Zavrieť

Porady

neexistujúce zásoby

Dobré ráno, riešim už pár týždňov takýto problém. Plátca DPH, podvojné účto, zásoby spôsob účtovania B, malá reštika.
Mám v účtovníctve na zásobách sumu, ktorá tam nepatrí, je scestná a vysoká. Tie zásoby v skutočnosti neexistujú; ako firma vznikla, tak ju niekto účtoval roky a majiteľka ani nevedela, čo sú to tam za čísla. Ani nevie kde sa vzali. Lenže ja tak robiť nechcem, vysvetlila som jej to, pochopila a súhlasí s uvedením na pravú mieru. Len teraz neviem ako. Vyzerá to tak, že v skutočnosti sa v minulosti zásoby likvidovali, len o tom nie je žiadny doklad a neprebehlo to účtovníctvom. A tak sa to zbieralo na dnešné číslo.
Prosím, stretol sa s tým niekto?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Treba spraviť škodový protokol a tak isto spraviť nejaký protokol, kde budeš mať vyčíslené % akým sa bude odpisovať napr. mäso, zelenina a pod. a taktiež nejaké % na alko, nealko, pivo (napr. pri rozbití). Ale všetko musíš mať ošetrené smernicou a potom to môžeš odpísať ako prirodzený úbytok. Ináč by si to musela dať do mánk a škôd.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    Spraviť riadnu inventúru skladových zásob, ako aj v predajni a ak je v účtovníctve vyššia suma ako v skutočnosti, tak účtovať na manká 549, bohužiaľ, ak nie je interná smernica na prirodzené úbytky, tak to bude celé ako pripočítateľná položka, čiže to zvýši základ dane. Čiže účtovať 549/501 (504).

    lenad je offline (nepripojený) lenad

    lenad
    Dobry den,


    namokli nam nejake veci v sklade a potrebujeme ich vyhodit, ale k tomu potrebujeme spravit skodovy protokol, a tu je problem, neviem ako to ma vyzerat, mohli by ste mi poradit, dakujem.


    Sorry, ze pisem tu, nevedel som zalozit temu, som tu novy)

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    JankaV Pozri príspevok
    Dobré ráno, riešim už pár týždňov takýto problém. Plátca DPH, podvojné účto, zásoby spôsob účtovania B, malá reštika.
    Mám v účtovníctve na zásobách sumu, ktorá tam nepatrí, je scestná a vysoká. Tie zásoby v skutočnosti neexistujú; ako firma vznikla, tak ju niekto účtoval roky a majiteľka ani nevedela, čo sú to tam za čísla. Ani nevie kde sa vzali. Lenže ja tak robiť nechcem, vysvetlila som jej to, pochopila a súhlasí s uvedením na pravú mieru. Len teraz neviem ako. Vyzerá to tak, že v skutočnosti sa v minulosti zásoby likvidovali, len o tom nie je žiadny doklad a neprebehlo to účtovníctvom. A tak sa to zbieralo na dnešné číslo.
    Prosím, stretol sa s tým niekto?
    Ďakujem
    Ak máš v účtovníctve na zásobách takéto čísla a účtuješ spôsobom B, tak k nim musíš nájsť doklady, na základe ktorých boli do zásob zaúčtované na konci roka v rámci inventarizácie. Pripadá mi to ako nesprávne účtovanie zásob. To, čo bolo zaúčtované na konci roka, nebolo zrejme v účtovníctve ošetrené na začiatku roka. Prever takúto možnosť a v tom prípade pôjde o mylné účtovanie, nie o škodové prípady. Je to jedna z možností.

    Danila je offline (nepripojený) Danila

    Vylúčený člen Danila
    lenad Pozri príspevok
    Dobry den,


    namokli nam nejake veci v sklade a potrebujeme ich vyhodit, ale k tomu potrebujeme spravit skodovy protokol, a tu je problem, neviem ako to ma vyzerat, mohli by ste mi poradit, dakujem.


    Sorry, ze pisem tu, nevedel som zalozit temu, som tu novy)
    Škodový protokol obsahuje menný zoznam členov škodovej komisie, jednotlivé položky zásob a výšku ocenenia, dôvody vzniku škody a návrh na opatrenie vrátane spôsobu zaúčtovania škody.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    JankaV Pozri príspevok
    Dobré ráno, riešim už pár týždňov takýto problém. Plátca DPH, podvojné účto, zásoby spôsob účtovania B, malá reštika.
    Mám v účtovníctve na zásobách sumu, ktorá tam nepatrí, je scestná a vysoká. Tie zásoby v skutočnosti neexistujú; ako firma vznikla, tak ju niekto účtoval roky a majiteľka ani nevedela, čo sú to tam za čísla. Ani nevie kde sa vzali. Lenže ja tak robiť nechcem, vysvetlila som jej to, pochopila a súhlasí s uvedením na pravú mieru. Len teraz neviem ako. Vyzerá to tak, že v skutočnosti sa v minulosti zásoby likvidovali, len o tom nie je žiadny doklad a neprebehlo to účtovníctvom. A tak sa to zbieralo na dnešné číslo.
    Prosím, stretol sa s tým niekto?
    Ďakujem
    Urob zápis - neexistujúce zásoby minulých rokov - zaúčtuj na 429. Do daňových nákladov to už nemáš ako dať (jedine ak to skutočne analyzuješ až na doklady z roku n........ )

    Fany je offline (nepripojený) Fany

    Fany
    Pri inventúre sme zistili, že množstvo tovaru máme už dlhšie na sklade a chceme ho predať "za korunu". Môžme všetko toto hodiť na faktúru a predať zákazníkovi naozaj za symbolické ceny, alebo sa môže niekto do toho oprieť, že to bolo značne podcenené. A čo ak tento tovar niekomu darujeme? Ako toto zaúčtovať a čo s DPH v týchto prípadoch? Ďakujem.

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Fany Pozri príspevok
    Pri inventúre sme zistili, že množstvo tovaru máme už dlhšie na sklade a chceme ho predať "za korunu". Môžme všetko toto hodiť na faktúru a predať zákazníkovi naozaj za symbolické ceny, alebo sa môže niekto do toho oprieť, že to bolo značne podcenené. A čo ak tento tovar niekomu darujeme? Ako toto zaúčtovať a čo s DPH v týchto prípadoch? Ďakujem.
    http://www.porada.sk/t39743-darovanie-tovaru.html

    DPH odvedieš zo sumy, za ktorú si zásoby predala...

    neexistujúce zásoby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.