Zavrieť

Porady

registrácia pri prenájme bytov, nebytových priestorov alebo nehnuteľností okrem pozem

Ahojte,
sme 2majitelky domu. Prenajimame ho od roku 2000 podnikatelovi.

Od 1.9.2007 plati zakon (č.215/2007), v ktorom mam povinnosť požiadať správcu dane o registráciu.

Mame poziadat o registraciu obidve?

Diky.

Viera
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    alenkad Pozri príspevok
    Mám podobný problém : s manžekom prenajímame byt, na výpise z katastra nehnuteľností sme ako vlasníci uvedení obaja. Máme požiadať správcu dane o registráciu obaja, alebo stačí len jeden? V zmluve o prenájme bytu sme uvedení obaja, nájomné nám nájomca platí taktiež spoločne - nie každému.
    V prípade prenájmu nehnuteľnosti, bytu alebo nebytového priestoru,ktorý je v BSM manželov sa povinnosť registrácie vzťahuje na toho z manželov, ktorý je účastníkom zmluvného vzťahu - povinnosť požiadať o registráciu má ten z manželov, ktorý je v zmluve uvedený ako prenajímateľ - ak sú účastníkmi zmluvného vzťahu obaja - povinnosť registrácie sa vzťahuje na oboch. Pri registrácii treba predložiť vyplnenú prihlášku a doložiť zmluvu alebo zápisnicu o nájme.

    alenkad je offline (nepripojený) alenkad

    alenkad
    Mám podobný problém : s manžekom prenajímame byt, na výpise z katastra nehnuteľností sme ako vlasníci uvedení obaja. Máme požiadať správcu dane o registráciu obaja, alebo stačí len jeden? V zmluve o prenájme bytu sme uvedení obaja, nájomné nám nájomca platí taktiež spoločne - nie každému.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    A doplním: pri overovaní registračnej povinnosti DU neskúma, či osoba ktorá nehnuteľnosť prenajíma je vlastníkom - povinnosť registrácie sa vzťahuje aj na osoby, ktoré prenajímajú nehnuteľnosť, ktorú majú v nájme - čiže nie sú vlastníkmi

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Mal by to byť paragraf 31 zákona 511/1992 Zb. - DRSR vydalo Metodický pokyn č. 39/2/2007 k zmenám účinným od 1.9. a od 1.10.2007. PRESNE je to zákon č. 215/2007, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 511/1992 Zb.
    Naposledy upravil Pepa : 03.09.07 at 11:16

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Beží tu aj druhá téma na túto problematiku,tak sa opýtam aj tu,musím sa zaregistrovať,aj keď suma za prenájom chaty nepresiahne 22000,-sk? Nikdy som to do daňového nepriznávala,lebo to je oslobodené od dani.

    Hanka je offline (nepripojený) Hanka

    Hanka
    Rozumiem tomu dobre? To znamena, ze ked ako spolocnost sro prenajimame urcitu cast nebytovych priestorov, od 1.9. sme povinni ist na DU a zaregistorvat sa ako prenajimatel?

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Hanka Pozri príspevok
    Rozumiem tomu dobre? To znamena, ze ked ako spolocnost sro prenajimame urcitu cast nebytovych priestorov, od 1.9. sme povinni ist na DU a zaregistorvat sa ako prenajimatel?
    Povinnosť registrácie, alebo nahlásenia sa týka fyzických osôb, nie právnických.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    ilona Pozri príspevok
    Beží tu aj druhá téma na túto problematiku,tak sa opýtam aj tu,musím sa zaregistrovať,aj keď suma za prenájom chaty nepresiahne 22000,-sk? Nikdy som to do daňového nepriznávala,lebo to je oslobodené od dani.
    Ak si registrovaná napr. ako SZČO tak sa registrovať nemusíš a nemáš ani oznamovaciu povinnosť, pretože prenajímať si začala pred 1.9. a prenajímaš ju aj naďalej . Ak registrovaná nie si - registrovať sa musíš do 31.12.

    martina333 je offline (nepripojený) martina333

    martina333
    to je presne to usmernenie z ktorého aj mne vyplýva že oznámenie posielať netreba, ale na tom daňáku mala teta iný názor. Ale to býva často, takže sa držím usmernenia a hotovo.Vďaka.
    Dobry Den. Prosim o radu. Traja kamarati sme si spolocne kupili unimobunku v rekreacnom zariadeni za ucelom vlastnej rekreacie. V obdobi ked nie je chatka nami vyuzivana prenajimame ju pripadnym zaujemcom. V prevadzke je len v letnej sezone. Rad by som vedel ci je nutnost registrovat sa na danovom urade. Kedze nemame zivnost a na poplatkoch za prenajom sa zarobi len na vyplatenie nakladov rekreacnemu stredisku. Z najomnikmi sa uzatvaraju zmluvy a peniaze chodia na osobny ucet. Chatka sa nepoklada za nehnutelnost a je na prenajatom pozemku. Poradte mi prosim vsetky povinnosti co mi z toho plinú. Ako je to z danovym priznanim ked nemam zivnost a fykticky je zisk pre mna nulovy. Vopred Dakujem za radu.

    auctovnicka je offline (nepripojený) auctovnicka

    auctovnicka
    Dobry den,

    chcem Vas poprosit o radu, ked som SZCO a prenajimam byt cely rok 2009, riadne si prijem zdanim, mam povinnost registrovat sa na DU?

    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.