Zavrieť

Porady

prevod majetku

Môžte mi dakto poradiť s prevodom obchodu manžela na manželku.Musi byť aj kupna zmluva na tovar?V akom zneni?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Zadala si málo informácií. Manžel je podnikateľ FO alebo PO, je tam nájomná zmluva na priestory, či sa jedná o úplné ukončenie podnikania zo strany manžela a pod.

    nika17 je offline (nepripojený) nika17

    nika17
    typujem , ze to bude zmluva o prevode firmy, ust. § 477 Obchodneho zakonnika, a pouzije sa bez ohladu na to, ci ide o FO alebo PO....je to predsa absolutny(nominalny) obchod

    denisa26 je offline (nepripojený) denisa26

    denisa26
    No je to tak,že manžel zrušil živnosť a ja som si otvorila s tým že ja budem po nom preberať obchod ,ktorý mame zabehnutý.Chcem sa spýtať či som si to dobre premyslela ,že s manželom by som mala spisať k.-predajnu zmluvu ale ako už s neživnostnikom,aby on neplatil dane. a čo by ta zmluva mala obsahovať?

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    denisa26 Pozri príspevok
    No je to tak,že manžel zrušil živnosť a ja som si otvorila s tým že ja budem po nom preberať obchod ,ktorý mame zabehnutý.Chcem sa spýtať či som si to dobre premyslela ,že s manželom by som mala spisať k.-predajnu zmluvu ale ako už s neživnostnikom,aby on neplatil dane. a čo by ta zmluva mala obsahovať?
    a chceš kupovať skladové zásoby alebo napríklad zariadenie predajne?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    denisa26 Pozri príspevok
    No je to tak,že manžel zrušil živnosť a ja som si otvorila s tým že ja budem po nom preberať obchod ,ktorý mame zabehnutý.Chcem sa spýtať či som si to dobre premyslela ,že s manželom by som mala spisať k.-predajnu zmluvu ale ako už s neživnostnikom,aby on neplatil dane. a čo by ta zmluva mala obsahovať?
    Máš trocha skreslenú prestavu , ak si myslíš, že ak už manžel nie je živnostníkom nebude platiť dane . S ukončením živnosti sú spojené povinnosti úpravy základu dane podľa§ 17 Zákona o dani z príjmov:

    (8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz(§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv na lesnú pestovnú činnosť a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) a o pomernú výšku nájomného vrátane finančného prenájmu, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
    b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
    c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Podobne je to aj pri nehnuteľnom aj hnuteľnom majetku, ktorý bol v obchodnom majetku daňovníka . Pri predaji takéhoto majetku sa do 5 rokov od vyradenia z OM nedá uplatniť oslobodenie od dane z príjmov .

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    denisa26 Pozri príspevok
    ja som to myslela tak,že by som to odpisovala behom 4 rokov
    Stále si ale nenapísala, že čo chceš 4 roky odpisovať. Konkretizuj o čo vlastne ide. Inak Ti nevieme poradiť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    denisa26 Pozri príspevok
    ja som to myslela tak,že by som to odpisovala behom 4 rokov
    Predchvíľou som písala v inej téme prosbu smerovanú k celému kolektívu - píšte otázky zrozumiteľne. Dostala x-krát tú istú otázku - čo chcete "prevádzať"?
    Zásoby, zariadenie obchodu, nehnuteľnosť - "kamenný obchod", auto, ERP, ..... ?????

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Tovar môžeš odkúpiť od manžela kúpno-predajnou zmluvou, ktorej prílohou bude inventúrny hárok s rozpisom tovaru a jeho cenami. Príjem za uvedený tovar manžel musí zdaniť.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    denisa26 Pozri príspevok
    no tovar ktorý zostal na obchode DHM tam nieje
    Sorry, ale do tejto odpovede musím vniesť trocha slovenského jazyka.

    No, tovar ktorý zostal na obchode, DHM tam nie je. Chápem správne ?
    Tovar nie je považovaný za majetok, ktorý sa odpisuje. Takže žiadne 4 ani iný počet rokov . Nakoľko sa bavíme o živnostníkovi, predpokladám , že vedieš JÚ. Nákup tovaru je výdavok ovplyvňujúci základ dane.
    Trocha ma metie časový nesúlad - manžel už zrušil živnosť a Ty ešte len budeš preberať obchod, ktorý máte zabehnutý ... je zatvorené ?

    denisa26 je offline (nepripojený) denisa26

    denisa26
    praveže nemame zatvorene inventura je hotova len asi treba kupno pred.zmluvu medzi nami nie?

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    dobry den, mam podobny problem, manzelia su zivnostnici obaja, manzelka ma v prevadzke obchod, ktory jej prosperuje, manzel ma zivnost, ale nema ziadne prijmy, manzelka zacala pracovat,tak chce zivnost ukoncit s tym,ze manzel by pokracoval dalej. Cize treba urobit inventuru, napr. 31.1.2011, tieto zasoby predat napr. za nakupnu cenu, formou faktury, odviest DPH! Odpisuje este unimobunku, v ktorom obchod prevadzkuje, tu tiez predat formou kupno-predajnej zmluvy za zostatkovu cenu, s tym ze manzel ju bude dalej odpisovat? SZCO ju kupila od FO,cize nebol tam odpocet DPH, moze ju predat ako FO,aby nemusela uplatnovat DPH? A este ma nejaky notebook kupeny formou pozicky cez Quatrro, kupeny v Orange,ako toto poriesit, este to treba splacat 2 roky? Je toho viac,ale prosim o vase rady,aby som si bola ista,ze to fakt bude v poriadku! Vopred dakujem!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.