Zavrieť

Porady

Kontrola

Chcem Vás poprosiť o radu na výstupe máme faktúru pre francúzku firmu za sprostredkovanie kúpy tovaru od slovenkých krajčirskych firiem ( dohodli sme cenu podmienky atď. ) našu vyšlú faktúru máme normálne prevzatú ( podpis, pečiatka dokonca sú všetky uhradené) partnerskou francúzkou firmou napriek tomu kontrolórka DU od nás žiada aby sme k týmto faktúram doložili aj CMR od firiem, ktoré tovar vyvážali ( totálna blbosť podľa mňa my sme faktúrovali len službu ), má na to právo ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Kontrolórka DÚ konala nepochybne správne. Preukáznosť hospodárskej operácie iba vystavenou faktúrou je nedostatočná. A tento druh faktúr je navyše veľmi populárny aj bez vykonania popísanej služby ako účtovného prípadu popodpisovaného niekoľkokrát a niekoľkými.
    človiečik Vladimír Ozimý
    vy sa riadite par. 16 ods 6 no ak máte zadefinované v zmluve pre koho to sprostredkujete kam...hm nevidím dôvod aby toto žiadala...
    človiečik Vladimír Ozimý
    Danila Pozri príspevok
    Kontrolórka DÚ konala nepochybne správne. Preukáznosť hospodárskej operácie iba vystavenou faktúrou je nedostatočná. A tento druh faktúr je navyše veľmi populárny aj bez vykonania popísanej služby ako účtovného prípadu popodpisovaného niekoľkokrát a niekoľkými.

    faktúra je dosť málo to je pravda ale majú podľa všetkého zmluvy atď ak konám v mene niekoho iného tak asi uzavriem s ním zmluvu o sprostredkovaní...v podstate ide o to že chce vidieť odkiaľ a kam putoval tovar...

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    AHA Pozri príspevok
    Chcem Vás poprosiť o radu na výstupe máme faktúru pre francúzku firmu za sprostredkovanie kúpy tovaru od slovenkých krajčirskych firiem ( dohodli sme cenu podmienky atď. ) našu vyšlú faktúru máme normálne prevzatú ( podpis, pečiatka dokonca sú všetky uhradené) partnerskou francúzkou firmou napriek tomu kontrolórka DU od nás žiada aby sme k týmto faktúram doložili aj CMR od firiem, ktoré tovar vyvážali ( totálna blbosť podľa mňa my sme faktúrovali len službu ), má na to právo ?
    Predpokladám, že ide o kontrolu DPH.
    Musíte zdokladovať, že služba bola poskytnutá. Kontrole by som predložil sprostredkovateľskú zmluvu, potvrdenie prevzatia fa, úhradu. Osobne pri takýchto zmluvách robím záznam, zápisnicu, v kt. uvádzam popis poskytnutej služby, odsúhlasenie a prevzatie služby odberateľom.

    Vyžadovanie CMR v tomto prípade nie je odôvodnené. K poskytnutiu služby došlo, čo preukazuje aj prevzatie a úhradad fa.

    Kontrolórka môže mať pochybnosti o správnom určení miesta dodania sprostredkovateľskej služby. To však pokiaľ máte overené, že odberateľ je identifikovaný pre daň mimo SR ( vo Francúzsku), rieši §16/6 - druhá veta.

    Skúste z tej kontrolórky vytiahnúť, kam smeruje s touto svojou požiadavkou. Ak chce naozaj spochybniť miesto dodania služby, tak ju nechajte nech to dá do protokolu a vo vyjadrení k protokolu uvediete odôvodnenie postupu pri určení miesta tejto služby.
    Ak smeruje k spochybneniu poskytnutia služby, vyžiadajte si od francúzskeho odberateľa "potvrdenie o prijatí služby" ( alebo niečo podobné)

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    faktúra je dosť málo to je pravda ale majú podľa všetkého zmluvy atď ak konám v mene niekoho iného tak asi uzavriem s ním zmluvu o sprostredkovaní...v podstate ide o to že chce vidieť odkiaľ a kam putoval tovar...
    A o to práve ide, aby ten tovar skutočne aj putoval. Potom naozaj nemôže byť problém doklady predložiť, samozrejme ak teda a je mi ľúto, že musím použiť termín, ktorý nie je populárny, nebola cesta tohoto tovaru len fiktívna...Jedna vec je dejúre, druhá vec je defacto...
    človiečik Vladimír Ozimý
    emgeton Pozri príspevok
    Predpokladám, že ide o kontrolu DPH.
    Musíte zdokladovať, že služba bola poskytnutá. Kontrole by som predložil sprostredkovateľskú zmluvu, potvrdenie prevzatia fa, úhradu. Osobne pri takýchto zmluvách robím záznam, zápisnicu, v kt. uvádzam popis poskytnutej služby, odsúhlasenie a prevzatie služby odberateľom.

    Vyžadovanie CMR v tomto prípade nie je odôvodnené. K poskytnutiu služby došlo, čo preukazuje aj prevzatie a úhradad fa.

    Kontrolórka môže mať pochybnosti o správnom určení miesta dodania sprostredkovateľskej služby. To však pokiaľ máte overené, že odberateľ je identifikovaný pre daň mimo SR ( vo Francúzsku), rieši §16/6 - druhá veta.

    Skúste z tej kontrolórky vytiahnúť, kam smeruje s touto svojou požiadavkou. Ak chce naozaj spochybniť miesto dodania služby, tak ju nechajte nech to dá do protokolu a vo vyjadrení k protokolu uvediete odôvodnenie postupu pri určení miesta tejto služby.
    Ak smeruje k spochybneniu poskytnutia služby, vyžiadajte si od francúzskeho odberateľa "potvrdenie o prijatí služby" ( alebo niečo podobné)
    toto je presne postup ktorý treba zaujať voči kontrolám lebo robíme z nich uplne despotov ktorých sa bojíme ale oni sú tiež ľudia a treba diskutovať...a nie urobiť všetko lebo oni tak povedia...

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Na vyvrátenie mžnej fiktívnosti daného prípadu - stačí ak francúzska strana potvrdí, že uzavrela zmluvy so slov. firmami, kt. je slovenský sprostredkovateľ navrhol a dojednal. Príp. to môžu urobiť slov. firmy, kt. tieto zmluvy uzavreli.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Nechápem, prečo stačí k sprostredkovaniu predaja tovaru len uzavretie zmluvy o sprostredkovaní. To je jedna strana mince. V prípade, že chcem odmenu za sprostredkovanie, musím preukázať, že som sprostredkovanie predaja tovaru realizovala. A predložiť CMR, či iný hodnoverný dôkaz o tom, aké objemy, prípadne či vôbec nejaké objemy tovaru boli na predmetnom trhu realizované, je absolútne nutná podmienka pre naplnenie podmienky pravdivého zobrazenia skutočnosti.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Danila Pozri príspevok
    Nechápem, prečo stačí k sprostredkovaniu predaja tovaru len uzavretie zmluvy o sprostredkovaní. To je jedna strana mince. V prípade, že chcem odmenu za sprostredkovanie, musím preukázať, že som sprostredkovanie predaja tovaru realizovala. A predložiť CMR, či iný hodnoverný dôkaz o tom, aké objemy, prípadne či vôbec nejaké objemy tovaru boli na predmetnom trhu realizované, je absolútne nutná podmienka pre naplnenie podmienky pravdivého zobrazenia skutočnosti.
    K vzniku nároku na odmenu za poskytnutie sprostredkovateľských služieb môže dôjsť aj bez uzavretia kontraktov. Záleží na formulácii zmluvy.
    Určite predkladanie dokladov typu CMR k tomu nie je podstatné. A určite to nie je podmienkou pre naplnenie podmienky pravdivého zobrazenia skutočnosti.
    Ja ako sprostredkovateľ nemusím vedieť koľko tovaru v konečnom dôsledku bude realizované prostredníctvom mojej činnosti ( teda v prípade, že výška provízie nie je viazaná na tento objem). Takisto ma nemusí zaujímať, či tento tovar si franc. firma odvezie do Francúzska, príp. mimo EU, príp. ponechá na Slovensku z akéhokoľvek dôvodu. Tieto údaje môžu byť predmetom obchodnej politiky, obchodného tajomstva a pod. Daňový úrad ma nemôže nútiť zisťovať to, to by hraničilo s priemyselnou špionážou. Na takéto účely môže vykonať miestne zisťovanie v spomínaných slovenských firmách, alebo požiadať o spoluprácu francúzsky daňový úrad, kt. to preverí vo francúzskej firme.

    Na okraj:
    Nenapísal som, že stačí uzavretie zmluvy o sprostredkovaní.
    Naposledy upravil emgeton : 27.08.07 at 09:24

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    Presne, ako píšeš. Záleží na formulácii zmluvy. Vôbec nie je podmienkou uzavretie kontraktu. Ale podmienkou je, že bol kontrakt dohodnutý. Nepíšem ani to, že je nutnosťou doloženie CRM. Je to jedna z možností preukázania konania. Ako sprostredkovateľ skutočne nemusím vedieť objemy kontraktov, ani kam ich kto odvezie. Ani som netvrdila, čo môže a nemôže DÚ. Viem, čo musí. Preskúmať hodnovernosť vyúčtovaného sprostredkovania. Stačí k tomu napr. aj vo faktúre uvedené pre koho a akým spôsobom bolo sprostredkovanie realizované. V konečnom dôsledku mám pocit, že si len potvrdil moje tvrdenia.
    AHA vie najlepšie, prečo sa pýtala. A nepochybne našla odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.