Zavrieť

Porady

Návšteva lekára - doklad

Ahojte poraďáci,

prosím viete mi poradiť, či zamestnanec je povinný pri návšteve lekára v zmysle § 141 ZP dať zamestnávateľovi doklad o návšteve alebo stačí ak sa zamestnanec zapíše do knihz príchodov a odchodov.
vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lkk9769
    Ahojte poraďáci,

    prosím viete mi poradiť, či zamestnanec je povinný pri návšteve lekára v zmysle § 141 ZP dať zamestnávateľovi doklad o návšteve alebo stačí ak sa zamestnanec zapíše do knihz príchodov a odchodov.
    vopred ďakujem
    Ak ten zametnanec chce mať preplatenú návštevu lekára priemerkou, tak doklad je potrebný.

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Keď zamestnanec nepredloží doklad od lekára, zamestnávateľ nemôže vedieť, či si zamestnanec doma iba pospal (a teda má neospravedlnenú absenciu) alebo bol skutočne u lekára. Navyše lekár by mal na doklade vyzančiť príchod a odchod od lekára aby zamestnávateľ mohol zistiť "nevyhnutne potrebný čas" na vyšetrenie alebo ošetrenie a dopravu k lekárovi a späť a teda zaplatiť správny počet hodín.
    Výhodnejšie pokyny môžu byť dohodnuté v kolektívnej zmluve.

    jež je offline (nepripojený) jež

    jež
    Rieší ZP návštevu u lekára v mieste bydliska a mimo bydliska ? Je to časovo rozlíšené ? Pracovník ide na ošetrenie mimo bydliska - doma je už o 11,30 hod.
    Ale nakoľko na doklade nemá vyznačený čas odchodu zostáva doma. Doklad mu platí na celý deň. Akým spôsobom potom viem či to nezneužíva ?
    Alebo našla by som niekde, že lekár je povinný na doklade vyznačiť čas odchodu ?
    kolektívnu zmluvu vo firme nemáme .
    Ďakujem

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    jež Pozri príspevok
    Rieší ZP návštevu u lekára v mieste bydliska a mimo bydliska ? Je to časovo rozlíšené ? Pracovník ide na ošetrenie mimo bydliska - doma je už o 11,30 hod.
    Ale nakoľko na doklade nemá vyznačený čas odchodu zostáva doma. Doklad mu platí na celý deň. Akým spôsobom potom viem či to nezneužíva ?
    Alebo našla by som niekde, že lekár je povinný na doklade vyznačiť čas odchodu ?
    kolektívnu zmluvu vo firme nemáme .
    Ďakujem
    ZP len hovorí, že prac. voľno sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas.
    Ako si to zamestnávateľ skontroluje, to je na ňom. Najlepšie je uviesť podmienky v internom predpise alebo v kolektívnej zmluve. Ak je uvedené v internom predpise, že čas návštevy u lekára má byť uvedený na priepustke, je na zamestnancovi aby si to zabezpečil. To čo sa stane, ak si to nezabezpečí treba riešiť v internom predpise alebo kolektívnej zmluve.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    V §-141 odst. 2 sa pojednáva aj o tom, kedy mám zamestnanec počas vyšetrenia alebo ošetrenia v zdravotníckom zariadení nárok na náhradu mzdy. Je to najviac sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie nebolo možné absolvovať mimo pracovného času. Ďalšie pracovné voľno sa síce na nevyhnutný čas poskytne, avšak bez náhrady mzdy. Je preto povinnosťou zamestnávateľa tieto dôležité osobné prekážky v práci evidovať. A zamestnanec si rozmyslí, ako s touto záležitosťou v budúcnosti naloží.

    Hansa je offline (nepripojený) Hansa

    Hansa
    Malá otázočka:
    zamestnankyňa čerpala dovolenku od 25.06.07 do 29.06.2007. Dovolenkový lístok odovzdala, bol podpísaný priamym nadriadeným.
    Teraz priniesla na deň 26.06.07 potvrdenie od lekára /paragraf - doprovod rodinného príslušníka/.
    Čo uznať? Čerpanie dovolenky v celku celých 5 dní, alebo prerušiť dovolenku a na deň 26.06.07 zaplatiť paragraf?
    Ďakujem!

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Podľa §112 ak zamestnanec nesúhlasí s čerpaním D počas prekážky v práci, ten jedeň deň mu zamestn. preruší D a bude mať preplatený § ako prekážku v práci.

    Hansa je offline (nepripojený) Hansa

    Hansa
    Ďakujem dievčence, zase som o niečo múdrejšia!

    Zamestnanci ma budú na rukách nosiť?!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.