chodí. Z mu dáva na to 3 mesiace. Napr. odrobí 2 týždne a potom je 2 mesiace na PN. Tie 2 týžden mu nestačia na to, aby zistil, ako mu vyhovuje práca, preto má ešte po návrate z PN čas 2 a pol mesiaca, aby to "zistil". Zamestnávateľ toto priviálégium nemá, preto ak neodrobí nejaký čas z dôvodu prekážok na strane zamestnávateľa, tak sa SD nepredlžuje. Ale to nech ťa nepletie.

Takže odrobil od 7.5 do 3.7. necelé 2 mesiace a potom nastúpil na PN. Skúšobná doba teraz neplynie (čiže stále uplynuli len 2 mesiace), po návrate z PN ešte bude plynúť SD ešte mesiac (teda toľko dní, koľko bol na PN v čase od 3.7. do 7.8. - kedy mala riadne uplynúť SD).

Keďže je stále v SD (hoci je na PN), nič ho pred výpoveďou nechráni. Môžeš skončiť PP aj teraz, kým je na PN.
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

Takže ja kľudne môžem ukončiť pracovná pomer so zamestnancom napr po pol roku (za predpokladu že by chcel byť na PN rok) a odvolať sa na to, že ide o ukončenie v SD? Je to tak spravne, už tomu začínam rozumieť ale bojim sa toho
0 0
kona kona

kona je offline (nepripojený) kona

No ahoj.

Zistovala som, a musis tuto osobu stale drzat v evidencii, kym sa ti neozve sam s PN-kou. Nemozes mu dat 'vypoved' kym je v ochrannej lehote. na PN ale nemoze byt dlhsie ako rok (co moze byt potesujuce ), a teraz ho ma na starosti v podstate aj tak uz iba SP, takze by ta tento zamestnanec nemal asi nic stat.

Treba si asi sam zistit, mozno na SP, ci mu plati PN-ku ci naozaj na nej je, ci dodal nejake doklady...

a neni jednoduchsie sa s tymto clovekom spojit a normalne sa ho spytat, ake ma plany do buducnosti?
0 0
kona kona

kona je offline (nepripojený) kona

Chobot,

nie je to tak, ze mu nemozes ukoncit PP kym je na PN? Predsa by mal byt v ochrannej lehote.

Ak nemam pravdu, rada sa zajtra docitam od Vas viac. Zatial pre dnes ahoj.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

kona Pozri príspevok
Chobot,

nie je to tak, ze mu nemozes ukoncit PP kym je na PN? Predsa by mal byt v ochrannej lehote.

Ak nemam pravdu, rada sa zajtra docitam od Vas viac. Zatial pre dnes ahoj.
Treba rozlišovať, či mu počas PN dávaš výpoveď, alebo či končíš PP v skúšobnej dobe.

V § 64, ktorý pojednáva o zákaze výpovede počas ochrannej doby sa píše:

"(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia, "


Ako som zvýraznil, nesmie dať výpoveď. Lenže skončenie PP v skúšobnej dobe nie je považované za výpoveď - nikde sa tam slovo výpoveď neuvádza (§ 72):

"(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.

(2) Písomné oznámenie o skončení pracovného pomeru sa má doručiť druhému účastníkovi spravidla aspoň tri dni pred dňom, keď sa má pracovný pomer skončiť."


Preto sa na skúšobnú dobu ochranná doba nevzťahuje. Počas SD môžu skončiť obaja kedykoľvek PP bez udania dôvodu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať