Zavrieť

Porady

prenájom priestorov

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť ako vystaviť faktúru pri prenájme nehnuteľností (miestnosti na školenie) subjektu identifikovanému pre DPH v inom členskom štáte. Nehnuteľnosť sa nachádza na Slovensku.
Mám faktúru vystaviť vrátane DPH napriek tomu, že subjekt je identifikovaný pre DPH v inom členskom štáte alebo má byť takáto faktúra bez DPH?
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
§15 ods. 2........................s DPH
správnu odpoveď nájdete o.i. u Johanky
Naposledy upravil KEJKA : 12.10.07 at 14:27 Dôvod: neúplná odpoveď
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Prečo s DPH ? Prenájom nehnuteľností je od dane oslobodený. Iba pri platiteľoch DPH sa môže prenajímateľ rozhodnúť, že prenájom od dane oslobodený nebude - nájomca nie je platiteľ v SR ...
0 0
Miminko Miminko

Miminko je offline (nepripojený) Miminko

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac
Díky pekne pomohla si mi ani nevieš ako veľmi....
0 0
Miminko Miminko

Miminko je offline (nepripojený) Miminko

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac
Johanka Pozri príspevok
Prečo s DPH ? Prenájom nehnuteľností je od dane oslobodený. Iba pri platiteľoch DPH sa môže prenajímateľ rozhodnúť, že prenájom od dane oslobodený nebude - nájomca nie je platiteľ v SR ...
Jedná sa len o prenájom časti nehnuteľnosti na pár hodín. Nie je to klasický prenájom. Miestnosť sa prenajímala na školenie. Tiež si myslím, že by to malo byť s DPH aj keď je subjekt identifikovaný pre DPH v inom členskom štáte.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Tak prenajímate nehnuteľnosť alebo nie ( § 38 hovorí o prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti )? Môžete mi, prosím, vysvetliť prečo s DPH ?
Nejako mi k pochopeniu iba §15/2 nestačí ...
0 0
Miminko Miminko

Miminko je offline (nepripojený) Miminko

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac
Johanka Pozri príspevok
Tak prenajímate nehnuteľnosť alebo nie ( § 38 hovorí o prenájme nehnuteľnosti alebo jej časti )? Môžete mi, prosím, vysvetliť prečo s DPH ?
Nejako mi k pochopeniu iba §15/2 nestačí ...
Prenajímame... Ale keď si pozrieš § 38 tak podľa odseku 5 sa môžem rozhodnúť či budem prenajímať nehnuteľnosť s alebo bez DPH.
A okrem toho § 15 ods. 2 hovorí o tom, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
A jedná sa o prenájom časti nehnuteľnosti pre osobu identifikovanú pre DPH v inom členskom štáte. Prečo by som to mala fakturovať bez DPH? Ak to dám bez DPH tak budem musieť počítať koeficient.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

§38 ods.5
(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

Otázka znie, či je nájomca z pohľadu nášho zákona platiteľ dane. Podľa mňa nie je ...
Od začiatku chápem , že ide o koeficient ...
0 0
Miminko Miminko

Miminko je offline (nepripojený) Miminko

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac
Ja teda potom fakt neviem.... Ale ak zoberiem do úvahy § 15 odseky 7 a 8 mi hovoria, kedy je služba oslobodená od DPH v prípade ak sa jedná o subjekt identifikovaný pre DPH v inom členskom štáte. A v týchto odsekoch som nenašla túto službu. A okrem toho ak si zoberiem situáciu, že som mimo SR tak za ubytovanie predsa platím DPH v tom štáte, v ktorom sa nachádzam. Alebo sa mýlim????
Naposledy upravil Miminko : 11.10.07 at 15:52
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
určite ide iba o prenájom miestnosti na školenie?
upozorňujem na výnimky z oslobodenia
(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.
0 0
Miminko Miminko

Miminko je offline (nepripojený) Miminko

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac
určite ide o prenájom miestnosti na školenie.... Miestnosti v budove boli skolaudované ako nebytové.....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Posúvam .... bola by som rada, keby sa ešte niekto vyjadril (však som celú noc kvôli tomu nespala ), len poprosím nezaujate vo vzťahu ku koeficientu.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Miminko Pozri príspevok
Prenajímame... Ale keď si pozrieš § 38 tak podľa odseku 5 sa môžem rozhodnúť či budem prenajímať nehnuteľnosť s alebo bez DPH.
A okrem toho § 15 ods. 2 hovorí o tom, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
A jedná sa o prenájom časti nehnuteľnosti pre osobu identifikovanú pre DPH v inom členskom štáte. Prečo by som to mala fakturovať bez DPH? Ak to dám bez DPH tak budem musieť počítať koeficient.

Miesto dodania služby - §15/2 SR.

Plnenie je však oslobodené od dane v zmysle § 38/3.

Vystavíte fa s 0% DPH.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Miminko Pozri príspevok
Ja teda potom fakt neviem.... Ale ak zoberiem do úvahy § 15 odseky 7 a 8 mi hovoria, kedy je služba oslobodená od DPH v prípade ak sa jedná o subjekt identifikovaný pre DPH v inom členskom štáte. A v týchto odsekoch som nenašla túto službu. A okrem toho ak si zoberiem situáciu, že som mimo SR tak za ubytovanie predsa platím DPH v tom štáte, v ktorom sa nachádzam. Alebo sa mýlim????
§15 hovorí o mieste dodania služby, nie o oslobodení ( na oslobodenia sú tu §§28-48). A správne určenie miesta dodania je potrebné pre určenie, či táto služba je alebo nie je predmetom dane v zmysle §2 zák. 222/2004 Zz.

Na margo ubytovania - nájom v ubytovacích zariadeniach nie je oslobodený od dane.
0 0
emgeton emgeton

emgeton je offline (nepripojený) emgeton

Miminko Pozri príspevok
Prenajímame... Ale keď si pozrieš § 38 tak podľa odseku 5 sa môžem rozhodnúť či budem prenajímať nehnuteľnosť s alebo bez DPH.
A okrem toho § 15 ods. 2 hovorí o tom, že miestom dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť je miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza.
A jedná sa o prenájom časti nehnuteľnosti pre osobu identifikovanú pre DPH v inom členskom štáte. Prečo by som to mala fakturovať bez DPH? Ak to dám bez DPH tak budem musieť počítať koeficient.
Áno, je tu možnosť rozhodnutia, ale je podmienená tým, aby odberateľ bol platiteľom dane.
Ak je odberateľ identifikovaný pre daň v inom čl. štáte, v zmysle zák. 222/2004 Zz nie je platiteľom. Definíciu platiteľa si môžete odvodiť z §4/5-druhá veta.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Ďakujem .
0 0
Miminko Miminko

Miminko je offline (nepripojený) Miminko

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac
Tak a teraz som už z toho fakt blbá.....
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Z čoho, však je to jasné .
Podľa §15/2 je služba dodaná v tuzemsku, čo znamená že podľa §2 je predmetom dane. Ale podľa §38 je táto služba od dane oslobodená. Nakoľko nájomca nie je platiteľom dane podľa Zákona o DPH, prenájomca nemôže postupovať podľa § 38/5 a nemôže sa rozhodnúť , že služba nebude od dane oslobodená.
Takže faktúruješ službu ako oslobodenú, so sadzbou dane 0 %.
0 0
Miminko Miminko

Miminko je offline (nepripojený) Miminko

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac
Johanka díky za zhrnutie....
0 0
Miminko Miminko

Miminko je offline (nepripojený) Miminko

mladé žieňa stále zahrabané prácou ...viac

Keď tak nad tým premýšľam neviem či som sa vyjadrila celkom jasne. Jedná sa o budovu, ktorá bola skolaudovaná ako nebytový priestor. V rámci nej sa nechádza kongresová miestnosť, ktorá sa prenajíma na školenia a podobné akcie. Tieto akcie netrvajú ani 1 deň. A prenájmy tejto miestnosti sú príležitostné. Teraz sme túto miestnosť prenajali na 3 hodiny subjektu, ktorý je registrovaný pre DPH v ČR.
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Miminko Pozri príspevok

Keď tak nad tým premýšľam neviem či som sa vyjadrila celkom jasne. Jedná sa o budovu, ktorá bola skolaudovaná ako nebytový priestor. V rámci nej sa nechádza kongresová miestnosť, ktorá sa prenajíma na školenia a podobné akcie. Tieto akcie netrvajú ani 1 deň. A prenájmy tejto miestnosti sú príležitostné. Teraz sme túto miestnosť prenajali na 3 hodiny subjektu, ktorý je registrovaný pre DPH v ČR.
Tak služby za príležitostný prenájom. To skutočne nie je prenajatá budova a je to úplne o inom. To je prenajatá miestnosť.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať