Zavrieť

Porady

praceneschopnost

emve emve

emve je offline (nepripojený) emve

Prosím o radu. Dnes mi doniesol klient podklady na mzdy a medzi iným je tam jeden pracovník, ktorý má dňa 20.8.07 vystavený od lekára lístok s textom: na deň 20.8.07 celodenné domáce ošetrovanie na základe zdravotného stavu. Druhý lístok je tiež vystavený 20.8.2007 od toho istého lekára s textom: na deň 21.8.07 celodenné domáce ošetrovanie na základe zdravotného stavu. Je to takto správne? Môžem tomuto pracovníkovi preplatiť celodenné ošetrovanie 2 dni po sebe? Nemal mať PN?
ďakujem za radu. Veronika
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sú to prekážky v práci § 141 ZP. 2 dni preplatené priemerkou.
0 0
Farks Farks

Farks je offline (nepripojený) Farks

Kľudne mu to daj ako celodenné ošetrenie v trvaní dvoch dní.
0 0
emve emve

emve je offline (nepripojený) emve

ďakujem za odpovede. Já som niekde čítala, že by to malo byť ako PN, ale fakt je, že ZP v § 41 nehovorí o žiadnom inom obmedzení, iba o 7 dňoch v roku. Veronika
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

emve Pozri príspevok
Prosím o radu. Dnes mi doniesol klient podklady na mzdy a medzi iným je tam jeden pracovník, ktorý má dňa 20.8.07 vystavený od lekára lístok s textom: na deň 20.8.07 celodenné domáce ošetrovanie na základe zdravotného stavu. Druhý lístok je tiež vystavený 20.8.2007 od toho istého lekára s textom: na deň 21.8.07 celodenné domáce ošetrovanie na základe zdravotného stavu. Je to takto správne? Môžem tomuto pracovníkovi preplatiť celodenné ošetrovanie 2 dni po sebe? Nemal mať PN?
ďakujem za radu. Veronika
Viem, že to tak lekári robia.
§ 141 odst. 2 však hovorí
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno v tomtorozsahu :
a/ vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení - prac.voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kal.roku. O žiadnom celodennom domácom ošetrení sa tam nehovorí.

---------
Veronika
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
veronikasad Pozri príspevok
Viem, že to tak lekári robia.
§ 141 odst. 2 však hovorí
Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno v tomtorozsahu :
a/ vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení - prac.voľno s náhradou mzdy na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kal.roku. O žiadnom celodennom domácom ošetrení sa tam nehovorí.

---------
Veronika
Pozor na zmenu od 1.9 2007 :
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

Na začiatok

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) <strike> Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy najmä z týchto dôvodov a najmenej v tomto rozsahu:</strike> Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


To len tak na okraj tejto témy ...

Ináč súhlas s Veronikou

0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Infarkt Pozri príspevok
Pozor na zmenu od 1.9 2007 :
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

To len tak na okraj tejto témy ...
S tým s tebou súhlasím, ale keby mal lekár na mysli odst.1 cit.zákona vystaví mu PN-ku. § je pre zamestnanca finančne výhodnejší, tak to skúšajú aj takto, ktorí zamestnavatelia to uznajú. Pokiaľ tam napíše celodenné odborné vyšetrenie, uznala by som to aj ja. Ale takto formulovaný § nie.
To je môj názor, nemusíš s ním súhlasiť.

--------
Veronika
0 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

Ahojte, nechcem zakladat novu temu, tak sa tu spytam.

Som SZCO a momentalne ma "chnapla" nejaka bacilova potvora... Ked pojdem na vysetrenie k obvodnej lekarke, mam sa nechat vypisat na PN? Ma to pre mna ako SZCO nejaky vyznam? Alebo to mam "len" s predpisanymi medecinkami vylezat? Prosim, nevidte v tom nejake vych.....stvo, len chcem vediet, ako mam postupovat ked som SZCO....

Vdaka, pekny den.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

imino Pozri príspevok
Ahojte, nechcem zakladat novu temu, tak sa tu spytam.

Som SZCO a momentalne ma "chnapla" nejaka bacilova potvora... Ked pojdem na vysetrenie k obvodnej lekarke, mam sa nechat vypisat na PN? Ma to pre mna ako SZCO nejaky vyznam? Alebo to mam "len" s predpisanymi medecinkami vylezat? Prosim, nevidte v tom nejake vych.....stvo, len chcem vediet, ako mam postupovat ked som SZCO....

Vdaka, pekny den.
Myslím, že to má pre Teba určite význam. Pokiaľ si ako SZČO platíš nemocenské poistenie, tak budeš mať vyplatené aj nejaké peniažky.
Za dni PN neplatíš do SP odvody. Do ZP síce platíš, ale poistné, ktoré si zaplatila počas PN sa Ti vráti pri RZZP. Takže určite sa oplatí, hlavne ak sa doba liečenia pretiahne.
PN treba odovzdať do SP a myslím, že kópiu aj do ZP.
1 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

jankasm Pozri príspevok
Myslím, že to má pre Teba určite význam. Pokiaľ si ako SZČO platíš nemocenské poistenie, tak budeš mať vyplatené aj nejaké peniažky.
Za dni PN neplatíš do SP odvody. Do ZP síce platíš, ale poistné, ktoré si zaplatila počas PN sa Ti vráti pri RZZP. Takže určite sa oplatí, hlavne ak sa doba liečenia pretiahne.
PN treba odovzdať do SP a myslím, že kópiu aj do ZP.
Dakujem za radu!

Do SP zatial neplatim, az od jula, lebo len teraz budem mat 1. DP.

Este raz vdaka a pekny den.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

imino Pozri príspevok
Dakujem za radu!

Do SP zatial neplatim, az od jula, lebo len teraz budem mat 1. DP.

Este raz vdaka a pekny den.
To, že neplatíš, je podstatné. Bohužial, v tom prípade Ti SP nebude vyplácať nemocenské, pretože nie si nemocensky poistený/á.
Naposledy upravil brčko : 05.02.08 at 09:43
1 0
imino imino

imino je offline (nepripojený) imino

brčko Pozri príspevok
To, že neplatíš, je podstatné. Bohužial, v tom prípade Ti SP nebude vyplácať nemocenské, pretože nie si nemocensky poistený/á.
Takze "smola"... Ale nevadi, aspon, ze uz viem. Takze na PN-ku az ked zacnem platit poistenie do SP...

Vdaka.
0 0
irena83 irena83

irena83 je offline (nepripojený) irena83

prosím Vas poradí mi niekto?
Som na PN a ešte budem asi tak dalšie dva mesiace,som zamestnana na trvalý pracovny pomer ale zmluvu mam iba na dobu určitu a ta mi končí v juli 30-teho možu mi ju nepredlžiť aj ked som na PN a bude mi platiť socialka PN-ku dalej?Nebola som pred tým zamestnana takže nemam odrobene 3 roky iba jeden rok ak sa tam počíta aj PN-ka.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

irena83 Pozri príspevok
prosím Vas poradí mi niekto?
Som na PN a ešte budem asi tak dalšie dva mesiace,som zamestnana na trvalý pracovny pomer ale zmluvu mam iba na dobu určitu a ta mi končí v juli 30-teho možu mi ju nepredlžiť aj ked som na PN a bude mi platiť socialka PN-ku dalej?Nebola som pred tým zamestnana takže nemam odrobene 3 roky iba jeden rok ak sa tam počíta aj PN-ka.
Sociálka Ti bude platiť DPN aj po skončení pracovného pomeru. Nerozumiem tomu, že si zamestnaná na trvalý prac. pomer a zmluvu máš na dobu určitú.
1 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

irena83 Pozri príspevok
prosím Vas poradí mi niekto?
Som na PN a ešte budem asi tak dalšie dva mesiace,som zamestnana na trvalý pracovny pomer ale zmluvu mam iba na dobu určitu a ta mi končí v juli 30-teho možu mi ju nepredlžiť aj ked som na PN a bude mi platiť socialka PN-ku dalej?Nebola som pred tým zamestnana takže nemam odrobene 3 roky iba jeden rok ak sa tam počíta aj PN-ka.
PP skončí dňom 30.7. - nie 31.7.? Pracovný pomer na dobu určitú končí aj počas PN-ky, tam nie je čo predlžovať a po ukončení PP zamestnávateľ pošle podklady na SP, ktorá bude PN-ku v rámci ochrannej doby vyplácať až do jej ukončenia, max. do skončenia 52-týždňa.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

vieraaaa Pozri príspevok
PP skončí dňom 30.7. - nie 31.7.? Pracovný pomer na dobu určitú končí aj počas PN-ky, tam nie je čo predlžovať a po ukončení PP zamestnávateľ pošle podklady na SP, ktorá bude PN-ku v rámci ochrannej doby vyplácať až do jej ukončenia, max. do skončenia 52-týždňa.
Troška Ťa poopravím, zamestnávateľ posiela DPN po 10. dni a pokiaľ zamestnanec skončí pracovný pomer skôr ako ukončí DPN, ukončenie si odnesie sám na sociálku.
3 0
irena83 irena83

irena83 je offline (nepripojený) irena83

neviem prečo mam zmluvu na dobu určitu asi preto že tam robim iba rok
0 0
irena83 irena83

irena83 je offline (nepripojený) irena83

takto ja som na pnke už mesiac a ešte budem asi dva mesiace takže ak mi zmluvu nepredlží zamestnavatel tak budem dostavať tu pnku?
A ked ja nechcem už nastupiť ani po pnke do tej roboty tak čo mam urobiť?
0 0
vieraaaa vieraaaa

vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

irena83 Pozri príspevok
takto ja som na pnke už mesiac a ešte budem asi dva mesiace takže ak mi zmluvu nepredlží zamestnavatel tak budem dostavať tu pnku? Áno, tak ako v podstate už teraz Ti vypláca PN-ku SP (prých 10-dní to bola náhrada príjmu a tú vypláca zamestnávateľ).
A ked ja nechcem už nastupiť ani po pnke do tej roboty tak čo mam urobiť?
Pokiaľ by Ti chcel zamestávateľ predľžiť PP, potrebuje k tomu aj Tvoj súhlas a Ty s tým nemusíš súhlasiť. Inak Tvoj PP skončí termínom uvedeným v pracovnej zmluve
Pokiaľ k súčasnému zamestnávateľovi nechceš naozaj opäť nastúpiť, bolo by dobré, pred ukončním termínu PP informovať sa u zamestnávateľa na výstupné doklady, aby si vedela, či Ti naozaj ukončí PP. Nie som si istá, no myslím, že aj v tomto prípade, keď si na PN-ke, ak Ti neukončí PP, zmenila by sa doba určitá na dobu neurčitú.
Naposledy upravil vieraaaa : 07.06.10 at 10:54 Dôvod: doplnenie
3 0
irena83 irena83

irena83 je offline (nepripojený) irena83

a ak mi teda nepredlžia tu zmluvu tak musím isť na urad prace hned alebo až ked ukončím pn-ku?
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
irena83 Pozri príspevok
a ak mi teda nepredlžia tu zmluvu tak musím isť na urad prace hned alebo až ked ukončím pn-ku?
Na úrad práce sa ideš zaevidovať až po skončení PN.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať