Zavrieť

Porady

účtovanie cirkví

emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Prosím Vás má niekto skúseností s účtovaním cirkvi, ktorá prenajíma budovu. Tohto roku mi to vyšlo cez 300 000,- čiže platím daň. Ale nikdy ma nenapadlo, že bysom tam mala robiť PU
Usporiadat
fličo fličo

fličo je offline (nepripojený) fličo

Píše s to v zákone o účtovníctve § 9, ods.2 písmeno e) - v JÚ účtuje aj cirkev, ak nepodniká a ak nie je príjemcom dotácií (grantov) zo ŠR - inak PU
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Teoriu viem, ale nemá nik praktické skúsenosti?
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Pridávam sa, máte niekto praktické skúsenosti?

Poraďte, prosím.
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

Cirkvi v sucasnosti vedu JU bez ohladu na to, ci maju zdanitelny prijem. Ak ma prijem za najom do 300 tis. Sk, uvedie to len v danovom priznani, ale dan neplati. PU sa nemusi robit.
Naposledy upravil Danielka : 10.11.05 at 14:51 Dôvod: Slovíčko povinne tam nemá byť
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Naozaj?

Ktorý predpis o tom hovorí?
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

O tom, že vedieš len JU hovorí zákon o účtovníctve § 9, ods.2 písmeno e). A o tom, ze máš príjem do 300 tis. oslobodený od platenia dane hovorí Zákon o dani z príjmov § 13, ods. 1, písmeno e).
0 0
bendži bendži

bendži je offline (nepripojený) bendži

Zákon o účtovníctve hovorí, že vedieš JÚ ak nevykonávaš podnikateľskú činnosť... viď tiež príspevok č. 2 od fliča... podľa mňa ale prenájom priestorov je podnikateľská činnosť
0 0
danielko danielko

danielko je offline (nepripojený) danielko

Súhlasím s bendži a v príspevku od Danielky mi "nesedí" slovo povinne. Ja som na svoje otázky dostala tieto odpovede.
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

Áno, aj ja súhlasím s PÚ, ale iba ak daná cirkevná organizácia vykonáva podnikateľskú činnosť. Moje príspevky rátali s tým, že cirkev vo všeobecnosti nemáva oprávnenie na podnikateľskú činnosť - myslím napr. živnostenský list. My robíme JÚ a máme tiež príjem z nájmov už aspoň 5 rokov. Tak dúfam, že to nerobím zle.
0 0
ala42 ala42

ala42 je offline (nepripojený) ala42

Danielka, aj cirkevné organizácie mávajú oprávnenie na podnikateľskú činnosť - živnostenský list, na základe toho podnikajú. Napríklad : ak si cirkevná organizácia, ktorá má právnu subjektivitu, a má povolenie z príslušného úradu napríklad na poskytovanie sociálnych služieb alebo iných služieb. Časom si chce otvoriť predajňu s náboženskou alebo inou literatúrou,knihami - tak na tento predaj potrebuje živnostenský list, postupuje tak, ako FO podnikateľ - vybaví si živnostenský list. Príjem z tejto podnikateľskej činnosti zdaňuje podľa zákona. Môže byť aj platcom DPH.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Známy ma požiadal o pomoc, ako urobiť prevodový mostík v účtovníctve cirkevnej organizácie z JU na PU. Žiaľ s účtovaním takejto organizácie zatiaľ nemám žiadne skúsenosti, ale chcela by som mu s Vašou pomocou aspoň niečo poradiť. Nemám od neho ešte všetky podklady, takže konkrétne viac neviem, ale tiež by mi veľmi pomohlo pripraviť sa, ak by som mala nejaké počiatočné info od niekoho, kto robí cirkevnú organizáciu v PU, čo všetko si treba pozrieť, popr. od koho SW, popr. nejakú odvlávku, čo si preštudovať. Ďakujem vopred.
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Mňa by to tiež zaujímalo a som rada, že nie som sama. Robím účtovníctvo pre farský úrad - JÚ. V predošlom roku sme dostali dotáciu zo ŠR, z toho dôvodu od roku 2008 budeme prechádzať na PÚ. Včera mi prišiel program na toto PÚ. Máme ho od fi MADO - Žilina. Ohľadom toho prechodu, budú robiť školenie. Ak by s tým niekto vedel pomôcť, budem veľmi rada. Teším sa na ďalšie príspevky ohľadom tohto účtovníctva.
0 0
Danielka Danielka

Danielka je offline (nepripojený) Danielka

A prečo až od roku 2008 budete prechádzať na PÚ, keď ste boli príjemcom dotácie zo ŠR v minulom roku?
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Neskoro nám to došlo. Až teraz sme sa spamätali.
0 0
luna21 luna21

luna21 je offline (nepripojený) luna21

Snažím sa poznať a pochopiť seba, aby som dokázala pochopiť ostatných a žiť tak, aby som život nepremárnila, ale prežila. ...viac
Ivča
Neskoro nám to došlo. Až teraz sme sa spamätali.
Neskoro, ale predsa a nikdy nie je neskoro...
0 0
ala42 ala42

ala42 je offline (nepripojený) ala42

V podvojnom účtovníctve sa účtuje vtedy, ak výška dotácie prevyšuje 1 mil.Sk. Takže, ak ste dostali dotáciu v roku 2005, rok 2006 máte účtovat v podvojnom účtovníctve.
K softu Mado, len tolko, že je dobrý..
0 0
Ivča Ivča

Ivča je offline (nepripojený) Ivča

Ja viem, že sme mali v roku 2006 už účtovať v PÚ. Program sme kúpili až tento mesiac. Nemáme veľa položiek ale aj tak si to neviem predstaviť všetko spätne nahadzovať. Účtovníctvo farskému úradu robím len tak vo voľnom čase, ledva so si našla čas preštudovať príručku k tomuto programu. V zamestnaní robím účtovníctvo rozpočtovej organizácie. Predtým som pracovala v podnikateľskej sfére. Cirkevné organizácie majú zase iné účtovníctvo. Už teraz mám v tom chaos. Utešuje ma len predstava, že na porade sa nájdu dobrí ľudia, ktorí ma v tom nenechajú samú. Ak by mal niekto účtovnú osnovu pre cirk. organizácie a mohol by ju sem priložiť, bola by som veľmi povďačná. Na začiatok by mi to dosť pomohlo.
0 0
ducar ducar

ducar je offline (nepripojený) ducar

Ktorý zákon hovorí o výške dotácie - 1 mil. Sk a viac?
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
ducar
Ktorý zákon hovorí o výške dotácie - 1 mil. Sk a viac?
Tiež mi to veľmi nesedí, že prechod pri dotáciách nad 1 mil. Sk
Podľa §9, ods.2, písm. e - zákona o účtovníctve, môžu v sústave JU účtovať cirkevné organizácie, ktoré nie sú príjemcami dotácií(grantov) zo štátneho rozpočtu. Žiadna suma tam nie je uvedená
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

cirkci a náboženské spoločnosti s právnou subjektivitou môžu viesť JU len v tom prípade, ak nepodnikajú a súčasne nie sú príjemcami dotácií (grantov) zo štátneho rozpočtu v akejkoľvek výške a forme
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať