Zavrieť

Porady

Rodičovská dovolenka a práca na 1/2 uväzok

Dobry den prajem vsetkym,chcela by som vas velmi pekne poprosit o radu nakolko ja si s tym akosi neviem dat rady.Momentalne som na rodicovskej dovolenke (moj syn ma 10mesiacov) no rada by som sa zamestnala na 1/2 uvazok u mojho povodneho zamestnavatela.Problem je vsak v tom,ze neviem ci takeho nieco je vobec mozne a to za podmienok, hlavne teda ze nepridem o rodicovsky prispevok.Mozete mi niekto poradit ci je to vobec mozne sa takto zamestnat a ci nie su nejake podmienky k tomu aby som mohla nadalej dostavat aj rodicovsky prispevok aj pracovat?Ak su dane podmienky zo zakona mozete mi napisat ake podmienky to su? Dieta do skolky/jasiel dat nechcem skor to budem riesit tym,ze sa mi o syna bude starat mama (je na dochodku) popripade by som sa rada dohodla na praci ktoru mozem vykonavat z domu a tym padom budem mat dieta doma a tak starostlivost ostava stale na mne.
Skusala som sa na tuto temu uz pytat znamych no nazory sa skutocne rozchadzaju (napr.niektori tvrdia,ze netreba to nikde hlasit,ini zase ze treba dokonca treba podpisat cestne vyhlasenie,ze dieta nepojde do skolky/jasiel, alebo tiez ze praca je obmedzena na urcity pocet hodin rocne).
Prosim Vas skuste mi poradit ci v skutocnosti naozaj mozem ist pracovat aj pocas rodicovskej dovolenky a ci teda nepridem o rodicovsku mesacnu davku.Vdaka moc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Áno, popri rodičovskej dovolenke môžeš kľudne pracovať. Jedinou podmienkou je, že nedáš dieťa počas práce do štátneho zariadenia, napr. do štátnej škôlky, lebo tak by si prišla o rodičovský príspevok.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    A je tu aj oznamovacia povinnosť. Na Úrad sociálnych vecí a rodiny podáš Prehlásenie, že si zamestnaná. Uvedieš svojho zamestnávateľa a tiež, kto sa Ti počas práce bude starať o dieťa.
    Anja vdaka moc za tvoj prispevok.Este jedna otazocka vedela by si mi povedat pokial by som sa zamestnala na 1/2 uvazok a za nejaky cas by som opat chcela byt tehotna materska sa mi bude ratat z mojho polovicneho uvazku?Vdaka moc.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Treba si ujasniť, či chcete súčasný pracovný pomer nechať bežať a popri tom uzatvoriť nový na polovičný úväzok, alebo či chcete súčasný pracovný pomer transformovať z plného úväzku na polovičný. Od toho totiž podstatne závisí aj výška materského.
    To znamena , ze ak zamestnavatel bude trvat na zmene z TPP na 1/2 uvazok a v buducnosti by som opat chcela otehotniet a ist na MD tak sa mi moja materska bude pocitat z 1/2 uvazku ak dobre rozumiem.Avsak asi zalezi aj od toho kedy nastupim na MD.Ak by som pocas roka 2008 otehotnela a moja materska dovolenka zacne v roku 2009 tak ak som mala v roku 2008 pol roka polovicny a pol roka plny uvazok v tom pripade by sa mi asi vymeriavacie zaklady spocitali a urobil sa mi asi priemer,alebo som to pochopila zle?

    Rodičovská dovolenka a práca na 1/2 uväzok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.