Zavrieť

Porady

účtovanie v -Zmenárni

Prosím, účtuje niekto zmenárne???
Rada by som si čosi odkonzultovala.
Ď.
Naposledy upravil Lila : 24.02.05 at 07:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Lili, my máme zmenáreň od 9/2004, spravila som si také logické účtovanie, ale tiež by som rada s niekým odkonzultovala, či dobre.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Mne ide o koniec r.2004 . Zostatky v CM som si prepočítala podľa kurzu NBS a

    zároveň spravila porovnanie so skutočným skladom. A tento kurzový rozdiel som

    zaúčtovala ako 563/221 alebo 221/663 .

    T.z. Konečný zostatok EUR k 31.12.2004 mám vlastne prepočítaný na SKK podľa mojej skutočnej skladovej ceny. Čiže ak mám k 31.12.04 sklad. cenu na EURá 40 SK , tak zostatok napr. 10.000 EUR x 40 Sk je 400.000 Sk je môj koncoročný zostatok 221 . Tento zostatok presuniem do r. 2005 . Čiže nebude to prepočet podľa NBS ako to robia všetci.

    Ale pýtam sa, je to tak fakt správne??? Ako to robíš Ty???

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Ja som prepočítavala kurzom NBS, tak ako je to podľa zákona, sú to peniaze v hotovosti.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    My využívame len dev. účty./máme na to licenciu/. Ale to je vedľajšie.

    Podľa mňa aj Vy musíte každý nákup či predaj zaúčtovať kurzom NBS k dátumu, kedy došlo k transakcii a zároveň prepočítať podľa skut. nákupu či predaju CM, tak Vám vznikne KR, ktorý zaúčtujete ako 211/663 alebo 563/211 . Na konci roka zostatok vo val. pokladni prepočítať kurzom NBS a oceniť podľa skladovej ceny.

    Ako to robíte konkrétne Vy???

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Takto to nerobím, mame na zmenáreň sv, nakrmíme ho každý deň kurzami za aké nakupujeme alebo predávame. V účte ich mám počas roka na 211 v cene, ako ty píšeš skladovej, a na podsúvahovom účte každú menu zvlášť, na konci roka prepočítam kurzom NBS, takže k 31. 12. mám na účte 211 už EURA prepočítané kurzom NBS

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Nejako mi to nemyslí. T.z., že nákup valút v deň ich obstrania a predaj valút v deň ich predaja neprepočítavate kurzom NBS??? Čiže ich máte počas roka v tzv. skladových cenách na an. účtoch 211 ? A na konci roka Vám vyjde napr. zostatok EUR v určitej sklad. cene. Potom účet 211 prepočítate NBS ?

    A na akých podsúvahových účtoch to účtujete? A ako?

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Podľa § 4 ods.7 Zákona o účtovníctve účtujem peňažné prostriedky v cudzej mene na podsúvahových účtoch. Ale podľa tvojho príspevky asi zrejme robíme každá inak. My v zmenárni predáme iba to čo nakúpime, z banky do zmenárne valuty nenakupujeme, preto nevieme nájsť spoločnú reč.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Ahojte, troška oprášim túto tému. Chcem sa spýtať, len by som v účtovaní zmenárne začínala....neviem či mám také účtovníctvo zobrať.... prosím vás o nakúpených a predaných valutách budem účtovať ako o tovare? Myslím že áno, len si to potrebujem odkonzultovať. Účtovanie je asi dosť zložité, ale hádam nie tak ako čerpacia stanica. Ďakujem a prajem krásny deň...

    účtovanie v -Zmenárni

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.