Zavrieť

Porady

Metóda vlastného imania

Máme 100% podiel v 2 dcérskych spoločnostiach a v účtovnej závierke treba tieto podiely oceniť metódou vlastného imania. Poraďte, ako? Potrebujem podrobný postup, aby som to urobila dobre.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zuki je offline (nepripojený) zuki

    zuki
    Ja tomu rozumiem nasledovne: firma, ktorá vlastní podiel v inej spoločnosti si pri účtovnej závierke zistí reálnu hodnotu svojho podielu.T.z. z riadku 66 Súvahy ovládanej firmy si zistí hodnotu vlastného imania a o rozdiel upraví hodnotu svojho podielu.
    Napríklad: spoločnosť má 50% podiel v inej spoločnosti:
    -podiel 061=100tis.
    -čisté obch. imanie/vlastné imanie/ovládanej firmy = 520tis. 50% z 520 tis.=260 tis. Nakonci roka upraví hodnotu podielu nasledovne
    160.tis 061AE/414
    / 260tis.-100tis.=160tis./
    Potom v súčte eviduje na účtoch finančného majetku reálnu hodnotu.
    /061 100tis.+ 061AE 160tis.=260 tis./
    Ak klesne VI /strata/ na r.66 napr. na 40.tis. t.j. podiel 50%na čistom obch. imaní je 20.tis. upraví hodnotu podielu nasledovne:
    240 tis. 414/161AE
    240tis. - 160tis. = 80tis. 061AE
    80tis. 061A E - 100tis. 061 = 20 tis.
    V prípade ak je na r. 66 mínusová hodnota podiel sa znižuje len na 0.
    Nemám to síce z praxe overené ale na konci roka čaká prepočet aj mňa a ja tomu rozumiem tak ako som uviedla.

    Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

    Evelynka
    Chcela by som poprosiť o radu, ako sa postupuje pri ocenení obchodného podielu metódou vlastného imania. Vopred ďakujem.

    Evelynka je offline (nepripojený) Evelynka

    Evelynka
    Vďaka, mám na to podobný názor, len som si nebola celkom istá a chcela som poznať názory iných.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Súhlasím s postupom, no chcela by som sa opýtať na výšku vlastného imania.
    Pr. podiel na ZI 50%
    - za rok 2005 robíme účtovnú závierku v r. 2006, ocenenie vykonávame v rámci posledných účtovných prípadov k 31.12.2005.
    Pri oceňovaní podielu touto metódou beriete vlastné imanie dcérskych spoločností k 31.12.2005 alebo k 31.12.2004?
    Ak k 31.12.05 - je potrebné sa dosť poponáhľať s účtovníctvom a závierkou DS. Nie je problém, že tieto závierky nie sú schválené?
    Ďakujem.

    Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

    Mirkaska
    Skúste prosím uviesť svoj názor resp. skúsenosť z minulého roka. Možno sa to zdá ako teoretizovanie, ale v praxi to znamená, že všetky dcérske spoločnosti musia mať vypracované komplet uzávierky do času vypracovania uzávierky materskej spoločnosti. Ja mám "len" 4 dcéry, ale audit matky bude už vo februári a hrozím sa toho, či to zvládnem... Ale nejde o to... aspoň by som mala marec freee.... Ide o to, aby to bolo správne.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Mirkaska
    Súhlasím s postupom, no chcela by som sa opýtať na výšku vlastného imania.
    Pr. podiel na ZI 50%
    - za rok 2005 robíme účtovnú závierku v r. 2006, ocenenie vykonávame v rámci posledných účtovných prípadov k 31.12.2005.
    Pri oceňovaní podielu touto metódou beriete vlastné imanie dcérskych spoločností k 31.12.2005 alebo k 31.12.2004?
    Ak k 31.12.05 - je potrebné sa dosť poponáhľať s účtovníctvom a závierkou DS. Nie je problém, že tieto závierky nie sú schválené?
    Ďakujem.
    K 31.12.2005.
    Údaje o vlastnom imaní dcérskych spoločností a spoločností s podstaným vplyvom sa uvádzajú aj v poznámkach účtovnej závierky. Je potrebné zabezpečiť, aby dcérske spoločnosti urobili závierku v dostatočnom predstihu, ina materská spoločnosť nevie dobre urobiť svoju závierku.

    Majka je offline (nepripojený) Majka

    Majka
    metoda vlastneho imania sa pocita z r. 66 VI+zav. alebo 67 ? zuki dala si skvely priklad dakujem velmi pekne

    Metóda vlastného imania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.