Zavrieť

Porady

PN a výpoveď v skúšobnej dobe

Potrebovala by som si overiť, či sa skutočne predlžuje skúšobná doba, pokiaľ je zamestnanec počas SD na PN. Čo ak ide zamestnanec po 1 mesiaci na PN a bude tam pol roka? Po nástupe do práce má mať ešte 2 mesačnú skúšobnú dobu. Excistuej nejaký zákon, keď je žena tehotná, že nemôže byť prepustená počas SD?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Chobot Pozri príspevok
brčko, nejak to tu motáš, ale riadne. Už tweety jasne napísala, že v prípade skúšobnej doby neide o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe - § 72. Tam žiadne ochrané doby neplatia. Môže byť aj na PN, jednoduche keď si zametnávateľ zmyslí, tak s ňou skončí PP.

Neviem, odkiaľ si vzal tých 6 mesiacov nároku na materské, na materský príspevok má nárok, ak v posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená aspoň 270 dní. Materské môže dostávať zo soc. poisťovne od toho 6 týždňa pred predpokladaným dňom pôrodu (určuje ho lekár, mamička sa nemusí ponáhľať, aby stihla do tých 6 týždňov porodiť).

Chobot, uznávam, slovo výpoved tam nemala byť. Malo tam byť:
Ak je na začiatku tehotenstva, je na PN a hrozí jej, že by s ňou chcel zamestnávateľ ukončiť PP v skušobnej dobe.
Na tej ochrannej lehote § 32 odst.2 písm.b, zákona č. 513/06 o soc.poistení (ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je 6mesiacov) by som však trvala. Nesúvisí to síce s otázkou o ich zamestnancovi, no v pôvodnej otázke spomínala tehotnú a skúšobnú dobu. (asi by sa hodil tento príspevok do témy Materské2007)

Predpokladaj teda, že je napr.v 5týždni tehotenstva, je na PN a hrozí jej ukončenie PP v skúšobnej lehote. Predpokladaný termínu pôrodu má cca 15.4.2008. Podmienku 270dní má splnenú, pretože od 15.4.06 do 13.8.07=dnešného dna, je nemocensky poistená. Ale podla § 30 ods.a) má poistenec nárok na nemocenskú dávku, ak splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.
Ak 14.8.07 ukončí PN a dnom 17.8.07 s nou zamestnávatel ukončí PP v skúšobnej dobe. Už sa jej nepodarí zamestnať a bude nezamestnaná až do dna pôrodu. Bude mať nárok na materskú?
Ochranná doba jej končí dnom 17.2.08. Podla § 50 ods a) ak poistenkyni zanikne nemocenské poistenie počas tehotenstva, má nárok na materské od začiatku 6 týždna pred predpokladaným pôrodom, ak jej trvala ochranná lehota ku dnu začiatku 6-eho týždna pred očakávaným dnom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu. 6 týždnou pred predpokladaným dnom pôrodu je 4.3.08. Takže nárok na materské by nemala kvôli cca 3 týždnom.

No a moja veta: "Len by nemala porodiť pred týmto dnom." je blbosť.

Asi by jej pomohlo hodiť sa pred 17.2.08 na PN a zotrvať až do 4.3.08. Tak by nárok na materské mala. Je to tak? Dúfam, že sa zase v niečom nemýlim.
Snád som vám nepokazila náladu tým, že som odpovedala na niečo, čo neovládam. No dúfam, že sa teraz dozviem viac a pomôže to aj čerstvo tehotným, čo s nimi zamestnávatel, ked zistí, že sú tehotné, v skúšobnej dobe ukončí PP. Aby si sledovali tých 6 mesiacov a neboli potom prekvapené! O to mi vlastne šlo!

Chobot, dúfam, že sa ešte ozveš, popredu dakujem! Majte sa!

doplnam: po prečítaní tvojho predchádzajúceho príspevku tuším, že by si predlžením PN-ky v auguste2007 nepomohla, ak by s nou chcelu ukončiť PP. Počas skúšobnej doby neplatí ochranná doba, ak je v SD, môže s ňou kedykolvek zamestnávateľ rozviazať PP (aj na PN), len by jej to mal písomne oznámiť 3 dni predtým.
doplnam 17.8.07: Koho môj príspevok (mimo témy) zaujal, založila som samostatnú tému: Nezamestnaná - nárok na materskú Ako?: Ochranná lehota? DNP? PN? (bohužiaľ, neviem ako sa dáva link)
Naposledy upravil brčko : 17.08.07 at 00:43 Dôvod: reakcia na predchádzajúci príspevok
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

Mam pocit, že sa to začína komplikovať, tu ide teraz o to ako regulerne ukončiť pracovný pomer, či sa v súčasnej dobe môžme odvolať na ukončenie v skúšobnej dobe aj keď je stále PN a PN trvá. Bližšie zamestnankyňa je na klasickej PN a pojde na matersku, takže to nech Vás nemýli
0 0
inuš inuš

inuš je offline (nepripojený) inuš

Všetko čo píše Chobot je pravda. aj my teraz rozväzujeme pr.pomer s pracovníkom, ktorý je v SD a dnes šiel na PN. Vedenie rozhodlo o skončení pr.pomeru včera. Dnes šiel pracovník k lekárovi a je PN. Prac.pomer končí dňa 20.08.2007, tak ako rozhodlo vedenie. Samozrejme, že oznámenie dostal do ruky a podpísal prevzatie. Ak Vám nemôže podpísať prevzatie, tak napíšte oznámenie do pošty - do vlastných rúk - že dňa napr. 31.08.2007 s nou končíte prac.pomer podľa § 72 v skúšobnej dobe.
0 0
bbtina bbtina

bbtina je offline (nepripojený) bbtina

No len ide o to, že oficiálna SD už skončila a ona je na pN už vyše mesiaca...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bbtina Pozri príspevok
No len ide o to, že oficiálna SD už skončila a ona je na pN už vyše mesiaca...
Neexistuje pojem "oficiálna" alebo "neoficiálna" SD. Jednoducho SD sa predlžuje o dobu prekážok na strane zamestnanca, t.j. o dobu PN. Ak by nastúpil zamestnanec do práce, mal dohodnutú 3 mesačnú skúš. dobu a po odpracovaní 1 mesiaca by išiel na PN, ktorá by trvala 9 meisacov, tak po návrate z PN mu ešte bude plynúť skúšobná doba 2 mesiace.
Naposledy upravil Chobot : 14.08.07 at 10:11
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

brčko Pozri príspevok
Na tej ochrannej lehote § 32 odst.2 písm.b, zákona č. 513/06 o soc.poistení (ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je 6mesiacov) by som však trvala. Nesúvisí to síce s otázkou o ich zamestnancovi, no v pôvodnej otázke spomínala tehotnú a skúšobnú dobu. (asi by sa hodil tento príspevok do témy Materské2007)

Predpokladaj teda, že je napr.v 5týždni tehotenstva, je na PN a hrozí jej ukončenie PP v skúšobnej lehote. Predpokladaný termínu pôrodu má cca 15.4.2008. Podmienku 270dní má splnenú, pretože od 15.4.06 do 13.8.07=dnešného dna, je nemocensky poistená. Ale podla § 30 ods.a) má poistenec nárok na nemocenskú dávku, ak splnil podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote.
Ak 14.8.07 ukončí PN a dnom 17.8.07 s nou zamestnávatel ukončí PP v skúšobnej dobe. Už sa jej nepodarí zamestnať a bude nezamestnaná až do dna pôrodu. Bude mať nárok na materskú?
Ochranná doba jej končí dnom 17.2.08. Podla § 50 ods a) ak poistenkyni zanikne nemocenské poistenie počas tehotenstva, má nárok na materské od začiatku 6 týždna pred predpokladaným pôrodom, ak jej trvala ochranná lehota ku dnu začiatku 6-eho týždna pred očakávaným dnom pôrodu alebo skutočným dňom pôrodu. 6 týždnou pred predpokladaným dnom pôrodu je 4.3.08. Takže nárok na materské by nemala kvôli cca 3 týždnom.
Aha, túto ochrannú dobu si mala na mysli. Ale tá nesúvisí s poskytnutím metrského. Lebo hneď na začiatku § 30, ktorého prvý odsek si citovala, je uvedené:

"Zamestnanec má nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
a).."

A tento zákon ustanovuje, že nárok na materské vzniká, ak:

"(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby."

Takže ak spĺňa túto podmienku tých 6 týždňov pred pôrodom, je jedno, kedy skončí PP. Tých 6 mesiacov je dôležitých pre prípadnú PN. Napr. skončí PP 13.8. a 1.10. ochorie. Keby nebola tehotná, tak nemocenské by dostala len do 42. dňa po skončení PP. Takto ale je v ochrannej dobe a preto má nárok na nemocenské počas choroby. To isté platí aj pre OČR. Ale nie pre materské. Mohla by byť aj 3 dni po skončení PP, ale pokiaľ nesplní tých 270 dní, tak materské nedostane.
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

Chcela by som poprosiť odobriť či som správne určila skúšobnú dobu.
pracovník nastúpil do práce 14.03.2007, od 26.03.2007 do 18.06.2007
bol PN ,takže jeho skúšobná doba sa končí 06.09.2007.
Veľmi pekne ďakujem evika
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
evika Pozri príspevok
Chcela by som poprosiť odobriť či som správne určila skúšobnú dobu.
pracovník nastúpil do práce 14.03.2007, od 26.03.2007 do 18.06.2007
bol PN ,takže jeho skúšobná doba sa končí 06.09.2007.
Veľmi pekne ďakujem evika
Podľa mňa je to správne
0 0
evika evika

evika je offline (nepripojený) evika

poradí mi niekto
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

evika Pozri príspevok
poradí mi niekto
Myslíš k tomu výpočtu tej skúšobnej doby?
Rovnako súhlasím, vychádza mi to tak isto.
0 0
johny18 johny18

johny18 je offline (nepripojený) johny18

Nevie niekto, ci stale plati , ze pocas skusobnej doby je mozne skoncit PP zo strany zamestnavatela aj vtedy, ked je zamestnanec na PN? Hladam to v zakonniku prace ale akosi to neviem najst..
0 0
Nutricia Nutricia

Nutricia je offline (nepripojený) Nutricia

no ani to nenájdeš,jednoducho v skúšobnej dobe sa končí pracovný pomer so zamestnancom,nedáva sa mu výpoved.A v §64 ZP máš ochranné doby len v prípade výpovede,nie v prípade skončenia PP.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

johny18 Pozri príspevok
Nevie niekto, ci stale plati , ze pocas skusobnej doby je mozne skoncit PP zo strany zamestnavatela aj vtedy, ked je zamestnanec na PN? Hladam to v zakonniku prace ale akosi to neviem najst..
v skúšobnej dobe môžeš skončiť PP aj počas PN
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

johny18 Pozri príspevok
Nevie niekto, ci stale plati , ze pocas skusobnej doby je mozne skoncit PP zo strany zamestnavatela aj vtedy, ked je zamestnanec na PN? Hladam to v zakonniku prace ale akosi to neviem najst..

Darmo to hľadáš, takto to nenájdeš. Musíš ísť na to inak. Najprv si pozri § 72 ods. 1:

(1) V skúšobnej dobe môže tak zamestnávateľ, ako aj zamestnanec skončiť pracovný pomer písomne z akéhokoľvek dôvodu alebo bez uvedenia dôvodu.


a potom § 64 Zákaz výpovede:

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveďv ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu
...

Zákaz výpovede sa vzťahuje len na výpoveď, nie na iné formy skončenia PP, ako napr. dohoda, skončenie v skúš. dobe,...
0 0
dasa.hlasna dasa.hlasna

dasa.hlasna je offline (nepripojený) dasa.hlasna

Ja mám takúto skúsenosť:
Zamestnanec nastúpil 11.11.2009, 12.11.2009 neprišiel-od zamestnávateľa dostal oznámenie o ukončení PP dňom 12.11.2009, 13.11.2009 doniesol PN od 12.11.2009. Na socialnej poisťovni mi oznámili, že mu nemôžeme ukončiť PP keď je PN. Tak som musela požiadať soc.poisťovňu o storno odhlášky, jemu oznámiť,že PP trvá a musím mu zaplatiť 10 dní PN.
Tak potom ako to je??
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

dasa.hlasna Pozri príspevok
Ja mám takúto skúsenosť:
Zamestnanec nastúpil 11.11.2009, 12.11.2009 neprišiel-od zamestnávateľa dostal oznámenie o ukončení PP dňom 12.11.2009, 13.11.2009 doniesol PN od 12.11.2009. Na socialnej poisťovni mi oznámili, že mu nemôžeme ukončiť PP keď je PN. Tak som musela požiadať soc.poisťovňu o storno odhlášky, jemu oznámiť,že PP trvá a musím mu zaplatiť 10 dní PN.
Tak potom ako to je??
Neoznámili Ti to správne, počas skúšobnej doby je podľa ZP možné skončiť PP aj počas DPN. Tu neide o výpoveď, ale o skončenie PP v SD, tak ako už bolo písané vyššie.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

dasa.hlasna Pozri príspevok
Ja mám takúto skúsenosť:
Zamestnanec nastúpil 11.11.2009, 12.11.2009 neprišiel-od zamestnávateľa dostal oznámenie o ukončení PP dňom 12.11.2009, 13.11.2009 doniesol PN od 12.11.2009. Na socialnej poisťovni mi oznámili, že mu nemôžeme ukončiť PP keď je PN. Tak som musela požiadať soc.poisťovňu o storno odhlášky, jemu oznámiť,že PP trvá a musím mu zaplatiť 10 dní PN.
Tak potom ako to je??
Dôležité je, akým spôsobom bol skončený PP. Je rozdiel, či je to skončenie PP v skúšobnej dobe - vtedy sa môže aj počas PN. Ak je skončený výpoveďou - počas PN je v ochrannej lehote a výpoveď mu nemôže dať. Presne tak, ako to píše Chobot v prísp. 35.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dasa.hlasna Pozri príspevok
Ja mám takúto skúsenosť:
Zamestnanec nastúpil 11.11.2009, 12.11.2009 neprišiel-od zamestnávateľa dostal oznámenie o ukončení PP dňom 12.11.2009, 13.11.2009 doniesol PN od 12.11.2009. Na socialnej poisťovni mi oznámili, že mu nemôžeme ukončiť PP keď je PN. Tak som musela požiadať soc.poisťovňu o storno odhlášky, jemu oznámiť,že PP trvá a musím mu zaplatiť 10 dní PN.
Tak potom ako to je??
Tak to je, že ak pracovný pomer trval menej ako 42 dní, na PN z ochrannej doby má zamestnanec nárok len tolko dní, kolko trval prac.pomer, v tomto prípade 1 deň. Či to bola snaha pracovníčky SP zamestnancovi pomôcť alebo neznalosť zákona - nekomentujem.

Ukončením prac.pomeru ste neporušili žiadny zákon.

§ 32
Ochranná lehota
Na začiatok

(1) Ochranná lehota je 42 dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Ochranná lehota

a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako 42 dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,
b
Naposledy upravil veronikasad : 18.11.09 at 11:36 Dôvod: oprava preklepu
0 0
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Ja by som sa Vás chcela opýtať na takýto problém. 03.08.2009 som nastúpila do zamestnania na dobu určitú do 31.12.2009 so skúšobnou dobou 3 mesiace, avšak 31.08.2009 firma so mnou ukončila pracovný pomer a 01.09.2009 so mnou znova uzatvorila pracovný pomer do 31.12.2009, ale so skúšobnou dobou 1 mesiac (došlo k zmene majiteľa). Od 21.10.2009 som na PN a firma mi oznámila,že už som mnou neráta a že mi predĺžila skúšobnú dobu a v rámci nej ma prepúšťa. Žiadny dodatok k zmene skúšobnej doby so mnou neuzavrela. Môže firma takto postupovať?
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Deganova Pozri príspevok
Ja by som sa Vás chcela opýtať na takýto problém. 03.08.2009 som nastúpila do zamestnania na dobu určitú do 31.12.2009 so skúšobnou dobou 3 mesiace, avšak 31.08.2009 firma so mnou ukončila pracovný pomer a 01.09.2009 so mnou znova uzatvorila pracovný pomer do 31.12.2009, ale so skúšobnou dobou 1 mesiac (došlo k zmene majiteľa). Od 21.10.2009 som na PN a firma mi oznámila,že už som mnou neráta a že mi predĺžila skúšobnú dobu a v rámci nej ma prepúšťa. Žiadny dodatok k zmene skúšobnej doby so mnou neuzavrela. Môže firma takto postupovať?
Nemôže. Skúšobnú dobu nemožno predlžovať.(§45)
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...2009-a.html#45
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať