Zavrieť

Porady

PN - starobný dôchodca?

Dobrý deň prajem! Chcela by som vás múdrejších a skúsenejších poprosiť o radu. Máme zamestnankyňu, ktorá u nás pracuje už dlho, ale každý rok sa jej obnovuje zmluva- má teda najnovšiu od 08.01.2007 - je to starobná dôchodkyňa ale bola na PN - ke od 21.09.2007 až do 30.09.2007
Chcela by som Vás poprosiť o radu - ona ako dôchodca nemá nárok na nemocenské, ale asi na na náhradu príjmu áno! Mala by som jej teda určiť sumu vymeriavacích základov a denný vymeriavací základ....kedže som len začiatočník chcela by som vás poprosiť o radu - ako to všetko vypočítam - ďakujem pekne !Veľmi mi pomôžete!

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    jamis Pozri príspevok
    Ak bola PN tak nemá nárok na náhradu príjmu.
    Prečo nie? Nárok na náhradu príjmu má, nemá nárok na nemocenské./iba v prípade, ak by si dobrovoľne platil./

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    drobeceva Pozri príspevok
    Prečo nie? Nárok na náhradu príjmu má, nemá nárok na nemocenské./iba v prípade, ak by si dobrovoľne platil./
    Prepáč. Vlastne máš pravdu.
    Už dlho som nemala starobního dôchodcu na PN-ke.
    Nechcela som zavádzať.

    Viera J. je offline (nepripojený) Viera J.

    som začiatočník Viera J.
    má teda nárok na náhradu príjmu - a denný vymeriavací základ dávam z priemerky?

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Viera J. Pozri príspevok
    má teda nárok na náhradu príjmu - a denný vymeriavací základ dávam z priemerky?
    Nie, u starobných a invalidných dôchodcov sa používa pravdepodobný denný VZ. Takže zoberieš VZ z ktorého by sa za mesiac zaplatilo poistné keby pracovala a vydelíš 30. Výsledok je pravdepodobný denný VZ zamestnankyne, z ktorého vypočítaš náhradu príjmu.

    Viera J. je offline (nepripojený) Viera J.

    som začiatočník Viera J.
    no moc tomu nechápem- nedá sa to dať normálne z priemerky z III.Q - ozaj to moc nechápem a som zúfalá

    jankasm je offline (nepripojený) jankasm

    jankasm
    Viera J. Pozri príspevok
    no moc tomu nechápem- nedá sa to dať normálne z priemerky z III.Q - ozaj to moc nechápem a som zúfalá
    Nie, nemôžeš mu dať z priemerky. Proste takto to bolo usmernené. Keďže dôchodcovia neplatia nemocenské poistenie, tak sa pri výpočte náhrady príjmu použije pravdepodobný VZ. Podrobnejšie môžeš pozrieť v zákone o sociálnom poistení čo znamená pravdepodobný VZ a ako ho vypočítať.

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    Chcem sa spýtať, keď je dôchodkyňa PN dlhšie ako 10 dní posielam doklady aj na SP? Aj keď nemá nárok na nemocenské?

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    KatarínaL Pozri príspevok
    Chcem sa spýtať, keď je dôchodkyňa PN dlhšie ako 10 dní posielam doklady aj na SP?ÁnoAj keď nemá nárok na nemocenské?
    Od 1.1.2008 má nárok na nem.dávky.
    Odpovede v texte.

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    V roku 2007 si neplatila nemocenské poistenie. PN je od 8.4.08. Ako jej vypočítam predpokladaný VZ pre účely vyplácania nemocenského?

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    KatarínaL Pozri príspevok
    V roku 2007 si neplatila nemocenské poistenie. PN je od 8.4.08. Ako jej vypočítam predpokladaný VZ pre účely vyplácania nemocenského?
    Od 1.1.2008 do 31.3.2008.

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    Ja som bola v tom, že keď v rozhodujúcom období (2007) nemala žiadny VZ na nemoc. poistenie, mám použiť predpokladaný VZ za mesiac v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku (čiže apríl, nie?). Teraz už fakt neviem....

    Lydka R je offline (nepripojený) Lydka R

    Večný optimista so zmyslom pre humor, ale aj prísny detailista obľubujúci matematiku a logiku. ...viac Lydka R
    KatarínaL Pozri príspevok
    Ja som bola v tom, že keď v rozhodujúcom období (2007) nemala žiadny VZ na nemoc. poistenie, mám použiť predpokladaný VZ za mesiac v ktorom vznikol nárok na nemocenskú dávku (čiže apríl, nie?). Teraz už fakt neviem....
    Pozri ods. 2, písm. b)
    § 54 Zákona o soc. poistení.

    Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu

    http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-...2008-a.html#54

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    Takže nakoniec som poslala do SP potrvrdenie s VZ za obdobie 1.1.08 - 31.3.08. Dnes mi ale volala pani zo SP, že som mala použiť pravdepodobný VZ, nakoľko s dôchodkyňou máme pracovnú zmluvu uzavretú už dlhšie (keď ešte nebola dôchodkyňa) a odvádzanie nemocenského poistenia bolo iba prerušené (na rok 2007). Podľa §54 ods 2 písm b by sa postupovalo iba v prípade keby bol s dôchodkyňou ukončený PP.....

    KatarínaL je offline (nepripojený) KatarínaL

    KatarínaL
    Teraz by som potrebovala poradiť s tým pravdepodobným VZ...PN od 8.4.08...čiže počítam VZ za apríl.
    Počítam ho ako keby odpracovala celý mesiac? Čiže 165 hod * hodinová mzda/30 ? Naša firma dáva zamestnancom mesačne aj prémie a dochádzkový príplatok...mám aj toto započítať do pravdepodobného VZ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.