Zavrieť

Porady

Rocne zuctovanie, 2 doch. pilier a 3. doch. pilier

Ahojte mam par otazok, tak dufam ze sa najde niekto taky dobry a odpovie mi.

Zamestnanec si sporil v roku 2004 do tretieho dochodkoveho piliera od febr. do dec. Spolu 3300,-Sk. je mozne odpocitat mu tuto ciastku v rocnom zuctovani od dane?Ak hej, akym sposobom sa to robi, co mi z toho ako zamestnavatelovi vyplyva?

A este by ma zaujimalo ako postupovat ked mi zamestnanci nahlasia spolocnosti pre 2. doch. pilier?Je to treba oznamit SP a kde este?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    V ročnom zúčtovaní za rok 2004 môžeš zamestnancovi uznať ročný odpočet až do výšky 24 000 (max. 10% HM). Ak mu DDP nerobíš Ty na základe zamestnávateľskej a zamestnaneckej zmluvy, ale zamestnanec si sám platí DDP, musí Ti doniesť potvrdenie, že bolo DDP z jeho strany zaplatené.
    Postup: úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti - povinné poistné - zaplatené príspevky na DDP = základ dane - odpočet na daňovníka = zdaniteľná mzda, z ktorej vypočítaš daň.

    Čo sa týka 2. piliera, ak mi zamestnanec prinesie zmluvu, tak ju len založím, nakoľko o prerozdelenie starobného poistenia sa stará Sociálna poisťovňa.
    Naposledy upravil Ingrid G. : 23.02.05 at 07:56

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    III.pilier
    Jasné keď si mu to neodvádzal do DDP Ty priamo z výplaty a ak Ti softwer pri vyplate neurobil z jeho príspevku odpočítateľnú položku tak pri ročnom zúčtovaní
    je možné si to uplatniť - nesmie jeho príspevok presiahnuť 24-tis. Sk čo splňa.

    II. pilier
    neviem asi netreba nič

    Jano1961 je offline (nepripojený) Jano1961

    Jano1961
    Rege 1 nezabudni,že max.24 000.-Sk na III.pilier odpočítavaš iba pre rok 2004,
    na budúci rok za rok 2005 to bude max. 12 000.-Sk

    jana87 je offline (nepripojený) jana87

    jana87
    Niektorí naši zamestnanci si platili DDP-3. pilier sami, čiže som im to nezrážala zo mzdy. Vy tu píšete, že mi stačí potvrdenie, len neviem, či je na to nejaké tlačivo alebo mi oni dajú potvrdenie o zaplatení, čo sami napíšu?

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    keď chcú mať odpočet z DDP - nech sa starajú !!! myslím, že potvrdenie by im dala aj DDP predsa majú s ňou zmluvu.

    jana87 je offline (nepripojený) jana87

    jana87
    A nemáte niekto skúsenosť s tým, či by mi stačilo potvrdenie od zamestnanca, že si odvádzal DDP sám, alebo to budem potrebovať od poisťovne?

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    Janka to potvrdenie nebudeš potrebovať Ty, ale zamestnanec ho bude potrebovať ak chce si uplatniť úlavu na dani tak nech sa stará ! Ak Ti ho nezoženie tak má smolu. Ty
    zodpovedáš len za výpočet na základe relevantných dokladov.

    Ingrid G. je offline (nepripojený) Ingrid G.

    Ingrid G.
    Čo sa týka dokladu o zaplatení DDP, ktoré si zamestnanec platí individuálne, tak mám také informácie, že stačí ak predloží buď poštové poukážky alebo výpisy z účtu o zaplatení DDP.

    SOJA je offline (nepripojený) SOJA

    SOJA
    Potvrdenie donesie z poistovne zamestnanec, mal by mat výpis / Ja mám taku skusenost z minuleho roka.
    Naposledy upravil SOJA : 24.02.05 at 19:59

    Jano1961 je offline (nepripojený) Jano1961

    Jano1961
    alexxandra
    uz neplati, ze stat akceptuje iba DDP od poistovni TATRY, POKOJ a STABILITA?
    Nie neplatí.Rozšíril sa okruh aj trebars na podielové fondy,ale sú to
    fondy presne určené na III.pilier. Napr. Slovenská sporiteľňa má
    Sporo fondy. Živnostník si môže odvádzať každý mesiac 1000.-Sk,
    max .12000.-Sk je uznaných do daňových nákladov. Ale pozor,na
    vstupné poplatky pri podielovych fondoch, ak si budete vyberať
    konkrétny podielový fond.Peniaze musíte posielať minimálne 10 rokov
    a vybrať ich najskôr ak sa dožijete 55 rokov. Je to predmetom dedenia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.