Zavrieť

Porady

obstaranie auta

dobry den, mohol by mi prosim vas niekto vysvetlit ako mam postupovat pri obstarani starsieho automobilu, treba tam technicke zhodnotenie alebo staci ked ho kupujuci zauctuje v kupnej sume v akej sa dohodnu s predavajucim? nemam s takymito vecami ziadne skusenosti. dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Ak obstarávate auto ide o Váš VOZD, ak je potrebné pre chod auta opravy, TZ, aby sa mohlo zaradiť do používania, ide tiež o VOZD. Tieto Vaše výdavky, KC+opravy+TZ Vám tvoria cenu obstarania. Zaradíte auto do 1.OS-4 roky odpisujete a do daňových výdavkov sa Vám dostávajú odpisy.

    Ak kúpite auto-VNZD. A auto zaradíte do používania, Neskôr ak by auto potrebovalo opravy, tak Vám tieto opravy idú priamo do daňových výdavkov. Ak urobíte TZ (modernizáciu, rekonštrukciu) a je viac ako 30 tis. Sk, zvýši Vám to VC pri rovnomernom odpisovaní, resp. ZC pri zrýchlenom odpisovaní.

    doplním:
    Kúpna cena je cena za kt. ste auto kúpili, dohodnutáv kúpno-predajnej zmluve. Táto cena predstavuje Vašu obstarávaciu cenu a s ňou sú spojené i výdavky v súvislosti s obstarním, kt. je napr. kolok za pridelenie ŠPZ. V tejto cene si vytvoríte kartu na auto.

    suvaha je offline (nepripojený) suvaha

    všetko sa len učím.. suvaha
    takze ak moja znama kupi auto od rodicov na zaklade kupno-predajnej zmluvy, samy sa dohodnu na kupnej cene, v tej cene ho aj zaradim do majetku a odpisy su ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane? spravne som to pochopila?
    mozte mi prosim este povedat ci je pravda ze auto starsie ako z roku 1999 nemoze ist do nakladov?

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    suvaha Pozri príspevok
    takze ak moja znama kupi auto od rodicov na zaklade kupno-predajnej zmluvy, samy sa dohodnu na kupnej cene VNZD, v tej cene ho aj zaradim do majetku ÁNO a odpisy su ako vydavok ovplyvnujuci zaklad dane?ÁNO spravne som to pochopila?
    mozte mi prosim este povedat ci je pravda ze auto starsie ako z roku 1999 nemoze ist do nakladov?NIE JE TO PRAVDA.
    Odpovede v texte. Čo sa týka odpisovania prečítaj si ZoDP §22 - §29.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Ak si chce živnostníčka kúpiť auto od svojho priateľa (FO), je potrebné dať auto oceniť znalcom? Alebo ak sa dohodnú v kúpno-predajnej zmluve na určitej cene, tak táto je pre ňu VOZD?
    Jedná sa o staršie auto (9 ročné), môže ho po zaradení do majetku ešte odpisovať?
    ďakujem.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    sta Pozri príspevok
    Ak si chce živnostníčka kúpiť auto od svojho priateľa (FO), je potrebné dať auto oceniť znalcom? Alebo ak sa dohodnú v kúpno-predajnej zmluve na určitej cene, tak táto je pre ňu VOZD?
    Jedná sa o staršie auto (9 ročné), môže ho po zaradení do majetku ešte odpisovať?
    ďakujem.
    Znalecký posudok netreba, stačí kúpna zmluva. Auto sa zaradí do DHM a odpisuje 4 roky.

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    Anja111 Pozri príspevok
    Znalecký posudok netreba, stačí kúpna zmluva. Auto sa zaradí do DHM a odpisuje 4 roky.
    Takže nevadí, že to auto má už 9 rokov? V niektorých príspevkoch som sa dočítala, že už ho nemôže odpisovať, keď je staršie, inde zasa že hej, priznám sa mám v tom guláš

    Ok, čiže sa spraví zmluva, auto sa v tej cene zaradí a z nej sa bude aj odpisovať 4 roky.
    Ešte raz ďakujem za upresnenie

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    sta Pozri príspevok
    Takže nevadí, že to auto má už 9 rokov? V niektorých príspevkoch som sa dočítala, že už ho nemôže odpisovať, keď je staršie, inde zasa že hej, priznám sa mám v tom guláš

    Ok, čiže sa spraví zmluva, auto sa v tej cene zaradí a z nej sa bude aj odpisovať 4 roky.
    Ešte raz ďakujem za upresnenie
    Na veku auta skutočne nezáleží. Bude to nová kúpna zmluva a to pre podnikateľa znamená, že ho bude riadne odpisovať...

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Sta, možno Ťa trošku pletie táto vec:
    Ak by si mal auto v osobnom vlastníctve 9 rokov, a preradil ho do používania, vtedy odpisovať nemôžeš, zaradíš si ho iba do OM.
    Ak by si predadil auto z osobného užívania do podnikania, napr. 2 ročné, zaradíš ho do OM, pričom odpisovať ho budeš a do daňových výdavkov si dáš odpis 3.roku, prvé dva roky akokeby Ti prepadli.
    Ak kúpiš na základe FA, Kúpno-pred. zmluvy, vtedy môžeš odpisovať aj 50-ročné auto a zaradíš ho do OM, pričom odpisuješ hneď..

    sta je offline (nepripojený) sta

    sta
    betka Pozri príspevok
    Sta, možno Ťa trošku pletie táto vec:
    Ak by si mal auto v osobnom vlastníctve 9 rokov, a preradil ho do používania, vtedy odpisovať nemôžeš, zaradíš si ho iba do OM.
    Ak by si predadil auto z osobného užívania do podnikania, napr. 2 ročné, zaradíš ho do OM, pričom odpisovať ho budeš a do daňových výdavkov si dáš odpis 3.roku, prvé dva roky akokeby Ti prepadli.
    Ak kúpiš na základe FA, Kúpno-pred. zmluvy, vtedy môžeš odpisovať aj 50-ročné auto a zaradíš ho do OM, pričom odpisuješ hneď..

    Hej presne toto som si plietla ďakujem za usmernenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.