Zavrieť

Porady

platba platobnou kartou-kurzový rozdiel

zdravím všetkých poraďákov!
som poraďák-začiatočník a poprosila by som, keby sa mi niekto ozval na moje účtovné problémy, ktoré mi nie sú úplne jasné
Platby platobnou kartou-EUR

1. Doklad je vystavený v SKK- firma ho uhradila platobnou kartou z devízového účtu v EUR.

Môžeme to považovať za predaj cudzej meny na slovenskú menu § 24 ods. 3 zákona a použiť kurz, za ktorý bola cudzia mena predaná, teda kurz komerčnej banky ?

2. Doklady sú vystavené v rôznych cudzích menách CZK, RUB, PLN atď firma ich uhrádza tiež platobnou kartou z devízového účtu EUR. V tomto prípade to už nie je predaj cudzej meny na slovenskú menu a použijeme kurz NBS? Ako to zaúčtujeme?
Napr. firma uhradila nákup PHM v cudzej mene – CZK 1 000,- KČ platobnou kartou EUR

Je toto účtovanie správne?
1. doklad o nákupe PHM 1 000,- KČ - 501/261-kurzom NBS v deň vystavenia
dokladu, kurz CZK=1,211 t.j. 1 211,- SKK
2. bankový výpis -33,568 EUR - 261/221- kurzom NBS k dátumu odpísania
z devízového účtu, kurz EUR=36,324 t.j.
1219,30 SKK
3. kurzový rozdiel 8,30 SKK - 563/261



3. Doklady sú vystavené v EUR firma ich uhrádza platobnou kartou z devízového účtu EUR. Doklad je vystavený napr. 1.9.2007 a podľa bankového výpisu je úhrada z účtu zrealizovaná napr. 4.9.2007. Akým kurzom prepočítavam úhrady?

Je toto zaúčtovanie správne?

1. doklad z 1.9.2007o nákupe PHM - 35 EUR - 501/261-kurzom NBS v deň vystavenia
dokladu t.j. 1.9. 2007
2. bankový výpis - 35 EUR - 261/221-kurzom NBS k dátumu odpísania
z devízového účtu t.j. 4.9.2007
3. kurzový rozdiel 563/261


4. Firma poskytuje zamestnancom vyslaným na zahraničnú pracovnú cestu platobnú kartu EUR, ktorou uhrádzajú všetky výdavky spojené s pracovnou cestou- ubytovanie, PHM a ostatné vedľajšie výdavky. Ako to máme správne zaúčtovať?

Je toto zaúčtovanie správne?

1. vyúčtovanie pracovnej cesty 512/335
2. bankový výpis 335/221

Účtuje sa z vyplateného preddavku na zahraničnú pracovnú cestu v cudzej mene kurzový rozdiel?

dík, Endži
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alikam je offline (nepripojený) alikam

    alikam
    Ja účtujem síce v jednoduchom účtovníctve, ale myslim že Tvoje účtovanie je správne, tiež to účtujem do kurzových rozdielov a poradil nám to daňový poradca. Ten bod 4/ neviem zodpovedať, nepoužívame kartu pre zamestnancov.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Je to správne, aj ten bod 4.

    nika224 je offline (nepripojený) nika224

    nika224
    Ja mám bloček v SKK napr. z dátumu 29.12.2007, ale šéf to zaplatil kartou, ktorá patrí k devízovému účtu v EUR. Tu mi tá platba prebehne napr. 31.12.2007. Na ID som zaúčtovala normálne SKK. Mám potom na výpise z banky zaúčtovať tie strhnuté EUR v rovnakej sume, ako mám bloček v SKK alebo mám zaúčtovať kurzom NBS z 31.12. a vyčísliť k tomu kurzový rozdiel? Tiež účtujem platbu kartou cez 261 a príde mi to také divné účtovať o kurzových rozdieloch na 261. Stretla som sa s názorom, že bloček účtujú v rovnakej sume, ako je prepočítaná suma v banke - tj kurzom, kedy bola úhrada alebo zase v banke zaúčtujú EUR rovnakým kurzom, ako bol bloček. Ako je to vlastne správne?

    platba platobnou kartou-kurzový rozdiel

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.