Zavrieť

Porady

Medzinárodná preprava medzi štátmi EÚ

Ahoje poradáči, potreboval som poradiť! Fyzická osoba podnikateľ podniká v oblasti dopravy v SR, je plaiteľom DPH dostane objednávku z Nemecka na prepravu tovaru z Talianska do Rakúska. Doprava sa začína v Taliansku, skončí v Rakúsku. Ako je s DPH? Objednávateľ je z iného členského štátu? Ďakujem, Sabina
Usporiadat
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Podľa § 15, ods. 3 je miestom dodania prepravných služieb miesto, kde sa preprava alebo jej časť vykonáva s výnimkou podľa § 16, ods. 1. Ak je nemecký odberateľ identifikovaný pre daň v Nemecku, platí tu táto výnimka podľa § 16, ods. 1 teda miestom dodania štát, ktorý pridelil odberateľovi IČ pre daň, v danom prípade Nemecko. Fakturuješ teda bez DPH, služba sa zdaňuje v Nemecku.
0 0
Sabina 1 Sabina 1

Sabina 1 je offline (nepripojený) Sabina 1

Ahoj DušanČ, ďakujem za perfektnú radu. Sabina
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Skúste vyhľadávanie. Tu na porade je perfektná tabuľka od Mušky, kde sú riešené všetky prípady prepravy medzi čl. štátmi EU.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
čo je definované v par. 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

nie je definované že odberateľ musí byť z krajiny kde sa preprava vykonáva alebo končí...to jest je identifikovaný pre daň v inej krajine ako je krajina kde sa preprava začína to jest by som preniesol daňovú povinnosť podľa par. 16 ods 1...pripájam tabuľku...
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
Vladimír Ozimý Pozri príspevok
čo je definované v par. 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

nie je definované že odberateľ musí byť z krajiny kde sa preprava vykonáva alebo končí...to jest je identifikovaný pre daň v inej krajine ako je krajina kde sa preprava začína to jest by som preniesol daňovú povinnosť podľa par. 16 ods 1...pripájam tabuľku...
Jedna otázočka k tej priloženej tabuľke...len pre istotu, či tomu dobre rozumiem...

1.
Ja, platca DPH vykonam prepravu do ČR, firme so sídlom v ČR, ktorá nie v ČR platcom DPH...faktúrujem s DPH...ano-nie?

2. Ja, platca DPH vykonám prepravu do ČR pre firmu so sídlom v ČR, ktorá je registrovaná v ČR platcom DPH...faktúrujem bez DPH...ano-nie?

3. Ja, platca DPH vykonam prepravu do ČR pre firmu so sídlom v SR, ktorá je v SR platcom DPH...faktúrujem s DPH...ano-nie?

4. Ja, platca DPH vykonám prepravu do ČR pre firmu so sídlom v SR, ktorá nie v SR platcom DPH...faktúrujem s DPH...ano-nie?


Za odpovede vopred velikánske DÍKES
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Pre Infarkt:
ak tvoja otázka sa týka medzinárodnej prepravy tovaru medzi členskými štátmi EU, tak potom:

otázka č. 1: ak firma z ČR nie je platcom DPH v ČR, tak miesto dodania služby je v štáte, kde sa preprava tovaru začína, osoba povinná platiť daň je dopravca, vzniká mu registračná a odvodová povinnosť v danom štáte, faktúru vystavuje s DPH daného štátu

otázka č. 2: faktúruješ bez DPH, miesto dodania služby je ČR, daňová povinnosť prechádza na odberateľa

otázka č. 3: faktúruješ s DPH SR, miesto dodania služby je SR

otázka č. 4: ak preprava tovaru začína v SR, tak s DPH SR, ak preprava tovaru začína v inom členskom štáte EU, tak detto ako pri otázke č. 1
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
mandula Pozri príspevok
Pre Infarkt:
ak tvoja otázka sa týka medzinárodnej prepravy tovaru medzi členskými štátmi EU, tak potom:

otázka č. 1: ak firma z ČR nie je platcom DPH v ČR, tak miesto dodania služby je v štáte, kde sa preprava tovaru začína, osoba povinná platiť daň je dopravca, vzniká mu registračná a odvodová povinnosť v danom štáte, faktúru vystavuje s DPH daného štátu

otázka č. 2: faktúruješ bez DPH, miesto dodania služby je ČR, daňová povinnosť prechádza na odberateľa

otázka č. 3: faktúruješ s DPH SR, miesto dodania služby je SR

otázka č. 4: ak preprava tovaru začína v SR, tak s DPH SR, ak preprava tovaru začína v inom členskom štáte EU, tak detto ako pri otázke č. 1
Veľká vďaka...ocenil som

Takže toto sa týka len tovaru... a čo preprava osôb ?
0 0
Roxy Roxy

Roxy je offline (nepripojený) Roxy

Vladimír Ozimý Pozri príspevok
čo je definované v par. 16

(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

nie je definované že odberateľ musí byť z krajiny kde sa preprava vykonáva alebo končí...to jest je identifikovaný pre daň v inej krajine ako je krajina kde sa preprava začína to jest by som preniesol daňovú povinnosť podľa par. 16 ods 1...pripájam tabuľku...
tá tabuľka je super, poprosím však ešte o vysvetlenie, čo znamená označenie EU 1 a 2 DIČ - osoba registrovaná v čl. štáte 1 a 2. Čo je myslené tými číslami?
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Roxy Pozri príspevok
tá tabuľka je super, poprosím však ešte o vysvetlenie, čo znamená označenie EU 1 a 2 DIČ - osoba registrovaná v čl. štáte 1 a 2. Čo je myslené tými číslami?
EU 1 - jeden členský štát EU (teda nie Slovensko)
EU 2 - druhý členský štát EU (teda nie Slovensko a nie EU 1)
IČ DPH EU 1 - odberateľ-platiteľ DPH v jednom čl.štáte EU
IČ DPH EU 2 - odberateľ-platiteľ DPH v druhom čl.štáte EU
čiže preprava z EU 1 do EU 2, IČ DPH EU 2: napr. preprava z Nemecka do Talianska, pre odberateľa identifikovaného pre DPH v Taliansku atď.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Roxy Pozri príspevok
tá tabuľka je super, poprosím však ešte o vysvetlenie, čo znamená označenie EU 1 a 2 DIČ - osoba registrovaná v čl. štáte 1 a 2. Čo je myslené tými číslami?
Ja používam takúto - snáď jednoduchšiu - tabuľku.
1 0
Roxy Roxy

Roxy je offline (nepripojený) Roxy

Díky, díky, už v tom mám jasno /dúfam :-}/. V podstate som to takto robila /preprava z Nemecka na Slovensko pre nem. odberateľa s prideleným DIČ DPH - fakturovala som bez dane/ ale zrejme som to zle uviedla vo výkaze DPH - nasmerovala som to do riadku 14- dodanie tovarov a služieb do štátov EÚ /§43/ a zrejme to malo byť v riadku N - oslobodené plnenia. A v tom prípade sa tam hovorí o koeficientovaní, čo je pre mňa ďalší oriešok... Môžem poprosiť múdrych ľudí o vysletlenie?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Roxy Pozri príspevok
Díky, díky, už v tom mám jasno /dúfam :-}/. V podstate som to takto robila /preprava z Nemecka na Slovensko pre nem. odberateľa s prideleným DIČ DPH - fakturovala som bez dane/ ale zrejme som to zle uviedla vo výkaze DPH - nasmerovala som to do riadku 14- dodanie tovarov a služieb do štátov EÚ /§43/ a zrejme to malo byť v riadku N - oslobodené plnenia. A v tom prípade sa tam hovorí o koeficientovaní, čo je pre mňa ďalší oriešok... Môžem poprosiť múdrych ľudí o vysletlenie?
Roxy, pozri si zákon o DPH §50 - Pomerné odpočítanie dane, keď si to pozorne prečítaš, až taký oriešok to nebude.
0 0
mandula mandula

mandula je offline (nepripojený) mandula

Roxy Pozri príspevok
Díky, díky, už v tom mám jasno /dúfam :-}/. V podstate som to takto robila /preprava z Nemecka na Slovensko pre nem. odberateľa s prideleným DIČ DPH - fakturovala som bez dane/ ale zrejme som to zle uviedla vo výkaze DPH - nasmerovala som to do riadku 14- dodanie tovarov a služieb do štátov EÚ /§43/ a zrejme to malo byť v riadku N - oslobodené plnenia. A v tom prípade sa tam hovorí o koeficientovaní, čo je pre mňa ďalší oriešok... Môžem poprosiť múdrych ľudí o vysletlenie?
preprava z Nemecka na Slovensko pre nem. odberateľa s prideleným IČ DPH D - miesto dodania tejto služby podľa § 16 ods. 1 zákona č. 222/2004 je Nemecko, a práve preto do daňového priznania dph nevstupuje. Nejedná sa o službu oslobodenú od dph (a teda žiadne koeficientovanie) ale o službu s miestom plnenia v zahraničí!
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Roxi, ešte si prečítaj aj toto, možno v tom bedeš mať ešte viac jasnejšie, je to v princípe to, čo Ti priložila Rozalka v tabuľke. A neboj sa, s Poradou to ide...

1. medzi Skovákom so slovenským IČ DPH a subjektom z iného štátu únie, ktorý nám poskytne IČ DPH na Slovensku nie je žiadny rozdiel,
2. registrácia DPH sa musí overiť. Ak niekto poskytne IČ, to ešte nemusí znamenať, že je registrovaný na DPH. Overuje sa na internetovej stránke daňového riaditeľstva :www.drsr.sk, záložka Dane, riadok Overovanie DIČ DPH v SR a EÚ (vyberie sa príslušný štát),
3. medzinárodnou prepravou sa po vstupe do EÚ chápe iba preprava z a do štátov mimo EÚ, tzv. tretí štát.

1.Preprava na Slovensku (začiatok aj koniec prepravy je na Slovensku)
- pre akéhokoľvek odberateľa (bez ohľadu na to, či má elebo nemá IČ DPH) fakturujeme vždy s DPH 19%

2. Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok na Slovensku koniec v inom štáte EÚ)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku alebo nemá IČ DPH fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska) fakturujeme bez DPH - povinnosť platiť daň prechádza na odberateľa - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte IČ DPH)

3. Preprava medzi štátmi EÚ (začiatok mimo Slovenska)
- odberateľ má IČ DPH na Slovensku , fakturujeme s DPH 19%
- odberateľ má IČ DPH v inom štáte EÚ (mimo Slovenska), fakturujeme bez DPH - § 16 (povinnosť dodaniť v štáte kde je IČ DPH)
- odberateľ nemá IČ DPH - vznikne nám povinnosť registrovať sa na DPH v štáte, kde preprava začína a fakturovať so sadzbou DPH platnou v príslušnom štáte
- do tejto kategórie prepráv patrí aj preprava z členského štátu EÚ do iného štátu EÚ cez nečlenský štát - platia všetky vyššie uvedené zrážky pod bodom 3 - tzn. posudzuje sa IČ DPH odberateľa

4. Preprava z a do tretieho štátu
- jedná sa o medzinárodnú prepravu (s vyclením a prepustením tovaru v mieste nakládky, resp. vykládky) je oslobodená od DPH, aj keď fakturujeme len slovenský úsek alebo časť prepravy - z prepravného dokladu musí byť jasné, že sa jedná o medzinárodnú prepravu - § 47 a 48
- tranzit cez viac štátov EÚ, ale preprava z tretieho štátu cez štáty EÚ do tretieho štátu oslobodená od DPH (na nákladnom liste na začiatku prepravy bude pečiatka colnice a na konci taktiež, musí byť jasné, že ide o režim tranzit) - § 47 a 48

5. Služby v colnom sklade
- priamo spojené s vývozom do tretieho štátu oslobodené od DPH - § 47
- poskytnuté pri dovoze tovaru a ak ich hodnota je zahrnutá do základu dane na dovoze sú oslobodené podľa § 48, ak nie sú zahrnuté do základu dane na dovoze podliehajú dani 19%

6. Ručenie za colný dlh pri dovoze tovaru
- oslobodené od DPH podľa § 39 odst. 1 písm. b zákona o DPH
1 0
Roxy Roxy

Roxy je offline (nepripojený) Roxy

Musím povedať, že bez porady by som si asi ozaj nevedela dať rady. ďakujem Vám, baby, myslím, že máte zas o nejaký ten dobrý skutok viac. Dosť sa mi rozvidnelo, keď som si prečítala vysvetlenie od Manduly /služba s plnením v zahraničí/ a Danushkin podrobný výklad. Riešenie mojej dilemy teda spočíva v tom, že do DPH preprava do EÚ /samozrejme len ak mám overené DIČ odberateľa/ vôbec nejde, je tak? Danushka, začala som čítať ten paragraf 50, ako si mi radila, ale oveľa múdrejšia nie som /viem sa pri čítaní zákonov riadne zamotať/, ale keďže ste ma upokojili, že sa to na môj prípad nevzťahuje, nechla som to tak. Veď existuje toľko iných vecí, ktoré treba riešiť, však? Takže ďakujem nastokrát a určite sa nelúčim...
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

rovnako ocenujem vynikajuce pomocky v prilozenych suboroch!

Len ako obycajne, tak sa mi musi vyvrbit cosi extra.

Slovensky prepravca uskutocnil prepravu tovaru z Polska na Slovensko (priamo dovezene do sidla firmy, nie na colnicu). Tento tovar putuje dalej na ukrajinu, ale to uz tento prepravca neprepravuje. Odvolavaju sa na zakon 222/2004, konkretne §47 ods 6 a §18 ods 2. Som z toho uz total magor, pretoze podla prilozenych tabuliek mi z toho vychadza fakturacia so slovenskou DPH, ale prispevok od danushka naznacuje fakturaciu s oslobodenim.

Ako spravne postupovat?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

V prípade, že budeš mať doklad, ktorý dokazuje skutočnosť, že tovar bol na Ukrajinu vyvezený (napr. kópia JCD), tak skutočne ide o oslobodenie od DPH pri dovoze/vývoze tovaru.
1 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

plati to aj ked tento prepravca odovzdal tovar v Presove? dalej uz na ukrajinu pojde iny prepravca.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

andreaS Pozri príspevok
plati to aj ked tento prepravca odovzdal tovar v Presove? dalej uz na ukrajinu pojde iny prepravca.
áno, pokiaľ máš kópiu JCD, ak nemáš, musíš fakturovať s DPH
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

veeeeelmo pekne dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať