Zavrieť

Porady

Prenájom bytu zamestnaným občanom

Dobry den, aj napriek precitaniu prispevkov o prenajme bytu tu na porada.sk ..mi nie su celkom jasne urcite veci, a sice:
-chystam sa prenajimat byt v novostavbe od novembra 2007. chcela by som si vypocitat, ci sa mi oplati viac odratat si pausalne vydavky 40% alebo skutocne vydavky.. preto potrebujem vediet, co vsetko si mozem zaratat do skutocne preukazatelnych vydavkov?
-najomca mi bude platit najomne spolu s energiami.. do danoveho priznania teda ako prijmy uvediem sumu najomneho+energie a do vydavkov..?
-kvoli prenajimaniu som komplet nanovo zariadila byt, mozem si do vydavkov za 2008 (kedze tento rok sa to uz asi neoplati) zaratat aj zariadenie kupene v r. 2007? ..

dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    toniaJ Pozri príspevok
    Dobry den, aj napriek precitaniu prispevkov o prenajme bytu tu na porada.sk ..mi nie su celkom jasne urcite veci, a sice:
    -chystam sa prenajimat byt v novostavbe od novembra 2007. chcela by som si vypocitat, ci sa mi oplati viac odratat si pausalne vydavky 40% alebo skutocne vydavky.. preto potrebujem vediet, co vsetko si mozem zaratat do skutocne preukazatelnych vydavkov?

    To je na Vašej optimalizácii. Či sa Vám oplatí zaradiť byt do €videncie, a uplatňovvať si k nemu daňové odpisy a energie, údržbu, opravy.
    Ak budete mať príjem napr. 10 tis. Paušálny výdavok bude 4 OOO, Sk..
    Pri skutočných výdavkoch budú pri novostvavbe vysoké odpisy, údržba....
    Ale....Pozor. Ak sa rozhodnete v budúcnosti byt predať, máte ho zaradený v majetku, potom pre Vás nebude príjem od dane oslobodený, ale budete platiť rozdiel medzi predajnou cenou a kúpnou cenou. Teda daníte......

    -najomca mi bude platit najomne spolu s energiami.. do danoveho priznania teda ako prijmy uvediem sumu najomneho+energie a do vydavkov..? Príjem je to, čo dostanete od nájomcu. Výdavok je buď paušálny výdavok vo výške 40%, kde máte zahrnuté už všetky ostatné výdavky (odpisy, energie.....) alebo skutočné, tie kt. viete preukázať (odpisy, energie...)

    -kvoli prenajimaniu som komplet nanovo zariadila byt, mozem si do vydavkov za 2008 (kedze tento rok sa to uz asi neoplati) zaratat aj zariadenie kupene v r. 2007? .. Ako sa to vezme.
    Ak ste zariadili kuchynskú linku (nová linka + spotrebiče) ide o TZ nehnuteľnosti a budete odpisovať spolu s bytom 20 rokov. Ak ide o obývaciu stenu, gauč ...a výdavok za samostanú hnuteľnú vec nepresiahne 30 tis. Sk budete to môct daď priamo do daňových výdavkov v roku 2007. Nemôžete prenášať výdavky z roku 2007 do 2008. (môžete sa však i rozhodnúť, že tieto veci budete odpisovať, i keď cena bude menej ako 30 tis. Ale rovno šupnúť do výdavkov 2008 celú sumu nemôžete. Iba vo výške odpisu...
    Ak by cena veci bola nad 30 tis. Sk a nebola by súčastou ceny nehnuteľnosti. Tak by ste si uplatnili v roku 2008 odpisy ako v druhom roku odpisovanie. Tu by Vám prvý rok ako keby prepadol....

    dakujem za odpoved
    .........................

    toniaJ je offline (nepripojený) toniaJ

    toniaJ
    dakujem pekne za odpoved,
    -a co ak by som sa po 5rokoch rozhodla v byte byvat a teda ho uz
    neprenajimat.. ak ho dam do majteku a neni este ukoncene odpisovanie?
    -co sa tyka odpisovania veci pod 30 tis., tie sa odpisuju 4 roky, 1/4 z ceny? kedze sa mi zrejmne neoplati dat vsetko tento rok, kedze je pomaly koniec roka a prijmy nebudu vysoke
    -cize o kuchynsku linku by som si navysila cenu nehnutelnosti a odpisovala by som ju 1/20 z ceny kazdy rok?
    dakujem

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Ak to chceš prenajímať od novembra tohoto roku, tak určite 40 % výdavky. Pri prenájme si príjmy znížiš o 5-násobok živ. minima, takže je predpoklad, že za rok 2007 žiadny príjem z prenájmu nebudeš priznávať.

    toniaJ je offline (nepripojený) toniaJ

    toniaJ
    Ak to chceš prenajímať od novembra tohoto roku, tak určite 40 % výdavky. Pri prenájme si príjmy znížiš o 5-násobok živ. minima, takže je predpoklad, že za rok 2007 žiadny príjem z prenájmu nebudeš priznávať.
    takze, zacala som prenajimat uz od vcera (1.10) .. 5-nasobok zivotneho minima sa odratava ako bonus jednorazovo, ked sa prenajima byt?
    danove priznanie vsak musim podat, aj ked vyjde nula, suhlas? :-) vobec nemam v tychto veciach prehlad, takze kazda rada je pre mna velkym prinosom .. vdaka

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Daňové priznanie budeš podávať v roku 2008 za rok 2007, Zamestnávateľ ti dá ročné zúčtovanie potvrdenie o zdaniteľnej mzde(uvádzam na správnu mieru) občas si mýlim pojmy , a potom vypĺňaš príslušné tlačivo. Ten 5 násobok si uplatníš až pri podaní DP. a taktiež paušálne výdavky
    Naposledy upravil willma : 03.10.07 at 06:04

    Aljok je offline (nepripojený) Aljok

    Aljok
    toniaJ Pozri príspevok
    takze, zacala som prenajimat uz od vcera (1.10) .. 5-nasobok zivotneho minima sa odratava ako bonus jednorazovo, ked sa prenajima byt?
    danove priznanie vsak musim podat, aj ked vyjde nula, suhlas? :-) vobec nemam v tychto veciach prehlad, takze kazda rada je pre mna velkym prinosom .. vdaka
    Ak dosiahneš zdaniteľné príjmy nižšie ako 47 808Sk DP nemusíš podať.

    Pozri ZoDP
    § 32
    Daňové priznanie


    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

    a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
    b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    V prvom rade sa musíš ísť najneskôr do 30. 10. 2007 zaregistrovať na DÚ - § 31 ods. 2 písm. a Zákona o správe daní, z dôvodu, že prenajímaš nehnuteľnosť. Ak si zamestnaná, zamestnávateľ ti vystaví potvrdenie o zdaniteľnej mzde ( wilma, nie ročné zúčtovanie) a podáš si daňové priznanie. Odporúčam typ B, kde uvedieš aj príjem zo zamestnania a v prípade, že ten príjem z prenájmu bude nižší ako 24.900.- Sk, uvedieš do § 6 sumu 0.- Sk a do poznámok napíšeš, že príjem z prenájmu neprekročil 5-násobok ŽM. Nie je to povinnosť, ale vyhneš sa prípadnému neskoršiemu vysvetľovaniu.

    toniaJ je offline (nepripojený) toniaJ

    toniaJ
    dakujem vsetkym za odpovede

    aljok pise, ze ak zdanitelne prijmy nepresiahnu 47 808.- nemusim podat danove priznanie a abel pise, ze ak ten prijem z prenajmu (t.j. - prijem cisty alebo aky???) nepresiahne 24.900.- (5 x 4980.-) mam sice podat, avsak uviest nulu + do poznamky napisat, ze nepresiahli prijmy 5-nasobok ziv. minima.. tak teraz som z toho uz uplne dopletena..

    (pre info pisem, za byt dostanem 20.000 + 1.500 energie za oktober, november a december = 21.500 x 3 = 64.500,-) - 40% paus. vydavky = 38.700.- a co dalej ..??

    btw. moze mi niekto prosim napisat nieco aj k mojmu skorsiemu dotazu:
    -a co ak by som sa po 2, 3 al. 5 rokoch rozhodla v byte byvat a teda ho uz neprenajimat.. ak ho dam do inv. majteku a neni este ukoncene odpisovanie? - mozem odpisovat aj ked som neni zivnostnik?

    -co sa tyka odpisovania veci pod 30 tis., tie sa odpisuju 4 roky, 1/4 z ceny? kedze sa mi zrejmne neoplati dat vsetko tento rok, kedze je pomaly koniec roka a prijmy nebudu vysoke

    -cize o kuchynsku linku by som si navysila cenu nehnutelnosti a odpisovala by som ju 1/20 z ceny kazdy rok?

    velmi pekne dakujem vsetkym zucastnenym

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Podľa názvu témy myslím, že si zamestnaná, takže tvoj celoročný príjem bude vyšší ako 47.808.- Sk a daňové priznanie musíš podať ( berie sa do úvahy aj príjem zo zamestnania, príjem z prenájmu a pod.)
    Ak príjem z prenájmu bude 64.500.- Sk, najprv si uplatníš 5-násobok ŽM, takže do príjmu v § 6 uvedieš sumu 39600.- Sk a do kolónky výdavky 15840.- Sk, takže tvoj základ dane z prenájmu bude 23760.- ( pri výdavkoch 40 %). Pri takej výške prenájmu by sa ale už možno oplatilo uvažovať o skutočných výdavkoch, pozri si stránku http://www.reality.sk/Poradna.aspx?IDPoradna=2 možno tam nájdeš optimálnu odpoveď.

    abel je offline (nepripojený) abel

    abel
    Na stránke Daňového riaditeľstva je tiež strana najčastejších otázok a odpovedí, kde ma napr. prekvapilo predkladanie nájomnej zmluvy pri registrácii - odpoveď pri otázke 15 a 16

    toniaJ je offline (nepripojený) toniaJ

    toniaJ
    takze 5-nasobok zivotneho minima si odratavam vzdy, ci uz uplatnim skutocne alebo pausalne vydavky?

    -ak by som si teda dala skutocne preukazatelne vydavky namiesto pausalnych zaratam do nich: najomne cca 3800/mes. + el. energia 700/mes. + sedacka 14.000 + jedalensky stol + stolicky 13.000 atd.. az mi vyjde nula?? alebo sedacku a ostatny majetok si mozem odratat v pripade, ze vlozim byt do inv. majetku? ..mozem si uplatit odpisy aj ked nie som zivnostnik?

    -a este jedna vec, viest evidenciu o prijmoch a vydavkoch znamena, ze staci si odkladat vypisy z uctu kam mi chodi prijem z prenajmu + odkladat faktury za el. energiu a seky za najomne..alebo tam spada aj nieco dalsie (pokial si chcem uplatit skutocne vydavky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.