Zavrieť

Porady

návšteva lekára s 15-ročným dieťaťom

Chcela by som poradiť. Naša pracovníčka chodí s 15 ročnou dcérou pravidelne ako sprievod k detskému a aj odborným lekárom pravidelne. Píše si aj 8 hodinovú návštevu u lekára s dieťaťom. Má na to nárok?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Má nárok, je to prekážka v práci podľa §141 ZP odst.2, písm.c.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Tweety Pozri príspevok
Má nárok, je to prekážka v práci podľa §141 ZP odst.2, písm.c.
Áno, súhlasím a doplním, že najviac 7 dní do roka je to platené (ak potrebuje viac, tak jedine neplatené).
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

A dokedy do akého veku dieťaťa môže matka čerpať OČR. Je veková hranica dieťaťa niekde stanovená ?
Ďakujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

d0d0 Pozri príspevok
A dokedy do akého veku dieťaťa môže matka čerpať OČR. Je veková hranica dieťaťa niekde stanovená ?
Ďakujem
Nie, nie je. Ide o ošetrovanie člena rodiny, teda nemusí to byť len dieťa. Môže to byť kľudne aj ošetrovanie manželky, rodiča .... toho, kto do rodiny podľa ZP patrí.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

OČR je podľa môjho názoru do 10 rokov veku dieťaťa (ZP § 141 ods. 1). Alebo je to inak?
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ja som v Drakovi zadávala skoro súčasne so zakladateľkou témy túto otázku:
Mám otázku k sprevádzaniu dieťaťa na ošetrenie.
Konkrétne ide o to, že zamestnankyňa sprevádzala k zubárovi dcéru, ktorá už dovŕšila 15 rokov. A v tomto prípade mi ide o to, čím sa dokazuje, že bolo sprevádzanie nevyhnutné. Podobný prípad sa môže stať aj pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka, ktorý je už dospelý.
Takže by som potrebovala radu, na čo sa odvolať, keby došlo k rozdielnemu názoru na nevyhnutnosť sprevádzania. Čo si o tom poradcovia myslíte? Lebo ja si myslím, že ani k iným lekárom nie je vždy nevyhnutné, aby bolo sprevádzanie rodičom.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

bea Pozri príspevok
OČR je podľa môjho názoru do 10 rokov veku dieťaťa (ZP § 141 ods. 1). Alebo je to inak?
Tento paragraf hovorí len o ošetrovaní člena rodiny, obmedzenie tam nie je a preto je na lekárovi, aby zvážil stav chorého a vystavil OČR aj pre staršie dieťa, prípadne člena rodiny. Myslím, že v dnešnej dobe už neostávajú ľudia dobrovoľne doma, ak niekto ostáva, tak len preto, že to chorý potrebuje. Už to nie je výhodné ako kedysi.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

bea Pozri príspevok
Ja som v Drakovi zadávala skoro súčasne so zakladateľkou témy túto otázku:
Mám otázku k sprevádzaniu dieťaťa na ošetrenie.
Konkrétne ide o to, že zamestnankyňa sprevádzala k zubárovi dcéru, ktorá už dovŕšila 15 rokov. A v tomto prípade mi ide o to, čím sa dokazuje, že bolo sprevádzanie nevyhnutné. Podobný prípad sa môže stať aj pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka, ktorý je už dospelý.
Takže by som potrebovala radu, na čo sa odvolať, keby došlo k rozdielnemu názoru na nevyhnutnosť sprevádzania. Čo si o tom poradcovia myslíte? Lebo ja si myslím, že ani k iným lekárom nie je vždy nevyhnutné, aby bolo sprevádzanie rodičom.
Ono je neobvyklé, že 15-ročné dieťa je sprevádzané k zubárovi. Ale sú situácie, keď je to potrebné sprevádzať aj staršieho (zle znáša ošetrenie, môže odpadnúť). Preto by bolo možno dobré sa baviť s tou zamestnankyňou a požiadať ju, aby si v takomto prípade dala od lekára potvrdiť, že doprovod bol nutný.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

JAJA11 Pozri príspevok
Ono je neobvyklé, že 15-ročné dieťa je sprevádzané k zubárovi. Ale sú situácie, keď je to potrebné sprevádzať aj staršieho (zle znáša ošetrenie, môže odpadnúť). Preto by bolo možno dobré sa baviť s tou zamestnankyňou a požiadať ju, aby si v takomto prípade dala od lekára potvrdiť, že doprovod bol nutný.
Ja by som to nevidel ako neobvyklé sprevádzať 15 ročné dieťa k zubárovi, ale to je vec názoru. Jedno je isté, že nevyhnutnosť potvrdí lekár na priepustke. A ak raz potvrdí aj sperevádzanie staršej osoby, zamestnávateľ to musí akceptovať.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bea Pozri príspevok
OČR je podľa môjho názoru do 10 rokov veku dieťaťa (ZP § 141 ods. 1). Alebo je to inak?
OČR a sprevádzanie k lekárovi sú dve osobitné veci. V každom prípade však to nie je obmedzené len vekom 10 rokov. Tých 10 rokov je pre niečo iné - treba si pozorne prečítať znenie paragrafov.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Áno OČR nie je obmedzená vekom, už som na to prišla :-) Ale o čom je v § 141 ods. 1 táto veta? "Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy ..." To ide asi o to, že je zavreté zariadenie a pod.?
Naposledy upravil bea : 02.10.07 at 10:39
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy ..."[/quote]

Ak majú napríklad v škole karanténu a deti majú menej ako desať, má právo rodič byť s ním doma, pritom ono nemusí byť choré.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

Ďakujem za odpovede. Tak to záleží na lekárovi, či napr. 13 ročný chlapec má tak závažné ochorenie, že musí byť doma niekto pri ňom a ošetrovať ho. Napr. či je imobilný a podobne. Pravdepodobne s diagnozou angíny pectoris by rodič s 13 ročným synom doma byť nemusel Nahlas uvažujem
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

bea Pozri príspevok
Áno OČR nie je obmedzená vekom, už som na to prišla :-) Ale o čom je v § 141 ods. 1 táto veta? "Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy ..." To ide asi o to, že je zavreté zariadenie a pod.?
Asi to bude zjavnejšie, ak sa to rozpíše pod seba:

Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za:
- čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz,
- počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166),
- karantény,
- ošetrovania chorého člena rodiny a
- počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.

Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Takto to už je zorzumiteľné, nie?
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

JAJA11 Pozri príspevok
Ono je neobvyklé, že 15-ročné dieťa je sprevádzané k zubárovi. Ale sú situácie, keď je to potrebné sprevádzať aj staršieho (zle znáša ošetrenie, môže odpadnúť). Preto by bolo možno dobré sa baviť s tou zamestnankyňou a požiadať ju, aby si v takomto prípade dala od lekára potvrdiť, že doprovod bol nutný.
Zdá sa to byť neobvyklé, ale je to nevyhnutné. Lekár Ti dieťa mladšie ako 18 rokov vôbec nemusí ošetriť, ak je samé. Teraz musíš na začiatku ošetrenia podpísať tzv. informovaný súhlas s liečbou. Na to aby bol platný, ho musí podpísať plnoletá osoba.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Chobot Pozri príspevok
Ja by som to nevidel ako neobvyklé sprevádzať 15 ročné dieťa k zubárovi, ale to je vec názoru. Jedno je isté, že nevyhnutnosť potvrdí lekár na priepustke. A ak raz potvrdí aj sperevádzanie staršej osoby, zamestnávateľ to musí akceptovať.
Myslím, že už máloktoré dieťa má záujem, aby ho rodič sprevádzal v takom veku k lekárovi (Ale hovorím, že niekedy sú situácie, keď to treba. Pamätám sa na mamičku, ktorá svojho syna sprevádzala aj v 17 na vyšetrenia, lebo sa o neho bála )
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

irma1 Pozri príspevok
Zdá sa to byť neobvyklé, ale je to nevyhnutné. Lekár Ti dieťa mladšie ako 18 rokov vôbec nemusí ošetriť, ak je samé. Teraz musíš na začiatku ošetrenia podpísať tzv. informovaný súhlas s liečbou. Na to aby bol platný, ho musí podpísať plnoletá osoba.
Veď v závažných prípadoch je to jasné, ale ja nepoznám až tak veľa ľudí, ktorí chodia so svojimi staršími deťmi k lekárovi, ak idú, je to ten závažný prípad. Mali ste počuť tú vzburu rodičov, keď nám na strednej škole povedali, že dieťa smie ísť k lekárovi zo školy, len ak ho vyzdvihne dospelá osoba. Rodičia sa radšej rozhodli dieťa neposlať do školy, aby ho potom nemuseli pýtať a tak často vymeškali namiesto 1 hodiny 5.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

JAJA11 Pozri príspevok
Myslím, že už máloktoré dieťa má záujem, aby ho rodič sprevádzal v takom veku k lekárovi (Ale hovorím, že niekedy sú situácie, keď to treba. Pamätám sa na mamičku, ktorá svojho syna sprevádzala aj v 17 na vyšetrenia, lebo sa o neho bála )
Tiež ale úprimne povedané, dieťa ani nemá šancu rozhodovať či ho bude rodič doprevádzať alebo nie, až ten rodič nemá v práci čo na prácu a má deň zaplatený a chce z toho časovo niečo vyťažiť. Myslím, že každý zo svojho okolia také niečo pozná.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

bea Pozri príspevok
Ja som v Drakovi zadávala skoro súčasne so zakladateľkou témy túto otázku:
Mám otázku k sprevádzaniu dieťaťa na ošetrenie.
Konkrétne ide o to, že zamestnankyňa sprevádzala k zubárovi dcéru, ktorá už dovŕšila 15 rokov. A v tomto prípade mi ide o to, čím sa dokazuje, že bolo sprevádzanie nevyhnutné. Podobný prípad sa môže stať aj pri sprevádzaní iného rodinného príslušníka, ktorý je už dospelý.
Takže by som potrebovala radu, na čo sa odvolať, keby došlo k rozdielnemu názoru na nevyhnutnosť sprevádzania. Čo si o tom poradcovia myslíte? Lebo ja si myslím, že ani k iným lekárom nie je vždy nevyhnutné, aby bolo sprevádzanie rodičom.
Len by som chcela upozorniť – môže sa stať (aj sa stáva), že lekár takéto 15 ročné dieťa bez sprievodu rodiča neošetrí - väčšina detských lekárov (aj zubárov) to má na dverách vycapené.

O P-čku aj OČR-ke rozhoduje lekár, on predsa dáva potvrdenie! On si to aj musí obhájiť pri prípadnej kontrole.

A k zubárovi potrebujú niekedy sprievod aj veľkí oteckovia!
Naposledy upravil Katy a R : 03.10.07 at 18:54
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

d0d0 Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede. Tak to záleží na lekárovi, či napr. 13 ročný chlapec má tak závažné ochorenie, že musí byť doma niekto pri ňom a ošetrovať ho. Napr. či je imobilný a podobne. Pravdepodobne s diagnozou angíny pectoris by rodič s 13 ročným synom doma byť nemusel Nahlas uvažujem
Ak má vysokú teplotu, tak mu lekár OČR určite vystaví
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať