Zavrieť

Porady

Dovolenka - §111

Mám 20 dni dovolenky. Z toho je časť celozávodná(napr 10 dní) dovolenka. Može mi zamestnávateľ nariadiť kedy si mám čerpať aj ten zvyšok(10dní) dovolenky?Zamestnávateľ sa odvoláva na §111 zákona, že je povinný mi určiť dovolenku, t.j. presne diktovať kedy budem mať dovolenku a kedy nie! Chcel by som poprosiť o odborný výklad tohto paragrafu relevantnou osobou.
Je možná takáto diktatúra podľa nového zákona?
Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jozgre Pozri príspevok
    Mám 20 dni dovolenky. Z toho je časť celozávodná(napr 10 dní) dovolenka. Može mi zamestnávateľ nariadiť kedy si mám čerpať aj ten zvyšok(10dní) dovolenky?Zamestnávateľ sa odvoláva na §111 zákona, že je povinný mi určiť dovolenku, t.j. presne diktovať kedy budem mať dovolenku a kedy nie! Chcel by som poprosiť o odborný výklad tohto paragrafu relevantnou osobou.
    Je možná takáto diktatúra podľa nového zákona?
    Ďakujem!
    Nie som právnik, takže neviem či som podľa teba relevantná osoba. Tak aspoň zacitujem doplnenie k § 111 odst. 1 z novely Zákonníka práce:
    Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň 4 týždňov dovolenky v kal. roku, ak má na ne nárok a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.

    --------
    Veronika

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jozgre Pozri príspevok
    Mám 20 dni dovolenky. Z toho je časť celozávodná(napr 10 dní) dovolenka. Može mi zamestnávateľ nariadiť kedy si mám čerpať aj ten zvyšok(10dní) dovolenky?Zamestnávateľ sa odvoláva na §111 zákona, že je povinný mi určiť dovolenku, t.j. presne diktovať kedy budem mať dovolenku a kedy nie! Chcel by som poprosiť o odborný výklad tohto paragrafu relevantnou osobou.
    Je možná takáto diktatúra podľa nového zákona?
    Ďakujem!
    To nie je diktatúra ale určenie čerpania dovolenky. Treba sa dohodnúť so zamestnávateľom, aby ste si na začiatku roka urobili plán čerpania dovoleniek. Potom sa toho plánu budete držať a zamestnávateľ vám nebude musieť nariadiť čerpanie dovolenky mimo plánu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.