Zavrieť

Porady

zdravotne poistenie

povinne Zdravotne poistenie je moja nocna mora a zrejme aj pre mnohych ludi zijucich na Slovensku.Poradi mi niekto prosim v tejto veci- je opravnena zdr. poistovna zaradit osobu ktora prekazatelne nema ziadny prijem ani majetok do skupiny -samoplatitel- a nasledne ho prenasledovat exekutormi pre udajnu dlzobu zurocenu na niekolko nasobok udajnej dlznej sumy? pameta zakon aj na ludi bez primu?za odborne rady vopred dakujem a ospravedlnujem sa za chybajuce interp. znamienka na mojej klavesnici.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Podľa zákona o zdravotnom poistení musí byť každý občan SR poistený. To že ako formou je závislá od toho či má pracovný pomer, je podnikateľ, dobrovolne nezamestnaný, alebo evidovaný na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie ...... alebo samoplatieľ, ak nepatrí do žiadnej spomenutej skupiny. Jednoducho niekto musí platiť zdravotné poistenie za občana, ak nikto iný tak sám občan ako samoplatiteľ. Ak táto povinnosť sa neplní tak zdravotná poisťovňa právom si žiada doplatenie dlžného poistenia aj s patričným úrokom z omeškania, resp. penále za neplatenie.

Zákon č. 580/2004 o zdravotnom poistení


§ 2
Pojem a druhy zdravotného poistenia
Zdravotné poistenie je
a) povinné verejné zdravotné poistenie a dobrovoľné verejné zdravotné poistenie, na základe ktorého sa poskytuje poistencom verejného zdravotného poistenia (ďalej len „poistenec“) za podmienok ustanovených týmto zákonom zdravotná starostlivosť a služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti (ďalej len „zdravotná starostlivosť“ ) v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom,1)
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
pameta zakon aj na ludi bez primu
Na toto žiadny zákon nereflektuje, každý človek musí patriť do nejakej skupiny, napr. ak ty si bez prijmu - mal si sa evidovať ako nezamestnaný a je po probléme, vtedy za teba platí odvody do ZP štát,
či chceme - či nechceme sme všetci pod vplyvom zákonov - akú zavdáme príčinu - taký je aj následok
0 0
mirekh mirekh

mirekh je offline (nepripojený) mirekh

Bol som evidovany na UP,dlh mi vznikol po vyradeni z UP,nakolko som mal prislub na prijatie do zamestnania.UP ma vyradil,zamestnavatel ma neprijal,ale UP ma spetne po vyradeni nechcel zaradi naspet s odovodnenim ,ze ma moze po vyradeni znova zaradit az po 6-tich mesiacoch.Prisiel som o slusnu podporu v nezamestnanosi a zostal som bez prostriedkov,navyse som sa dostal do situacie o ktorej som pisal na zaciatku.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mirekh Pozri príspevok
Bol som evidovany na UP,dlh mi vznikol po vyradeni z UP,nakolko som mal prislub na prijatie do zamestnania.UP ma vyradil,zamestnavatel ma neprijal,ale UP ma spetne po vyradeni nechcel zaradi naspet s odovodnenim ,ze ma moze po vyradeni znova zaradit az po 6-tich mesiacoch.Prisiel som o slusnu podporu v nezamestnanosi a zostal som bez prostriedkov,navyse som sa dostal do situacie o ktorej som pisal na zaciatku.
Počas tých 6 mesiacov si mal platiť zdravotné poistenie ako samoplatiteľ.
Ak to bolo v tomto roku tak to mesačne činilo 692,- SK, v predchádzajúcich rokoch ešte menej.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 21.09.07 at 11:43 Dôvod: Doplnenie
0 0
mirekh mirekh

mirekh je offline (nepripojený) mirekh

zaradenie -samoplatitel- su osoby ktore maju nejaky prijem,alebo uspory alebo majetok atd. ,osoba bez akehokolvek primu v -samoplatitel -myslim v zneni zakona nieje.
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mirekh Pozri príspevok
zaradenie -samoplatitel- su osoby ktore maju nejaky prijem,alebo uspory alebo majetok atd. ,osoba bez akehokolvek primu v -samoplatitel -myslim v zneni zakona nieje.
Samoplatiteľstvo nemá nič spoločné s tým, či máš nejaký majetok, alebo nemáš.

Ale práve na tvojom prípade vidím neochotu pracovníčok na úrade práce. Je pravda, že nie je ich povinnosťou upozorniť na povinnosť registrácie na samoplatiteľa, a tým uľahčiť život, resp. predísť takýmto situáciam ľudom, ktorý už aj tak sú v nepríjemnej, nelichotivej situácii. Je to o ľudskom prístupe.
0 0
mirekh mirekh

mirekh je offline (nepripojený) mirekh

Neochota na uradoch je pre Slovensko bezkonkurencna/cest vynimkam/
ja som zil poslednych par rokov v UK a nebudem to radsej porovnavat.
Upresnenie - je v zneni zakona pri zaradeni -samoplatitel- aj osoba bez primu?
ak nie ,tak na zaklade coho ma tam zaradili?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mirekh Pozri príspevok
Neochota na uradoch je pre Slovensko bezkonkurencna/cest vynimkam/
ja som zil poslednych par rokov v UK a nebudem to radsej porovnavat.
Upresnenie - je v zneni zakona pri zaradeni -samoplatitel- aj osoba bez primu?
ak nie ,tak na zaklade coho ma tam zaradili?
Samoplatiteľ je definovaný tak, že je to občan za ktorého nikto neplatí zdravotné poistenie. Píšem, že to nemá nič s tým príjmom. To nikoho nezaujíma z čo to má platiť nemajetný človek.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 21.09.07 at 12:07
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
To, že kto je platiteľom poistného upravuje tento paragraf zákona o zdravotnom poistení:

§ 11
Platitelia poistného

(1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
a) zamestnanec,
b) samostatne zárobkovo činná osoba,
c) zamestnávateľ,
d) štát.
(2) Poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je
a) zamestnancom,
b) samostatne zárobkovo činnou osobou alebo
c) osobou, za ktorú platí poistné štát.

A podľa odstavca 2) si povinný platiť poistenie nakoľko nie si zamestnancom, ani podnikateľom a ani štát za teba neplatí poistné.
Naposledy upravil Zoltán Kovács : 21.09.07 at 12:08
0 0
mirekh mirekh

mirekh je offline (nepripojený) mirekh

Znamena to proste,ze platit musis aj ked za to nic nedostavas,aj ked o tuto sluzbu nemas zaujem......za to ze si na Slovensku.Mylim sa?
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mirekh Pozri príspevok
Znamena to proste,ze platit musis aj ked za to nic nedostavas,aj ked o tuto sluzbu nemas zaujem......za to ze si na Slovensku.Mylim sa?
Akože nič nedostávaš, nemáš o túto službu záujem? Snáď chceš aby ti poskytli zdravotnú starostlivosť v prípade potreby, alebo majú ťa nechať stáť pred ambulanciou a pozerať ako sa trápiš. Prípadne nechceš aby ti zachránili život, ak sa dostaneš do takej situácie?
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

mirekh Pozri príspevok
Znamena to proste,ze platit musis aj ked za to nic nedostavas,aj ked o tuto sluzbu nemas zaujem......za to ze si na Slovensku.Mylim sa?
Obávam sa že sa nemýliš. Nikoho nezaujíma či máš alebo nemáš príjem. Buď za teba platí štát alebo zamestnávateľ alebo ty sám.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Myslím, že téma dozrela na uzamknutie
0 0
mirekh mirekh

mirekh je offline (nepripojený) mirekh

Ja som v bol v situacii ze som stal pred lekarom a povedal mi ze ma nemoze osetrit pretoze neplatim zdr. poistenie,takze tuto situaciu poznam.a platil som v hotovosti.iba nechapem preco mam teraz este platit tej poistovni za to obdobie ked som toto zazil.unika mi tu moznost slobodne sa rozhodnut ci chcem byt poisteny.nieje to zaklad prava cloveka? ja sam chcem rozhodovat o tom ci budem niekomu platit poistne,alebo si budem hradit pripadne osetrenie v hotovosti.a podstatna vec je---chcem sa o tom rozhodovat podla svojich moznosti.----ak na to nemam,nemozem si to dovolit.a to je najpodstatnejsie. ak na to jednoducho nemam,som vlastne mimo zakon.JE TO ABSURDNE.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

mirekh Pozri príspevok
Ja som v bol v situacii ze som stal pred lekarom a povedal mi ze ma nemoze osetrit pretoze neplatim zdr. poistenie,takze tuto situaciu poznam.a platil som v hotovosti.iba nechapem preco mam teraz este platit tej poistovni za to obdobie ked som toto zazil.unika mi tu moznost slobodne sa rozhodnut ci chcem byt poisteny.nieje to zaklad prava cloveka? ja sam chcem rozhodovat o tom ci budem niekomu platit poistne,alebo si budem hradit pripadne osetrenie v hotovosti.a podstatna vec je---chcem sa o tom rozhodovat podla svojich moznosti.----ak na to nemam,nemozem si to dovolit.a to je najpodstatnejsie. ak na to jednoducho nemam,som vlastne mimo zakon.JE TO ABSURNE.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Slobodne rozhodnúť sa môžeš ale len pokiaľ ti to zákon umožňuje. A zákon o zdravotnom poistení hovorí že platiť musíš
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

mirekh Pozri príspevok
... osobu ktora prekazatelne nema ziadny prijem ani majetok ...


z čoho žije takáto osoba?
0 0
mirekh mirekh

mirekh je offline (nepripojený) mirekh

Takze na Slovensku sa clovek moze rozhodovat slobodne.ale kedze to zakon neumoznuje,tak vlastne tak troska ani nie.
DAKUJEM VSETKYM ZA PRISPEVKY A ZOSTAVAM S POZDRAVOM.asi treba uvazovat nad slobodnejsou krajinou ako SK.
0 0
mirekh mirekh

mirekh je offline (nepripojený) mirekh

taka osoba zije z pomoci rodiny.nezistne.ak ma stastie a ma taku rodinu.poznam aj takych ktory to stastie nemaju.
0 0
endrju endrju

endrju je offline (nepripojený) endrju

mirekh Pozri príspevok
Takze na Slovensku sa clovek moze rozhodovat slobodne.ale kedze to zakon neumoznuje,tak vlastne tak troska ani nie.
DAKUJEM VSETKYM ZA PRISPEVKY A ZOSTAVAM S POZDRAVOM.asi treba uvazovat nad slobodnejsou krajinou ako SK.
Počul už niekto o krajine, v ktorej sa môže človek slobodne rozhodovať tak, ako mu to práve vyhovuje aj vtedy, keď mu to zákon príslušnej krajiny neumožňuje?
Ak áno, dajte, prosím, vedieť o tom, ktorá krajina to je. Aj ja sa tam chcem ísť aspoň na pár dní pozrieť.
Autorovi citovaného príspevku už vopred želám šťastnú cestu do takej krajiny
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

endrju Pozri príspevok
Počul už niekto o krajine, v ktorej sa môže človek slobodne rozhodovať tak, ako mu to práve vyhovuje aj vtedy, keď mu to zákon príslušnej krajiny neumožňuje?
Ak áno, dajte, prosím, vedieť o tom, ktorá krajina to je. Aj ja sa tam chcem ísť aspoň na pár dní pozrieť.
Autorovi citovaného príspevku už vopred želám šťastnú cestu do takej krajiny
Tak môžeš ísť napríklad do Kocúrkova
0 0
Načítať ďalšie