Zavrieť

Porady

nápoje do nákladov?

Dobrý deň všetkým.
Prosím Vás o radu, účtujem v PÚ, sme platcami DPH.
Zamesnávateľ poskytuje zamestnancom podľa zákona okrem stravného aj nápoje. Ako ich mám účtovať? Do nákladov? Moja predchodkyňa to všetko účtovala na repre /513/. Môže byť medzi nápojmi aj káva alebo čaj?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    rozeta Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým.
    Prosím Vás o radu, účtujem v PÚ, sme platcami DPH.
    Zamesnávateľ poskytuje zamestnancom podľa zákona okrem stravného aj nápoje. Ako ich mám účtovať? Do nákladov? Moja predchodkyňa to všetko účtovala na repre /513/. Môže byť medzi nápojmi aj káva alebo čaj?
    Ďakujem.
    Tvoja predchodkyňa nápoje účtovala správne, pokiaľ Ti ich zabezpečovanie neurčuje nejaký predpis. Káva a čaj na pracovisko samozrejme patria, alebo kúpené z vlastného vrecka, alebo taktiež 513.

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Súhlasim s Danilou. Je však ešte jedna možnosť, ak by hodnota poskytovanej stravy účtovaná do nákladov bola nižšia ako 48,95 Sk, je možné do tejto sumy účtovať aj nápoje do nákladov, rozhodne však nie kávu!
    Ak máš na mysli nápoje ako pitný režim a mate to ošetrené smernicou tak to môžeš účtovať do nákladov a aj uplatníť DPH (extremné teploty a pod.)

    Jara je offline (nepripojený) Jara

    Jara
    Podľa § 6 ods. 3 pís. b) zákona 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pitný režim, t.j. dostatok nápojov vrátane pitnej vody, ak to vyžaduje ochrana zdravia zamestnancov.
    Takže nemusí ísť myslím len o vodu, veď v letných mesiacoch lekári odporúčajú ovocné čaje nesladené a myslím, že v tomto období by sa dala aj nejaká ta káva obhájiť na zvýšenie krvného tlaku, nie?
    Alena Šimová
    Pod pitným režimom sa však rozumie zabezpečenie pitnej vody vo vodovode. Do nákladov okrem niektorých pracovísk, môže dať podnikateľ nakúpené nealkoholické nápoje v prípade, že má potvrdenie o tom, že voda vo vodovode nie je pitná.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    rozeta Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým.
    Prosím Vás o radu, účtujem v PÚ, sme platcami DPH.
    Zamesnávateľ poskytuje zamestnancom podľa zákona okrem stravného aj nápoje. Ako ich mám účtovať? Do nákladov? Moja predchodkyňa to všetko účtovala na repre /513/. Môže byť medzi nápojmi aj káva alebo čaj?
    Ďakujem.
    Danila Pozri príspevok
    Tvoja predchodkyňa nápoje účtovala správne, pokiaľ Ti ich zabezpečovanie neurčuje nejaký predpis. Káva a čaj na pracovisko samozrejme patria, alebo kúpené z vlastného vrecka, alebo taktiež 513.
    Pokiaľ nápoj je poskytnutý ZAMESTNANCOM, nejedná sa o repre.

    rommy je offline (nepripojený) rommy

    rommy
    Ahoj aj ja by som mala otázočku k nápojom ale v rámci stravovania. V zákoníku práce je že zamestnávateľ má povinnosť poskytnúť teplé jedlo vrátane vhodného nápoja. Môže zamestnávateľ tento nápoj hradiť zo sociálneho fondu? Cenu jedla má rozrátanú na príspevok zamestnávateľa, doplatok zamestnanca + dph a celý nápoj zo soc. fondu, môže to takto byť?

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    emgeton Pozri príspevok
    Pokiaľ nápoj je poskytnutý ZAMESTNANCOM, nejedná sa o repre.
    A pokiaľ spoločník z nákladov kupuje kávu a čaj pre zamestnancov, úradníkov v kancelárii, čo je často bežné, tak repre. A toto som mala na zreteli.

    DMK je offline (nepripojený) DMK

    DMK
    Danila, ale súhlasíš, že nákup minerálok a podobných nápojov pre zamestnancov sa účtuje do daňovo uznaných nákladov.

    emgeton je offline (nepripojený) emgeton

    emgeton
    Danila Pozri príspevok
    A pokiaľ spoločník z nákladov kupuje kávu a čaj pre zamestnancov, úradníkov v kancelárii, čo je často bežné, tak repre. A toto som mala na zreteli.
    Áno, je to bežné ale účtovať to ako repre podľa mňa nie je v poriadku.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    DMK Pozri príspevok
    Danila, ale súhlasíš, že nákup minerálok a podobných nápojov pre zamestnancov sa účtuje do daňovo uznaných nákladov.
    Samozrejme, že súhlasím. Ale ak tvrdím o káve a čaji, nakupujú sa celé balenia. A vo veľkom. Preto argumentujume účtom 513. A súhlasím aj so stanoviskom, ktoré Ti pridám v linku:

    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-4223.html

    Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

    Maxinka
    Danila Pozri príspevok
    A pokiaľ spoločník z nákladov kupuje kávu a čaj pre zamestnancov, úradníkov v kancelárii, čo je často bežné, tak repre. A toto som mala na zreteli.
    Týka sa to napr. aj cukru do tej kávy?
    Môžem si z týchto nákupov uplatniť DPH alebo nie, - celú sumu aj s DPH dám na 513?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Maxinka Pozri príspevok
    Týka sa to napr. aj cukru do tej kávy?
    Môžem si z týchto nákupov uplatniť DPH alebo nie, - celú sumu aj s DPH dám na 513?
    Dph si z repre nie je možné uplatniť. Takže celá suma bude účtovaná na 513.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.