Zavrieť

Porady

DPH zo zálohovej faktúry

Dobrý deň,
môžete mi prosím skúsiť poradiť?

spoločnosť s.r.o. predávajúca tovar vystavila zálohovú faktúru s DPH 30.6.2007.
Ja som ju zaúčtovala a odviedla DPH do II.Q. /aj keď ju nezaplatili ale tá s.r.o. mi dáva potvrdenky o zaplatení vždy neskoro,takže som počítala s tým,že keď vystavili faktúru DPH k zálohe, fa je zaplatená.

Obchod sa však neuskutočnil a DPH bola odvedená
teraz mi ostáva suma na 324 a DPH je odvedená.

Ako by ste to spätne riešili?

Ďakujem za všetky názory
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    človiečik Vladimír Ozimý
    podal dodatočné daňové priznanie za 2. kvartál a zo zálohovej fa sa dph neplati len s uhradenej zálohy takže pokiaľ nemáte doklad o zaplatení tak nie je dôvod evidencie zalohovej faktúry do podkladov k dani z pridanej hodnoty. Faktúru vystavíte až na základe úhrady.
    Vladimír Ozimý Pozri príspevok
    podal dodatočné daňové priznanie za 2. kvartál a zo zálohovej fa sa dph neplati len s uhradenej zálohy takže pokiaľ nemáte doklad o zaplatení tak nie je dôvod evidencie zalohovej faktúry do podkladov k dani z pridanej hodnoty. Faktúru vystavíte až na základe úhrady.
    no áno
    DPH som mala odviezť až z uhradenej zálohy
    takže asi podám dodatočné DPH a túto zálohovú faktúru tam neuvediem
    človiečik Vladimír Ozimý
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    no áno
    DPH som mala odviezť až z uhradenej zálohy
    takže asi podám dodatočné DPH a túto zálohovú faktúru tam neuvediem
    pozrite vy ste ju tam nemali uviesť to jest ak podáte dodatočné tak samozrejme ju tam neuvediete v prípade ak nepodáte uškodíte firme nie štátu ...

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    môžete mi prosím skúsiť poradiť?

    spoločnosť s.r.o. predávajúca tovar vystavila zálohovú faktúru s DPH 30.6.2007.
    Ja som ju zaúčtovala a odviedla DPH do II.Q. /aj keď ju nezaplatili ale tá s.r.o. mi dáva potvrdenky o zaplatení vždy neskoro,takže som počítala s tým,že keď vystavili faktúru DPH k zálohe, fa je zaplatená.

    Obchod sa však neuskutočnil a DPH bola odvedená
    teraz mi ostáva suma na 324 a DPH je odvedená.
    Ako by ste to spätne riešili?

    Ďakujem za všetky názory
    No, to je riadny guláš.
    Kto Ti nedal potvrdenku? S.r.o., pre ktorú robíš účtovníctvo ? Akú sumu máš na 324, keď zálohu nezplatili ? Obsahová náplň účtu je PRIJATÉ preddavky. Takže ak zálohová faktúra nebola zaplatená , na účte 324 nie je o čom účtovať. Zálohové faktúry sa neúčtujú ako pohľadávka voči odberateľovi, iba sa evidujú !
    Pri účtovaní nemôžeš len tak s niečim počítať. Účtovný prípad je naviazaný na účtovný doklad ....
    Zálohová faktúra s DPH - pozri si § 19 ods.4 Zákona o DPH, kedy vzniká daňová povinnosť pri prijatých preddavkoch ....
    človiečik Vladimír Ozimý
    Johanka Pozri príspevok
    No, to je riadny guláš.
    Kto Ti nedal potvrdenku? S.r.o., pre ktorú robíš účtovníctvo ? Akú sumu máš na 324, keď zálohu nezplatili ? Obsahová náplň účtu je PRIJATÉ preddavky. Takže ak zálohová faktúra nebola zaplatená , na účte 324 nie je o čom účtovať. Zálohové faktúry sa neúčtujú ako pohľadávka voči odberateľovi, iba sa evidujú !
    Pri účtovaní nemôžeš len tak s niečim počítať. Účtovný prípad je naviazaný na účtovný doklad ....
    Zálohová faktúra s DPH - pozri si § 19 ods.4 Zákona o DPH, kedy vzniká daňová povinnosť pri prijatých preddavkoch ....
    presne a tiež som sa chcel spýtať akože účtujete na 324? lebo to je účet ktorý vykazuje to že došlo k úhrade inak nemáte čo na ňom účtovať, presne ako Johanka poznamenala
    Johanka Pozri príspevok
    No, to je riadny guláš.
    Kto Ti nedal potvrdenku? S.r.o., pre ktorú robíš účtovníctvo ? Akú sumu máš na 324, keď zálohu nezplatili ? Obsahová náplň účtu je PRIJATÉ preddavky. Takže ak zálohová faktúra nebola zaplatená , na účte 324 nie je o čom účtovať. Zálohové faktúry sa neúčtujú ako pohľadávka voči odberateľovi, iba sa evidujú !
    Pri účtovaní nemôžeš len tak s niečim počítať. Účtovný prípad je naviazaný na účtovný doklad ....
    Zálohová faktúra s DPH - pozri si § 19 ods.4 Zákona o DPH, kedy vzniká daňová povinnosť pri prijatých preddavkoch ....

    Ja viem
    Teroreticky mi dajú potvrdenku s dátumom,ktorý bol uvedený ako prijatá záloha.
    Môžem vystaviť faktúru,kde odpočítam prijatú zálohu aj o
    3 mesiace neskôr,tzn.do ďalšieho štvrťroka?
    ďakujem

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok

    Ja viem
    Teroreticky mi dajú potvrdenku s dátumom,ktorý bol uvedený ako prijatá záloha.
    Môžem vystaviť faktúru,kde odpočítam prijatú zálohu aj o
    3 mesiace neskôr,tzn.do ďalšieho štvrťroka?
    ďakujem
    Ak obchod sa neuskutočnil tak akú faktúru chceš vystavovať?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Zuzana Boháčová Pozri príspevok

    Ja viem
    Teroreticky mi dajú potvrdenku s dátumom,ktorý bol uvedený ako prijatá záloha.
    Môžem vystaviť faktúru,kde odpočítam prijatú zálohu aj o
    3 mesiace neskôr,tzn.do ďalšieho štvrťroka?
    ďakujem
    § 71 Zákona o DPH
    Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku

    (1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    Plnenie podľa zmluvy bolo 5.12. a 7.12. Prijatá platba bola podľa zálohovej faktúry - 10 % z celkovej dodávky 30.11 2007. Musím teda vystaviť faktúru na prijatú platbu do 11. mes. a potom druhú faktúru na celkovú dodávku 7.12. ?? Alebo stačí len faktúra v 12. mesiaci na celkovú dodávku? Ďakujem pekne.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tonkat Pozri príspevok
    Plnenie podľa zmluvy bolo 5.12. a 7.12. Prijatá platba bola podľa zálohovej faktúry - 10 % z celkovej dodávky 30.11 2007. Musím teda vystaviť faktúru na prijatú platbu do 11. mes. a potom druhú faktúru na celkovú dodávku 7.12. ?? presne tak ( ak si mesačný platiteľ), netreba ak si Q-platiteľ.
    Ďakujem pekne.
    Alebo stačí len faktúra v 12. mesiaci na celkovú dodávku?
    nestačí - ak si mesačný platiteľ
    ale stačí, ak si Q-platiteľ.
    stačí takto?

    tonkat je offline (nepripojený) tonkat

    tonkat
    tonkat Pozri príspevok
    Pôvodca textu príspevku: tonkat
    Plnenie podľa zmluvy bolo 5.12. a 7.12. Prijatá platba bola podľa zálohovej faktúry - 10 % z celkovej dodávky 30.11 2007. Musím teda vystaviť faktúru na prijatú platbu do 11. mes. a potom druhú faktúru na celkovú dodávku 7.12. ?? presne tak ( ak si mesačný platiteľ), netreba ak si Q-platiteľ.
    Ďakujem pekne.
    Ak je presne ten istý prípad, ale odberateľ je platca dane z EU?Je tam nejaká zmena vo fakturácii? Myslím dátumovo. Ďakujem pekne.

    petra:-) je offline (nepripojený) petra:-)

    :-) petra:-)
    Dobrý deň, vedel by sa niekto vyjadriť k nasledovnému problému?
    V mesiaci december 2007 sme prijali 50% preddavok na dodávku brožúr a vystavili sme faktúru na prijatú platbu s 19% DPH. V mesiaci január 2008 bude uskutočnené dodanie a budeme vystavovať faktúru na zvyšných 50%.
    Kedže od 1.1.2008 sa mení sadzba dane pri brožúrach z 19% na 10% nie som si istá, či má byť celá dodávka s 10% DPH, alebo prijatý preddavok ostane s 19% a len zvyšná časť bude s 10%.
    Vopred ďakujem za odpovede

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Dodanie služby sa uskutoční v januári. Vystavíš ostrú faktúru na celú dodávku s 10% DPH,
    odpočítaš ZD a 19%DPH zo zálohovo prijatej platby
    spočítaš. Bude to mix, ale DPH na celú dodávku má byť vo výške 10%, takže vlastne "dobropisuješ" DPH z r. 2007.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.