Zavrieť

Porady

socialny fond

potrebujem radu ohladom cerpania SF, ide o to ze sa u nas necerpal uz niekolko rokov preco to mi nikto nevedel vysvetlit, teraz by som ho chcela vycerpat aj za minule roky na stravne pre zamestnancov, ti ale nastupovali o vystupovali v roznych rokoch, chcela by som sa spytat ak napr. v roku 2005 boli zamestnani dvaja zamestnanci tak sa socialny fond deli na cerpanie medzi nich rovnakym dielom? a taktiez ak sa tvorba SF vykazala na konci roku 2005 bolo potrebne preniest ju nejako do PD do roku 2006?

dakujem
Usporiadat
IVEB IVEB

IVEB je offline (nepripojený) IVEB

[quote=vanilka;520876]potrebujem radu ohladom cerpania SF, ide o to ze sa u nas necerpal uz niekolko rokov preco to mi nikto nevedel vysvetlit, teraz by som ho chcela vycerpat aj za minule roky na stravne pre zamestnancov, ti ale nastupovali o vystupovali v roznych rokoch, chcela by som sa spytat ak napr. v roku 2005 boli zamestnani dvaja zamestnanci tak sa socialny fond deli na cerpanie medzi nich rovnakym dielom? a taktiez ak sa tvorba SF vykazala na konci roku 2005 bolo potrebne preniest ju nejako do PD do roku 2006?


Nerozumiem tomu , čo sa vlastne pýtaš. Tvorbu SF tvoríš mesačne a zostatok SF z roku 2005 Ti tvorí počiatočný stav SF v roku 2006. Tvorba sa neprenáša a už vôbec nie do PD. Tvorba sa účtuje v JÚ v PD / ak nemáš zriadený účet v banke/ len v rámci závierkových operácií.
Čerpať SF vytvorený v minulých rokoch môžeš v roku 2007 podľa schválených zásad a podľa zákona o SF.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ja by som sa chcela tiež spýtať na sociálny fond, minulý rok som ho v rámci uzávierkových operácií nezaúčtovala, jedná sa o nejakých 600,- - jedna pracovníčka s min.mzdou. Môžem ho zaúčtovať v januári tohto roku? Lebo myslím, že moja predchodkyňa ho vôbec neúčtovala, čo s tým? díky moc
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Pru Pozri príspevok
Ja by som sa chcela tiež spýtať na sociálny fond, minulý rok som ho v rámci uzávierkových operácií nezaúčtovala, jedná sa o nejakých 600,- - jedna pracovníčka s min.mzdou. Môžem ho zaúčtovať v januári tohto roku? Lebo myslím, že moja predchodkyňa ho vôbec neúčtovala, čo s tým? díky moc
Kde si ho neúčtovala, do VOZD? Smola. Môžeš dať dodatočné DP, ale vzhľadom na výšku sumy.....Tento rok ho do VOZD určite nomôžeš zaúčtovať. Je ale potrebné upraviť záväzok zo SF.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Neúčtovala som ho ako tvorbu soc.fondu na konci roka, on sa ešte nečerpal.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pru Pozri príspevok
Neúčtovala som ho ako tvorbu soc.fondu na konci roka, on sa ešte nečerpal.
SF sa ako VOZD zaúčtuje pri jeho tvorbe (nie až pri jeho čerpaní).
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

A keby som ho za min. rok zaúčtovala ako VNZD, lebo kvôli 600 korunám by som nerada podávala dodatočné DP. Účtovníčka predo mnou ho vôbec neúčtovala a netrápilo ju to, už som si ohľadom toho prečítala hodne, ale neviem fakt čo by sa s tým dalo robiť.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pru Pozri príspevok
A keby som ho za min. rok zaúčtovala ako VNZD, lebo kvôli 600 korunám by som nerada podávala dodatočné DP. Účtovníčka predo mnou ho vôbec neúčtovala a netrápilo ju to, už som si ohľadom toho prečítala hodne, ale neviem fakt čo by sa s tým dalo robiť.
To môžeš urobiť.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Takže by som mohla zaúčtovať soc.fond do VNZD aj za tie roky čo nebol účtovaný alebo len za min.rok? Mesačne to vychádza okolo 50 sk, dočítala som sa, že by sa mal účtovať mesačne, ale v jednom článku bolo písané, že aj na konci roka sa môže zaúčtovať.
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Aj tak by si mala minimálne upraviť výkaz o MaZ, pretože tam určite záväzok zo SF nie je evidovaný.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Chcem sa spýtať - môžeme zo sociálneho fondu zaplatiť prenájom divadla ? Pre upresnenie divadelné predstavenie je len pre zamestnancov organizácie .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
elenka Pozri príspevok
Chcem sa spýtať - môžeme zo sociálneho fondu zaplatiť prenájom divadla ? Pre upresnenie divadelné predstavenie je len pre zamestnancov organizácie .
Keď si riadne prečítate zákon o SF, nájdete tam zmienku o vnútornom predpise, ktorým by mala byť upravená táto oblasť. Spracujte si ju ... no a chodievajte aj do divadla. Určite sa to neprieči zásadám čerpania, ktoré vyplývajú priamo zo zákona.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
No a ten prenájom ... ak sa jedná o pernamentku, stálu rezerváciu na predstaveniach určeného počtu sedadiel ... tak áno.

Neviem, či prenájom za účelom ochotníckeho využitia by tam spadal, ale to zrejme nemáte na mysli
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Mozte mi poradit? Uz som tu cosi pocitala, ale aj tak.
Minuly rok som zauctovala len cerpanie SF (na zaklade blockov z registracky - vianocne kolekcie). Tvorbu som neuctovala (nevedela som ako, nakolko sme nemali ucet SF). Tento rok uz nemozem zauctovat tvorbu SF za rok 2007? Tusim, ze do februara 2007 sa moze zauctovat tvorba SF za rok 2006, ci nie?
A ako zauctujem tvorbu SF tento rok, ked nemame ten ucet SF, neviem co s tym. Ci to len vypisem rucne na zavierkovych tlacivach? Neuctuje sa o tvorbe?
Prosim, poradte. Dakujem.
0 0
kvieta kvieta

kvieta je offline (nepripojený) kvieta

Nik nevie poradit???
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

kvieta Pozri príspevok
Mozte mi poradit? Uz som tu cosi pocitala, ale aj tak.
Minuly rok som zauctovala len cerpanie SF (na zaklade blockov z registracky - vianocne kolekcie). Tvorbu som neuctovala (nevedela som ako, nakolko sme nemali ucet SF). Tento rok uz nemozem zauctovat tvorbu SF za rok 2007? Tusim, ze do februara 2007 sa moze zauctovat tvorba SF za rok 2006, ci nie?
A ako zauctujem tvorbu SF tento rok, ked nemame ten ucet SF, neviem co s tym. Ci to len vypisem rucne na zavierkovych tlacivach? Neuctuje sa o tvorbe?
Prosim, poradte. Dakujem.
Ako to "technicky" urobíš závisí aj od účtovného programu, ktorý používaš.
Zásadne platí že:
-tvorba SF sa zaúčtuje ako VOZD, a
-čerpanie SF ako VNZD.
Ak hovoríš o účte SF a máš pritom na mysli účet v banke, tak to už nie je potrebné. Vytvor si 2. pokladňu len pre SF a tam zapisuj aj tvorbu aj čerpanie.
Že tvorbu SF za r. 2006 môžeš zaúčtovať do februára 2007 ti vyplýva asi z toho, že je to obdobie do podania daň. priznania. Ale tvorba SF ako daňový výdavok sa musí zaúčtovať do toho roka, s ktorým hospodársky súvisí - teda do r. 2006. Zaujímavé by bolo vedieť ako si zaúčtovala to čerpanie v r. 2006, či VOZD alebo VNZD .
V r. 2007 môžeš doúčtovať tvorbu SF za r. 2006, ale v tomto roku to bude nedaňový výdaj.
Naposledy upravil liba2 : 11.09.07 at 13:57
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Na SF by som neotváral druhú pokladňu. Účtoval a evidoval by som to nasledovne:
1., možnosť: v PD pomocou ID mesačne účtovať tvorbu SF ako VOZD ako nepeňažnú operáciu s následným ročným vyrovnaním.
2., možnosť: v rámci uzávierkových operácií v 12 mesiaci zaúčtovať celkovú tvorbu za rok ako nepeňažnú operáciu
V pomocnej knihe SF evidovať prírastky a úbytky
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Tak tak ... pridám ešte z postupov:
(3) Tvorba a čerpanie sociálneho fondu ) sa účtuje v knihe sociálneho fondu ako prírastky a úbytky v peňažnom denníku. Ak sú prostriedky sociálneho fondu uložené na osobitnom účte v banke, príspevky do sociálneho fondu sa účtujú v peňažnom denníku ako finančná operácia v priebehu roka. V ostatných prípadoch sa účtujú v rámci uzávierkových účtovných operácií.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ekopo Pozri príspevok
V pomocnej knihe SF evidovať prírastky a úbytky
PS + prírastky - úbytky = KS

Čiže aj počiatočný a konečný stav ... konečný stav je východisko pre výšku záväzku z pracovno-právnych vzťahov pre účely účtovnej závierky.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kvieta Pozri príspevok
Tento rok uz nemozem zauctovat tvorbu SF za rok 2007? Tusim, ze do februara 2007 sa moze zauctovat tvorba SF za rok 2006, ci nie?
Zrejme máte na mysli rok 2006, lebo rok 2007 ešte uplatniť v daňových výdavkoch môžete v rámci uzávierkových operácií. A ešte k spomínanému termínu - február ...

Zo zákona o SF:
§ 6
(4) Zúčtovanie prostriedkov predstavujúce povinný prídel do fondu vykoná zamestnávateľ do konca druhého mesiaca po uplynutí bežného roka.

Čiže najneskôr do konca februára je zamestnávateľ povinný spresniť preddavkovo tvorenú tvorbu na základe prepočtu podľa zákona.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Takže by sa do výdavkov - do konca februára dal zaúčtovať aj soc. fond, ktorý nebol v r. 2006 zaúčtovaný a nemusela by som podávať dodat.dan.prizn?
0 0
Načítať ďalšie