Zavrieť

Porady

ako uctovat zahranicne doklady, z ktorych je dph uplatnene v zahranici

Prajem všetkým pekný deň, prosím o vyriešenie môjho problému.Slovenská firma je platcom dph v ČR.Z českých daňových dokladov/nakup/si v ČR uplatňuje dph, potom doklad mám zaúčtovať na SR ,ale neviem či celú sumu ,alebo iba bez dph,lebo potom mi nesadne banka ak,bez dph a nakup je platený cez banku.Môžte mi v tom niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    stanina1 Pozri príspevok
    Prajem všetkým pekný deň, prosím o vyriešenie môjho problému.Slovenská firma je platcom dph v ČR.Z českých daňových dokladov/nakup/si v ČR uplatňuje dph, potom doklad mám zaúčtovať na SR ,ale neviem či celú sumu ,alebo iba bez dph,lebo potom mi nesadne banka ak,bez dph a nakup je platený cez banku.Môžte mi v tom niekto poradiť?
    Ak tú dph nárokuje v inom členskom štáte, tak to nie je nákladová položka. Neuvádzaš či vedieš JÚ alebo PÚ. V JÚ by som účtoval do výdavkov základ dane prepočítaný na SKK, nárokované dph v inom členskom štáte zase ako výdavok neovplyvňujúci základ dane.
    V PÚ by som vytvoril na to analytiku, napr. 548099 - ako nedaňová nákladová položka, ktorú v rámci daňového priznania pripočítam k základu dane.

    stanina1 je offline (nepripojený) stanina1

    účtovník stanina1
    Účtujem v PU takze blocek nezaučtujem cely ale rozdelim na 548/dph/ A 501 AKO SPOTREBNY MATERIAL?

    stanina1 je offline (nepripojený) stanina1

    účtovník stanina1
    dakujem za odpoved, a ak mam platcu dph na Sr a nakupuje napr, vo FR, tak blocky mam uctovat cele alebo si mozem uplatnovat dph?

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    stanina1 Pozri príspevok
    dakujem za odpoved, a ak mam platcu dph na Sr a nakupuje napr, vo FR, tak blocky mam uctovat cele alebo si mozem uplatnovat dph?
    Na Slovensku si DPH z bločkov z Fr nemôžeš uplatniť, ak nebudeš žiadať vo Fr vratenie DPH, tak potom bločky idú celé do nákladov aj s DPH

    stanina1 je offline (nepripojený) stanina1

    účtovník stanina1
    Prosim o radi, sme s.r.o. so sidlom v tuzemsku a poskytujeme sluzby do zahranicia FR,nie sme tam platcami dph ,takze faktury vystavujeme bez dph a teraz po novom si chceme uplatnit vratenia nakupeneho dph vo FR ale neviem ci je to mozne nakolko my poskytujeme tie sluzby,mozte mi v tom poradit?dakujeeeeem

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    stanina1 Pozri príspevok
    Prosim o radi, sme s.r.o. so sidlom v tuzemsku a poskytujeme sluzby do zahranicia FR,nie sme tam platcami dph ,takze faktury vystavujeme bez dph a teraz po novom si chceme uplatnit vratenia nakupeneho dph vo FR ale neviem ci je to mozne nakolko my poskytujeme tie sluzby,mozte mi v tom poradit?dakujeeeeem
    Pozrite si hlavne zákon o dani z pridanej hodnoty:
    http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...01-2010-a.html

    Nájdete tam napríklad:
    § 55f

    (1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 alebo 4b uplatňuje nárok na vrátenie dane v členskom štáte, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, podaním žiadosti o vrátenie dane elektronickými prostriedkami prostredníctvom elektronického portálu Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky. Žiadosť o vrátenie dane môže platiteľ registrovaný podľa § 4 podať, ak v členskom štáte, v ktorom žiada vrátenie dane, nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v ňom obvykle nezdržiava. Žiadosť o vrátenie dane sa podáva najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka, ktorý nasleduje po období, za ktoré sa uplatňuje nárok na vrátenie dane. Na obsah žiadosti o vrátenie dane sa primerane vzťahuje § 55b ods. 2 až 4; žiadosť o vrátenie dane sa nepovažuje za podanú, ak tieto údaje neobsahuje.

    (2) Na spôsob podania žiadosti o vrátenie dane sa nevzťahuje osobitný predpis.27f)


    § 55g

    (1) Daňové riaditeľstvo Slovenskej republiky bezodkladne elektronickými prostriedkami odošle platiteľovi potvrdenie o prijatí žiadosti.

    (2) Daňový úrad Bratislava I neodošle žiadosť o vrátenie dane členskému štátu, ktorému je žiadosť určená, ak v období, za ktoré sa žiada vrátenie dane, platiteľ nebol platiteľom alebo vykonával výlučne činnosti, pri ktorých nemôže odpočítať daň. Neodoslanie žiadosti oznámi Daňový úrad Bratislava I elektronickými prostriedkami platiteľovi.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Jana Acsová Pozri príspevok

    (2) Daňový úrad Bratislava I neodošle žiadosť o vrátenie dane členskému štátu, ktorému je žiadosť určená, ak v období, za ktoré sa žiada vrátenie dane, platiteľ nebol platiteľom alebo vykonával výlučne činnosti, pri ktorých nemôže odpočítať daň. Neodoslanie žiadosti oznámi Daňový úrad Bratislava I elektronickými prostriedkami platiteľovi.
    A ešte vyberám z § 49:

    § 49
    Odpočítanie dane platiteľom
    (6) Platiteľ môže odpočítať daň aj v prípade, ak tovary a služby použije na podnikanie v zahraničí, ak by táto daň bola odpočítateľná, keby táto činnosť bola vykonávaná v tuzemsku.

    stanina1 je offline (nepripojený) stanina1

    účtovník stanina1
    velmi pekne dakujem,ale zmiatlo ma ze vo vyhlaseni prehlasujem podpisom ,ze som do EU neposkytol sluzby tak urcite si mozem narokovat vratenie dph za náklady?vysle faktury s tam nemaju nic spoločné?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    stanina1 Pozri príspevok
    ..tak urcite si mozem narokovat vratenie dph za náklady?
    Sme na Porade. Nepodliehame zárukám ani garanciám. Našli ste sa v pripnutých ustanoveniach zákona? Ak áno, skúste a dajte vedieť.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    stanina1 Pozri príspevok
    velmi pekne dakujem,ale zmiatlo ma ze vo vyhlaseni prehlasujem podpisom ,ze som do EU neposkytol sluzby tak urcite si mozem narokovat vratenie dph za náklady?vysle faktury s tam nemaju nic spoločné?
    nic take tam nevyhlasujes... poriadne si to precitaj :

    "Vyhlasujem, že som nedodal žiadny tovar ani neposkytol žiadne služby, ktoré sa považujú za dodané alebo poskytnuté v členskom štáte vrátenia dane....."

    ešte raz : "... v členskom štáte vrátenia dane..."

    teda nie : "... do členského štátu vrátenia dane"

    nárok na vrátenie DPH máte

    stanina1 je offline (nepripojený) stanina1

    účtovník stanina1
    som registrovana mam ID na úcely sukrneho vykazu.....mam sa este nejako registrovat nanovo koli dph vratenie z EU?

    stanina1 je offline (nepripojený) stanina1

    účtovník stanina1
    Dobrý den , neviem ako zaúčtovať faktúru za nákup drogérie / kremy, emulzie,šampony/ pre zamestnancov ,pracujúcich v zahraničí účtujem v PU, bude to pod 513? alebo 501 ako pomocky zamestnancom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.