Zavrieť

Porady

Občianske združenie(šport.klub) a DPH

Účtujem OZ - športový klub v sústave PO a zároven sme zaregistrovaný ako platcovia DPH nakoľko je predpoklad, že v blízkej budúcnosti prekročíme limit pre registráciu DPH 1,5 mil. Združenie vzniklo za účelom rozvoja určitého športu a zapojenia svojich členov do organizovania športových aktivít. V činnosti okrem iného je uvedené aj organizovanie reklam.akciív súvislosti s innosťou OZ. Moja otázka znie, či je potrebné zvlášť živnosť.oprávnenie na poskytovanie reklamnej činnosti a nakoľko sme vystavili faktúry s DPH či odviesť DPH z tejto činnosti, kedže to vlastne nie je podnikateľská činnost. OZ účtujem po prvý krát a mám v tom nejasno. Ďakujem vopred za odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Hlavne cinnosti ma OZ uvedene v stanovach a tie su pre neho cinnostami za ucelom ktorych vzniklo a mali by byt nezdanovane. U vas je to teda rozvoj sportu a organizovanie sportovych aktivit. Co sa tyka organizovania reklamnych akcii a prijmov z reklamy tie sa vzdy povazuju za podnikatelske zdanovane cinnosti. Na vsetky cinnosti, ktore nemate uvedene v stanovach a ktore nie su hlavne by ste mali mat zivnostenske opravnenie na zaklade ktoreho ste opravneni ich vykonavat. Reklamna cinnost je vzdy povazovana u neziskovych organizacii za podnikatelsku ! Preto ste povinny z tejto cinnosti odviest DPH.

    janet26 je offline (nepripojený) janet26

    janet26
    Predsa len by som sa chcela ešte uistiť, či som správne pochopila, reklama treba odviesť DPH, a napríklad štartovné na turnaji, platia účastníci na základe vystavenej faktúry. Fa je s DPH. Toto považujem v rámci našej činnosti za nedaňový výnos a budem to spolu aj s dph účtovať ako nedaňový výnos. Zároveň náklady, ktoré sa týkajú činnosti, nebudem uplatňovať nárok na odpočet a zaúčtujem celé do nedan.nákladov. DPH budem odpočítať iba pri podnikateľskej činnosti v tomto prípade reklamná činnosť. Dobre som to pochopila? Čítala som viac tém ohladom nezisk.org. a vidím p.Victoria, že naozaj tomu rozumiete. Budem vdačná za Vašu radu, ale aj rady iným. Ďakujem

    victoria je offline (nepripojený) victoria

    victoria
    Osoby, ktore su registrovane ako platci DPH maju pravo odpocitat dan po splneni podmienok uvedenych v § 49 zakona. A hlavnou podmienkou je, ze platitel moze odpocitat od dane, ktoru je povinny platit, dan z tovarov a sluzieb, ktore pouzije na ucely svojho podnikania ako platitel s vynimkou podla ods.3 (nemoze odpocitat dan, ak uskutocnuje sluzby oslobodene od dane podla §28 az 41 s vynimkou §37 a 39) a odseku 7 nemoze odpocitat dan pri kupe a najme osobneho automobilu a prislusenstva k nemu a i. Avsak v tomto pripade platitel DPH obstaral tovary a sluzby nie za ucelom "podnikania", ako ho vymedzuje tento zakon. Preto ani platca DPH nema v tomto pripade narok na odpocet DPH a DPH je opravneny vydavok. V zakone o DPH je vseobecne platny princip - mozem si uplatnovat DPH na vstupe, ak mam aj DPH na vystupe, resp. nemozem si uplatnit odpocet dane na vstupe, ak nemam dan na vystupe. Takze vase chapanie z hladiska DPH je spravne.

    Občianske združenie(šport.klub) a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.