Zavrieť

Porady

Danový odpis

Rozdiel medzi účtovným a daňovým odpisom úplne chápem, ale nikde sa neviem dočítať, že či v PÚ musím robiť rozdiel medzi nimi. napr. Z auta kúpeného v máji roku 2004 som odpísala 25 %. Musím si evidovať aj učtovné odpisy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Nie je uvedené, že MUSÍ byť rozdiel medzi daňovým a účtovnými, účtuješ iba o účtovných odpisoch, daňové sa vykazujú až v daňovom priznaní. Veľa firiem má DO = UO, je to na vlastnom uvážení.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Evidovat UO aj DO by si mala na karte HM. Rozdiel medzi nimi vykazujes v PD. Vyhlasenie DO=UO uz nieje priechodne u vsetkych kontrolorov, lebo je to metodicky nespravne. Ako pise ZuzanaA, je to na na kazdeho vlastnom uvazeni, ako to bude obhajovat.
    Priklad: nakup HM zaciatkom decembra. Uctovne jeden mesiac, danovo cely rok. Uz neexistuje nizsia sadzba v l. roku odpisovania, kde boli takeho rozdiely zohladnene v percente odpisu.
    Ja som mala v minulosti tiez toto vyhlasenie, ale od predminuleho roka vsetok stary majetok som doodpisovala po starom a novy s rozdielnymi odpismi.

    Luna je offline (nepripojený) Luna

    Luna
    O odpisoch je tu na porade popísané viac ako dosť.Môj názor je,že každá učtovná jednotka by mala účtovné odpisy robiť podľa opotrebenia majetku,riadiť sa zákonom o účtovníctve.Daňové odpisy rieši zákon o dani z príjmu.Účtovné odpisy pri autách robím podľa najazdených kilometrov.Trochu mi robí problém ako stanoviť účtovné odpisy pri PC.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Snad len podla toho na ktorom co robis. Napr. pre nasich programatorov je PC zastaraly po roku, hoci mne na ucto postacuje na 4-5 rokov. Takze kazdy asi indivindualne.

    adamt je offline (nepripojený) adamt

    adamt
    Čudoval by som sa firme ktorá funguje 3-4 roky a má rovnajú sa jej daňové a účtovné odpisy veď zákon o dani z príjmu za posledné roky niekoľko krát už zmenil sadzby pre daňové odpisy (napríklad u budov a stavieb). Účtovné odpisy si stanov ako chceš je na organizácii - a o nich účtuj. Dokonca ich môžeš časom aj prehodnotiť a zmeniť !!!
    Ale pozor meniť môžeš len účtovné odpisy.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.