Zavrieť

Porady

vratenie nadmerného odpočtu

Prosim o radu.

Po dlhom čase nám vznikol nadmerný odpočet na DPH. Doteraz sme skoro vždy mali len danové povinnosti. Môžem požiadať DÚ o vrátenie nadmerného odpočtu? Mám však obavu, že v zákone sa píše, že je nutné čakať do nasledujúceho daň. obdobia, kde sa NO vykompenzuje.

Nehrozí nám kontrola, ked po dlhom čase sme vykázali NO?

Dakujem.
Usporiadat
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dede2 Pozri príspevok
Prosim o radu.

Po dlhom čase nám vznikol nadmerný odpočet na DPH. Doteraz sme skoro vždy mali len danové povinnosti. Môžem požiadať DÚ o vrátenie nadmerného odpočtu? Mám však obavu, že v zákone sa píše, že je nutné čakať do nasledujúceho daň. obdobia, kde sa NO vykompenzuje.

Nehrozí nám kontrola, ked po dlhom čase sme vykázali NO?

Dakujem.
Nemôžeš požiadať o vrátenie, vykompenzuje sa /resp. vráti sa/ na základe výsledku v ďalšom zdaňovacom období.

Kontrola Vám hrozí asi tak, ako aj pri vykázaní DP Nikto Vám nepovie...
0 0
bolek bolek

bolek je offline (nepripojený) bolek

Je treba NO odpočítať v ďalšom zdaňovacom období a nie žiadať o vrátenie.
Do mesiaca po ďalšom zdaňovacom období sa buď ohlásia na kontrolu, alebo do 30 dní zašlú NO na účet.
Kontrolu NO určuje šéf DPH na daňovom úrade.
0 0
karcoolka1 karcoolka1

karcoolka1 je offline (nepripojený) karcoolka1

externé účtovníctvo
je tam pravdepodobnosť kontroly
nevieš spraviť DP tak, aby ste mali povinnosť?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

karcoolka1 Pozri príspevok
je tam pravdepodobnosť kontroly
nevieš spraviť DP tak, aby ste mali povinnosť?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
karcoolka1 Pozri príspevok
je tam pravdepodobnosť kontroly
nevieš spraviť DP tak, aby ste mali povinnosť?
nechápem čoho sa báť pokiaľ je dph riadne robené...veď je prirodzené že ak firma investuje nakupuje môže dôjsť aj k nadmernému odpočtu to nie je žiadna choroba...to vedia aj na daňovom úrade...môžu prísť nemusia...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Ak by som mala pri NO obavu z kontroly a umelo vyrábala DP, okrádala by som v podstate firmu ...a už vôbec si neviem predstaviť, čo na to šéf
0 0
Gabca Gabca

Gabca je offline (nepripojený) Gabca

som zena :-)
karcoolka1 Pozri príspevok
je tam pravdepodobnosť kontroly
nevieš spraviť DP tak, aby ste mali povinnosť?
A nevies preco by to mala tak urobit, aby mali povinnost? Ved to nieje protizakonne mat nadmerny odpocet. Pokym nerobi dake podvody a ma v poriadku doklady, tak nechapem, preco by nemali dostat naspat co im patri. Ja mam klienta, ktory ma vacsinou NO, ved ked obchoduje so zahranicim, tak sa to stava, co je na tom, teraz by mal zatajovat doklady a uctovat len tak aby platil? Normalne sa mi pri tom tvojom prispevku rozum zastavil, prepac.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Pravdepodobnosť kontroly je taká istá ako pri riadnom DP. My máme veľmi často nadmerný odpočet a zatiaľ nám kontrola nikdy neprišla. Ale keby aj prišla, veď raz aj to musí prísť ...
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Treba vyskúšať sviečky proti zlým duchom a každý deň jednu zapáliť
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
bepo Pozri príspevok
Treba vyskúšať sviečky proti zlým duchom a každý deň jednu zapáliť
Bielu alebo čiernu?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

cactus Pozri príspevok
Bielu alebo čiernu?
Závisí od toho na akom šamanskom bubne sa bubnuje
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Aj my sme mali v minulom roku každý mesiac nadmerný odpočet (stavali sme nové priestory a časť produkcie išla von) a dostali sme kontrolu až po pol roku. Možno to bolo aj tým, že o nás na daňovom úrade vedeli, že staviame, takže sa im to nezdalo čudné, že máme stále také vysoké odpočty. Teraz sme mali naopak kontrolu kvôli nášmu zákazníkovi, ktorí u nás nakupuje a túto produkciu vyváža von. Mal pomerne vysoký nadmerný odpočet, tak skontrolovali aj nás, či sme odviedli všetky peniaze, ktoré si on uplatnil. Je to rutinná práca daňovákov a toto by mali robiť pri všetkých daňových subjektoch, aby nevznikali podvodné nadmerné odpočty. Dnes už daňové kontroly nie sú strašiakom, pokiaľ je všetko vedené v zmysle zákona. A k tej úprave, aby nebol nadmerný odpočet - prečo nie, ak sa bojí človek kontroly, veď stačí vyhodiť niektorú došlú faktúru a uplatniť si ju v ďalšom mesiaci. Je to v súlade so zákonom a nič sa nestratí, aj tak tú DPH vrátia až v ďalšom období.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Prosím Vás v 12/2006 sme mali nadmerný odpočet. V 02/2007 sme dostali vysporiadanie tohto odpočtu od DU no žiaľ vraj oni tam majú nejaký nedoplatok z minulých rokoch samozrejme nikto nevie za čo, tak mi poslali úhradu o tento nedoplatok nižšiu t.j. 798,- SK. Prosím Vás ako zaúčtovať túto sumu, aby sa mi DPH vynulovala?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

To by chcelo najprv zistiť, o aký nedoplatok ide, tento zaúčtovať a potom spraviť zápočet . A ten nedoplatok "nevisí" na žiadnej daň. povinnosti v účtoch?
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

žiaľ, ja som zdedila účtovníctvo a zostatky sedia, bola som aj na daňovom, nevedia za čo je ten nedoplatok. Neviem sa teda pohnúť, ale veľmi nechcem aby to ostalo na 343.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Nedoplatok môže byť v rámci odvodu preddavkov z miezd - odvedené bolo menej, než sa uvádza napr. v Prehľadoch a v rámcii miezd bolo zaúčtované len toľko, koľko sa odviedlo. Na DÚ sa ku kontrole týchto Prehľadov a Hlásení dostanú niekedy až po 2-3 rokoch.
0 0
zlatica76 zlatica76

zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

Ak je to len taká malá suma (798 Sk) tak by som sa nad tým netrápila a šupla by som to do nákladov. Fakt je tu otázka, koľko času stratíš tým, že to budeš zisťovať. Keby to bolo viac, už by to bolo iné.
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

No zisťujem to od 03/2007 ale žiaľ bez výsledku, pozrela som aj prehľady ale platby s prehľadmi sa nám zhodujú. Ako to zaúčtovať tak, aby to bolo správne?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

zlatica76 Pozri príspevok
Ak je to len taká malá suma (798 Sk) tak by som sa nad tým netrápila a šupla by som to do nákladov. Fakt je tu otázka, koľko času stratíš tým, že to budeš zisťovať. Keby to bolo viac, už by to bolo iné.

O tom nemôže rozhodnúť účtovník, nejedná sa o jeho financie
0 0
Mikolajova Mikolajova

Mikolajova je offline (nepripojený) Mikolajova

Ale s požehnaním šéfa, no naozaj neviem čo s tým, či to tak nechať a prenášať z roka na rok?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať